anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Pot cumpara telefoane in rate?

Miha_Z
#StarMember
Pot cumpara telefoane și în rate? Care sunt condițiile contractuale și daca exista și varianta unei extragaranții?
1 Soluţie acceptată‚

imch
Cunoscător certificat

La Orange exista doua sisteme de plata in rate.

  • Primul sistem presupune ca tu sa detii un card de credit sau un card pentru astfel de plati la un numar de institutii acceptate de Orange. Astfel, cand platesti echipamentul pe care il doresti, selectezi drept modalitate de plata cardul respectiv si ulterior platesti conform conditiilor cardului (la datele si in cuantumul stabilit prin contractul dintre tine si banca) - https://www.orange.ro/servicii/plata-in-rate/#detalii
  • Al doilea sistem este cu plata in rate direct pe factura. Acest sistem nu este insa utilizabil pentru orice echipament. Astfel, este necesar sa te interesezi intai daca echipamentul se preteaza la plata in rate pe factura si, daca da, in cate rate. Contractul se semneaza direct cu Orange, iar plata se face in acelasi timp cu plata abonamentului de telefonie sau de date mobile - https://comunitate.orange.ro/questions/2322933-achizitionarea-produselor-rate-factura

 

Eu am folosit ambele variante si mi s-au parut la fel de simple amandoua.

In ceea ce priveste garantia, aceasta este de 24 de luni.

Vizualizare soluţie în postul original

134 Răspunsuri 134

Gianni
Cunoscător certificat
Ai fost unul dintre clienți norocoși,asta este foarte bine și cred că în anul care vine să fie cîți mai mulți clienți fericiți alături de Orange.

Vio73
#StarMember
Eu am luat 3 telefoane în rate anul acesta și sunt foarte mulțumit!

Ascary
Campion certificat
Oho,ai cumparat ceva. Eu am luat doar o priza inteligenta saptamana trecuta. Tocmai ce mi se terminase o rata si am zis sa nu raman "descoperit" :))

Miha_Z
#StarMember
Eu am luat in rate un singur telefon, dar mi-e suficient. :)) Sa termin cu ea si apoi mai vedem...

Ascary
Campion certificat
La cat costa telefonul ala o singura rata e arhisuficienta 🙂

Miha_Z
#StarMember
Asa gandesc si eu. Sanatosi sa fim sa le putem duce. Ca rate putem face oricand la cate gadget-uri sunt pe piata.

Mihai_20
Începător
Este mai bine sa cumperi din magazinul online. Acolo exista mai multe variante cu si fara rate.

Vio73
#StarMember
Fiecare, după posibilități!

Gianni
Cunoscător certificat
In rate poți cumpăra aproape din toate magazinile mari ,problema e prețul și calitatea produsului. Oferte sunt peste tot ,însă calitatea diferă,cu cît reducerea este mai mare calitatea lasă de dorit.

angry
Junior

https://www.vodafone.ro/pachet-Galaxy-A51-Red14-rata6?bundleId=20714

FLo1
#StarMember
La cei care isi imagineaza inca in existenta "ratelor fara dobanda" se inseala. Marketingul a intervenit si aici. Rata fara dobanda este de fapt o rata care inglobeaza si dobanda. Mai putina transparenta este mai putina bataie de cap, iar ceea ce nu stii nu te poate afecta.

CostinelN
Explorator
FLo_1 eu am cumparat de la Orange telefon in rate cu prelungire de abonament, iar pretul afisat a fost impartit in 6 rate egale (asa am optat), iar ratele au venit pe factura fara nici un cost suplimentar.

FLo1
#StarMember
@CostinelN: Foarte bine. Ma bucur ca ai luat decizia inteleapta pentru tine. Dar despre ce sta in spatele marketingului si formarii pretului final unui produs nu face subiectul topicului curent.

Ascary
Campion certificat
Cel putin sunt rate egale care nu sunt afectate de inflatie. Stii de la inceput la ce sa te astepti. Accepti ori ba.

Andreea87
Junior
Se pot cumpara telefoane in rate in functie si ce tip de telefon dorești să achiziționeze.