anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Pot cumpara telefoane in rate?

Miha_Z
#StarMember
Pot cumpara telefoane și în rate? Care sunt condițiile contractuale și daca exista și varianta unei extragaranții?
1 Soluţie acceptată‚

imch
Cunoscător certificat

La Orange exista doua sisteme de plata in rate.

  • Primul sistem presupune ca tu sa detii un card de credit sau un card pentru astfel de plati la un numar de institutii acceptate de Orange. Astfel, cand platesti echipamentul pe care il doresti, selectezi drept modalitate de plata cardul respectiv si ulterior platesti conform conditiilor cardului (la datele si in cuantumul stabilit prin contractul dintre tine si banca) - https://www.orange.ro/servicii/plata-in-rate/#detalii
  • Al doilea sistem este cu plata in rate direct pe factura. Acest sistem nu este insa utilizabil pentru orice echipament. Astfel, este necesar sa te interesezi intai daca echipamentul se preteaza la plata in rate pe factura si, daca da, in cate rate. Contractul se semneaza direct cu Orange, iar plata se face in acelasi timp cu plata abonamentului de telefonie sau de date mobile - https://comunitate.orange.ro/questions/2322933-achizitionarea-produselor-rate-factura

 

Eu am folosit ambele variante si mi s-au parut la fel de simple amandoua.

In ceea ce priveste garantia, aceasta este de 24 de luni.

Vizualizare soluţie în postul original

134 Răspunsuri 134

Cleaver
Junior entuziast
Se pare ca oferta de rate nu este oferită și in online ce te face sa pierzi și timp și valoarea punctelor...oferta de așa zise rate este valabilă doar cu un anumit tip de abonament adică cel de 19 euro pare puțin avantajos dar ai drumuri de făcut

Alex86
Explorator
Din ce stiu eu ratele direct pe factura sunt posibile doar la un abonament de peste 19 euro.

Miha_Z
#StarMember
Depinde de valoarea telefonului pe care vrei sa-l achizitionezi. Am atasat variante de rate la 2 mobile si se permit rate la abonamente de 8 si 14 Euro.

Vio73
#StarMember
Merge și la abonamente mai mici, doar că nu poți face rate imediat după ce te abonezi sau să iei ceva scump. Eu am luat telefon în rate la abonament de 8 euro.

Zeull
Junior
Am achiziționat pentru doamna mea, in rate, telefon de la orange, din magazin . Multumit de achiziție, am preferat sa achit in rate si nu bani toți, pentru un iPhone.

MihaiT
Începător
Depinde de shop. La unele shop-uri nu-ti poti face si la unele nu sunt in stare angajatii. Cel mai bine este sa suni, sa stabilesti detaliile la telefon si primesti totul prin curier. Eu asa am procedat si a fost cel mai comod din toate puctele de vedere. Ahh... si NU o sa conteze faptul ca ai n* numere de telefon sau servicii pe numele tau. Oferta o sa se faca strict pe numarul pe care soliciti. Asta e o regula sau m-au fraierit. Oricum, iti urez success si relaxare, in cazul in care intampini vreo problema dupa achizitie.

Ovidiu_1
Junior entuziast
se pot achiziționa in rate online sau in magazine

mariussruben89
Explorator entuziast
Salutare, avand in vedere acum si cu Orange Money Reverse, se pot achizitiona mult mai usor telefoane in rate,de catre clienti,dar trebuie avut in vedere ,ca trebuie sa fie de cel putin 1 an vechime in retea,iar contul sa nu fi fost suspendat nici macar o data,pe motiv de neplata.In rest se pot lua gadgeturi,eu am luat tableta Samsung Tab A 2019,Samsung Galaxy S10 si Samsung Wach 2019,iar ratele ca sunt client vechi la ei,sunt usor peste 300lei lunar. Bine,trebuie sa ai si anumite numere fidelizabile,sau accepti sa iti ofere minim de abonament nou,+ratele la gadget. Eu dupa 6 luni, in final am reusit sa imi iau ceea ce am dorit.

Cult_Of_Gadgets
Junior entuziast
Un produs se poate cumpăra in rate in funcție de: perioada contractuala avuta, valoarea abonamentului deținut. Dacă aveți un abonament mic cu siguranța nu puteți cumpara un produs scump. In funcție de valoarea abonamentului se calculează și valoarea ratei pe număr.

Gianni
Cunoscător certificat
Nu mi se pare chiar așa de ok cumpărarea telefoanelor în rate și nici acelea la abonament; după 2 ani telefonul iese din garanție si peste puțin timp trebuie s-o iei de la capăt,.

fotolist
Junior
Cred, că o rata de 70-80 lei pe lună, hai, chiar și 100 lei, nu e o tragedie. Banii ăștia se duc practic, pe alte nimicuri... Dar fumătorii cu 200 - 300lei /lună pe țigări, ce să mai zicem... Condiția e să nu întârzii, că a doua oara o să ai surpriza de la Orange.

Gianni
Cunoscător certificat
Dacă întârzii cu plata sigur vei avea surprize din partea Orazge, abonamantul ți-l faci in asa fel pentru a-l putea plăti si de a nu avea probleme

AleXcj
Începător
Din păcate acest black friday se adresează doar clienților noi. Am încercat sa achiziționez un telefon (spun ei e o problema tehnica) dar nu merge nici de pe pc nici de pe android deci e blocat pe cont; ca doar cu număr nou se poate achiziționa. Probabil va fi deblocat dupa ce va trece black friday. Deși am o vechime de 15 ani în acest timp întotdeauna am plătit facturile la timp sau în avans deci nu au ce sa imi reproșeze, dar probabil asta nu contează.

MihaelaC
Community Manager
Community Manager
@AleXcj în campania de Black Friday reducerile la telefoane sunt atât pentru clienții vechi (loializare 24 luni) cât și pentru abonamentele noi (24 luni), dar nu sunt reduceri pentru achiziții în rate.

Petre_Nicholas
Junior entuziast
Da se merita sa iei un telefon in rate si tot cu abonament spre surprinderea mea am abonamentul de 1 an si toate merg bine, nici o problema........si da, poti sa-ti iei telefon in rate.