anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Pot cumpara telefoane in rate?

Miha_Z
#StarMember
Pot cumpara telefoane și în rate? Care sunt condițiile contractuale și daca exista și varianta unei extragaranții?
1 Soluţie acceptată‚

imch
Cunoscător certificat

La Orange exista doua sisteme de plata in rate.

  • Primul sistem presupune ca tu sa detii un card de credit sau un card pentru astfel de plati la un numar de institutii acceptate de Orange. Astfel, cand platesti echipamentul pe care il doresti, selectezi drept modalitate de plata cardul respectiv si ulterior platesti conform conditiilor cardului (la datele si in cuantumul stabilit prin contractul dintre tine si banca) - https://www.orange.ro/servicii/plata-in-rate/#detalii
  • Al doilea sistem este cu plata in rate direct pe factura. Acest sistem nu este insa utilizabil pentru orice echipament. Astfel, este necesar sa te interesezi intai daca echipamentul se preteaza la plata in rate pe factura si, daca da, in cate rate. Contractul se semneaza direct cu Orange, iar plata se face in acelasi timp cu plata abonamentului de telefonie sau de date mobile - https://comunitate.orange.ro/questions/2322933-achizitionarea-produselor-rate-factura

 

Eu am folosit ambele variante si mi s-au parut la fel de simple amandoua.

In ceea ce priveste garantia, aceasta este de 24 de luni.

Vizualizare soluţie în postul original

134 Răspunsuri 134

SE
Începător
Da, poti cumpara telefoane in rate direct de la Orange. Maxim 24 rate. Se poate achizitiona inclusiv Smart TV 🙂

BNC
Începător
Salut toate produsele sunt ok

BNC
Începător
Da poti cumpara telefoane in rate si sunt rate fixe fără dobândă plătești suma existentă fără nici un fel de comision.

Mitroi
Începător
da, poti cumpara

Vio73
#StarMember
Da, poți cumpăra în rate, atât pe factură, cât și prin intermediul unui card de cumpărături. Condiția principală este să faci sau să prelungești un abonament pe 12/24 de luni. Detaliile le afli în magazinul fizic sau online. Succes!

johnny_reddog
Începător
nu se merita sa iei in rate ...trebuie sa dai un avans destul de mare....ajungi la sfarsitul celor 24 rate sa platesti dublul telefonului...la media galaxy cu card cumparaturi de la brd platesti telefonul in 12 rate sau cate vrei + 4 ron comision de administrare

Hallow_87
Junior entuziast
Da se poate cumpara un telefon in rate la Orange.Cel mai bine e sa mergi in magazin si sa vezi telefonul care iti place.Eu am in rate un Samsung A8 2018.Pot sa zic ca e super ok .Sunt foarte multumita.Platesc rata fixa fara dobanda.Imi vine direct cu factura Orange si nu platesc un ban in plus raportat la valoarea telefonului.Poti plati rate in avans si nu mai trebuie sa mergi la banca si sa platesti dobanzi

FLo1
#StarMember
@Halow_87: Cand nu vezi padurea de copaci, chiar si cerul e prea senin. Rate dublate fara dobanda sau rate "normale" cu dobanda, dar cu o valoare totala pe final muuult mai mica decat in primul caz? Ai grija la interpretare si la ceea ce alti "comercianti de bine" vor sa crezi.

Hallow_87
Junior entuziast
@FLo_1 nu e teapa.Am desfasuratorul ratelor Samsung Galaxy A8 2018 cu 42 ron /luna timp de 24 luni.Fa calculele .Atat era si in alt magazin pretul.Specific cu acelasi abonament.Beneficiile sunt individuale de la abonament la un alt abonament

FLo1
#StarMember
@Halow_87: Abonamentul nu este specific clientului ci este umflat cu ceea ce se vrea a fi "telefon ieftin". De fapt la romani se intampla chiar paradoxal: Vrem să plătim mai mult pentru ce nu avem nevoie, dar pretindem gratuitati pentru cele necesare. Adevarata valoare este data de necesarul care-l ai, nu de necesarul impus.

Hallow_87
Junior entuziast
@FLo_1 nu iti inteleg remarca.Am achizitionat telefonul dorit.Nu am stat la taclale cu ei si sa-mi aleg unul dintr-o 100.Doar ca l-am luat in rate nu cu banii jos ca e mica rata si nu se simte

FLo1
#StarMember
@Halow_87: Ca sa intelegi "remarca" voi folosi cuvintele tale: ai luat un telefon super ok la acel cost. Corect. Doar ca ai lasat pe masa vreo 240euro, adica la Orange. Mai exact, abonamentul tau e la 4-5€, dar il ai la 14€ pt 24de luni. Recalculeaza si vei intelege, ignora si esti ok. End of story. Topicul este pe alta tema.

Hallow_87
Junior entuziast
@Flo_1 abonamentul il aveam la 14€ si l-am mai prelungit 24 luni tot la 14€ + rate fixe telefon.Despre rate era vorba...End of story.

FLo1
#StarMember
Intrucat exista un administrator activ pe acest topic, eu nu va mai pot spune decat sa cumparati ce si cum considerati. Important sa fiti multumiti. Cu aceasta, pentru mine, comentarile la acest topic s-au incheiat.

Legokid220
Junior
Da. Mergi la orange shop si acolo le explici ce telefon doresti.