anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Petiție spre operatorii din România: Adăugarea profilului IMS pentru telefoanele Google Pixel

VlaDi88
Junior entuziast

Petiție spre operatorii telecom din România: Adăugarea profilului IMS pentru telefoanele Google Pixel care nu suportă conectivitate VoLTE, VoWiFi și 5G

Poate asa ne aude si pe noi cineva https://www.mobilissimo.ro/articole-telefoane/petitie-spre-operatorii-telecom-din-romania-adaugarea-...

65 Răspunsuri 65

Cand i-am intrebat de Google Fi, am folosit pagina de contact Google.

https://about.google/contact-google/?hl=ro

Si da, mi-au raspuns (prima data le scrisesem pe pagina de Google Pay (Wallet), dar m-au rugat sa folosesc pagina de Fi (n-au vrut sa redirectioneze mail-ul... Poate din cauza asta am un dinte impotriva lor :-P).

VlaDi88
Junior entuziast

Cica ar functiona volte fara root

https://github.com/kyujin-cho/pixel-volte-patch

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Hmm…suna interesant. Ai incercat? Nu sunt sigur daca e doar Volte sau si VoWIFI…dar o sa ma uit peste asta.

Client Orange

VlaDi88
Junior entuziast

Inca nu dar au incercat altii pe forumul softpedia, dar cica nu merge vowifi doar volte

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Tot e ceva, chiar si asa. Avand in vedere ca e fara root...e un pas inainte. 🙂 O sa incerc si eu. Si da, VoWIFI nu pare sa fie implementat/suportat. Cel putin nu inca. Dar cum ziceam mai sus, e un pas inainte. Mersi frumos de share. O sa incerc si eu. 

Client Orange

S-ar putea sa fie ceva similar cu Volte si IPhone la Digi: sa se fi gasit un punct comun intre setarile retelei si sistemul de operare (poate un ...bug in cazul de fata?) si sa se fi inclus in setari trecand peste "vointa" producatorului (a se interpreta ca acel punct comun intre setari sa fie compatibile cu vointa utilizatorilor).

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Well, da, merge. Si da, e doar pentru VoLTE. Setup-ul e un pic intortocheat. Nu atat cel pentru Pixel IMS app, cat pentru Shizuku. Dar ca si functionalitate, da, face ceea ce zice ca face.

Client Orange

VlaDi88
Junior entuziast

Bine ca functioneaza 😁 la orange ai testat?

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

SIM-ul din Pixel e un Vodafone. Dar incerc imediat si la Orange. Oricum, daca merge la Vodafone (intrucat nu mergea inainte), ar trebui sa mearga si la Orange. Dar iti confirm in cateva minute. 🙂

Update: da, merge si la Orange. Singura chestie, si e destul de enervanta fara root, e ca trebuie activat Shizuku la fiecare restart. Cu root stie sa faca asta singur. Dar da...e o solutie si asta. Si da, merge si la Orange.

Screenshot_20230207-110031.png

Client Orange

VlaDi88
Junior entuziast

A facut update la app acum ar merge si vOWifi...

https://github.com/kyujin-cho/pixel-volte-patch/releases/tag/1.1.2

 

 

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Waw! Cineva chiar se ocupa de treaba asta! :)) Foarte tare!

Testez si revin.

Client Orange

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Confirmat. Merge si VoWIFI. Vodafone si Orange.

Screenshot_20230207-160448.png

E ok din partea ta daca adaug si metoda asta in tutorialul de aici? Cred ca ar fi super util!

Client Orange

VlaDi88
Junior entuziast

linistit, nu e aplicatia mea 😁 si chiar daca ar fi..

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Evident, dar tu ai adus vorba de ea. De-aia intrebam. Nici eu nu-mi asum niciun fel de credite. :)) Nici pentru idee, si cu atat mai putin pentru aplicatie. Dar am intrebat, sa nu fie cu suparare (am mai intalnit). 🙂

Ok, atunci o sa updatez si acolo cat de curand.

Stii care e urmatorul target, nu? :)) 5G-ul!

Din pacate, partea asta n-o pot testa. Nu am abonament 5G, nu am acoperire 5G. Deci...daca are cineva in zona, si vrea sa testeze, ar fi interesant de stiut rezultatul.

Oricum, mie unul mi se pare un super rezultat, chiar si fara 5G (in caz ca nu merge deja). Adica, problema cea mai mare era root-ul. Intrucat metoda asta merge si fara root, o sa aiba foarte multa popularitate. Chiar daca, in cazul asta, trebuie sa reactivezi serviciul dupa restart. Tot e un upgrade.

Deci, personal, eu iti multumesc frumos de idee!

Client Orange

VlaDi88
Junior entuziast

5G nu o sa mearga, asta e doar pentru volte si vowifi...nu am nevoie oricum de 5G