anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Păreri despre Motorola E6 plus?

Anonim
Neaplicabil
Mă interesează păreri despre Motorola E6 plus, un telefon de buget, cu 4GB RAM și 64GB stocare, Android 9.
Dacă cineva dintre voi îl are, mă interesează cum e în utilizare zilnică.
Mulțumesc anticipat! 😉
1 Soluţie acceptată‚

FaraUnID
Campion certificat

Intamplarea face ca am achizitionat un Motorola E6 Plus pentru mama si un Motorola G7 Power pentru sora-mea in perioada cand la Altex s-au vandut cu 594 lei fiecare.

 

Vad ca acum Motorola E6 Plus este la 599 lei https://altex.ro/telefon-motorola-moto-e6-plus-64gb-4gb-ram-dual-sim-polished-graphite/cpd/SMTMOTOE6PLGR/

 

Motorola E6 Plus este un telefon in gama de mijloc, fara prea mari pretentii si care pentru un utilizator mediu care nu are cerinte sau asteptari exagenrate se descurca onorabil. Maica-me sta mult pe facebook si youtube iar pana acum nu are nimic de reprosat la adresa lui.

 

Inca din momentul configurarii a primit un update de la motorola + ceva corectii de securiate de la Google, iar din cei 64GB memorie bruta, au mai ramas liberi cca 50GB, iar din cei 4GB RAM tu mai ai la dispozitie cam jumatate din acea valoare.

 

PRO

- ecran ok, luminozitate buna, culori satisfacatoare;

- se misca bine in aplicatii;

- interfata curata aerisita si intuitiva;

- Android-ul aproape stoc fara prea multe balarii prin el;

- vine cu o husa spate transparenta in pachet;

- sloturi dual SIM + card de momorie;

- accelerometru, barometru, e-Compass, giroscop, recunoastere faciala, senzor bio, senzor amprenta, senzor de proximitate;

- camera duala ok la lumina naturala dar care nu exceleaza in conditii de luminozitate scazuta;

- camera frontala si ea este ok dar fara sa exceleze;

- in pachet ai un adaptor SIM ca su mai trebuieasca sa schimbi cartela deja existenta sau sa o decupezi;

 

CONTRA

- Lipsa unor casti din pachetul vandut de Altex (poate la altii sunt incluse si castile in pachet);

- Acumulator de doar 3000 mAh (aici poate sunt eu subiectiv dar cred ca un 3500 ar fi fost mai ok);

- Procesorul MediaTek este mai slab decat Snapdragon-ul de pe Motorola G7 Power;

- Desi finisajele sunt ok, lasa senzatia de ieftin (poate iarasi sunt subiectiv deoarece compar cu al meu Huawei);

 

CONCLUZIE -> Un telefon de buget, fara prea mari asteptari, vandut la pretul corect - adica (,) cat dai atat face - dar care se descura onorabil intr-o utilizate zilnica de baza si care se muleaza bine pe profilul unui utilizator mediu care nu cere sau care nu se asteapta la prea multe de la acest dispozitiv.

 

Acum, nu stiu de pe telefon o sa se faca trecerea pe acest Motorola, dar daca trecerea se va face de pe un telefon care dispune de o interfata personalizata de producator (huawei, xiaomi, etc) probabil ca va fi destul de greu sa te adaptezi la interfata adroidului stoc de pe acest telefon. O spun din propria experienta deoarece in momentul in care am congfigurat acest Motorola aveam o senzatie "ciudata" in momentul in care il butonam, deoarece sunt obisnuit cu interfata EMUI de pe al meu Huawei.

 

Daca tot vrei un Motorola aproximativ in aceeasi bani poti alege Motorola G7 Power https://altex.ro/telefon-motorola-g7-power-64gb-4gb-ram-dual-sim-black/cpd/SMTMOTOG7POWBK/ care este peste acest E6 Plus.

Vizualizare soluţie în postul original

11 Răspunsuri 11

MihaelaC
Community Manager
Community Manager
@cocolosh ne poți spune de ce ai pus ochii pe acest telefon, ce te-a atras la el în mod special? Vrei să îl oferi cadou de sărbători?

Anonim
Neaplicabil
Exact, vreau să-l fac cadou de sărbători, ai ghicit @MihaelaC 😉

Neaplicabil
Daca ai ocazia, eu zic ca cel mai bine incerci sa-l testezi intr-un magazin. Eu n-am fost foarte incantat de procesorul Mediatek de pe al meu Moto M... Nu atat ca performanta (care nu era extraordinara, dar trecem peste asta), cat pentru tot felul de aplicatii care crash-au cand aveau ele chef. Nu tot timpul, si nu aceleasi aplicatii. Si nu third parties. Aplicatii de sistem. Nu zic ca sunt la fel toate, si cel putin in ceea ce priveste Moto M-ul meu, a ramas la Android 7, dar nu stiu cat de bine o sa stea la capitolul upgrade-uri viitoare de soft. Deci daca vei avea probleme cu Android 9, nu stiu daca si cate update-uri o sa mai primeasca (care eventual sa rezolve acele probleme). Asa ca recomandarea mea ar fi sa te indrepti catre un alt Moto, eventual cu procesor Qualcomm sau Exynos. Si pentru 100-150 de RON in plus fata de pretul unui E6, cred ca poti mai bine sa-ti iei un Moto One Action, de exemplu. Printre avantaje ai faptul ca face parte din familia Android One, ai un procesor Exynos (si se misca bine in utilizarea de zi cu zi), baterie mai mare (3500mAh), 4G + 128GB storage, rezolutia mai mare (si PPI mai mare) pe un display asemanator ca diagonala, WiFi mai bun (a/b/g/n/ac vs b/g/n) si suport nativ pentru VoLTE si Vo-WiFi. :) Deci, parerea mea este sa te orientezi spre altceva, pentru ca la pretul ala, poti sa cumperi ceva mai bun. Vad ca unele dintre modelele similare ca pret nu prea mai sunt de gasit (probabil ca s-au vandut foarte bine), dar pentru un pic in plus (la un moment dat era la 900 RON la Altex), eu zica ca merita.

Anonim
Neaplicabil
@arsradu, e pentru o persoană care folosește WhatsApp, Facebook, un joc ocazional, puțin YouTube și cam atât. Își dorește un smartphone cu ecran mare și cred că e suficient din punctul meu de vedere. L-am butonat în magazin, mi s-a părut ok dar aș fi vrut și părerea unui utilizator.

Neaplicabil
Din cate stiu eu, WhatsApp si Facebook sunt aplicatii care mananca foarte multe resurse. Si cu toate ca cei 4GB de RAM sunt suficienti, nu stiu daca procesorul o sa faca fata foarte bine. Presupun ca nu ai testat si aplicatiile in magazin, nu? 🙂 Sugestia mea ramane valabila, cu atat mai mult cu cat diferenta de pret intre cele doua nu e foarte mare. Amandoua sunt cu ecran mare. Ba chiar e mai mare la Moto One Action decat la E6 Plus. Plus ca, dupa cum am zis, ecran mare...cu rezolutie mica, nu e ok. La un ecran mare, vrei si o rezolutie mare. Altfel vei vedea YouTube in 720p max in loc de 1080p, pe un ecran de 6".

Anonim
Neaplicabil
Încă nu m-am hotărât, mulțumesc oricum pentru sfat! 😉

Razvan
#StarMember
Huawei Psmart 2019 se vinde la Altex cu 699 lei, mult sub Motorola și este un telefon reușit.

Anonim
Neaplicabil
Mulțumesc pentru pont, @Razvan!

FaraUnID
Campion certificat

Intamplarea face ca am achizitionat un Motorola E6 Plus pentru mama si un Motorola G7 Power pentru sora-mea in perioada cand la Altex s-au vandut cu 594 lei fiecare.

 

Vad ca acum Motorola E6 Plus este la 599 lei https://altex.ro/telefon-motorola-moto-e6-plus-64gb-4gb-ram-dual-sim-polished-graphite/cpd/SMTMOTOE6PLGR/

 

Motorola E6 Plus este un telefon in gama de mijloc, fara prea mari pretentii si care pentru un utilizator mediu care nu are cerinte sau asteptari exagenrate se descurca onorabil. Maica-me sta mult pe facebook si youtube iar pana acum nu are nimic de reprosat la adresa lui.

 

Inca din momentul configurarii a primit un update de la motorola + ceva corectii de securiate de la Google, iar din cei 64GB memorie bruta, au mai ramas liberi cca 50GB, iar din cei 4GB RAM tu mai ai la dispozitie cam jumatate din acea valoare.

 

PRO

- ecran ok, luminozitate buna, culori satisfacatoare;

- se misca bine in aplicatii;

- interfata curata aerisita si intuitiva;

- Android-ul aproape stoc fara prea multe balarii prin el;

- vine cu o husa spate transparenta in pachet;

- sloturi dual SIM + card de momorie;

- accelerometru, barometru, e-Compass, giroscop, recunoastere faciala, senzor bio, senzor amprenta, senzor de proximitate;

- camera duala ok la lumina naturala dar care nu exceleaza in conditii de luminozitate scazuta;

- camera frontala si ea este ok dar fara sa exceleze;

- in pachet ai un adaptor SIM ca su mai trebuieasca sa schimbi cartela deja existenta sau sa o decupezi;

 

CONTRA

- Lipsa unor casti din pachetul vandut de Altex (poate la altii sunt incluse si castile in pachet);

- Acumulator de doar 3000 mAh (aici poate sunt eu subiectiv dar cred ca un 3500 ar fi fost mai ok);

- Procesorul MediaTek este mai slab decat Snapdragon-ul de pe Motorola G7 Power;

- Desi finisajele sunt ok, lasa senzatia de ieftin (poate iarasi sunt subiectiv deoarece compar cu al meu Huawei);

 

CONCLUZIE -> Un telefon de buget, fara prea mari asteptari, vandut la pretul corect - adica (,) cat dai atat face - dar care se descura onorabil intr-o utilizate zilnica de baza si care se muleaza bine pe profilul unui utilizator mediu care nu cere sau care nu se asteapta la prea multe de la acest dispozitiv.

 

Acum, nu stiu de pe telefon o sa se faca trecerea pe acest Motorola, dar daca trecerea se va face de pe un telefon care dispune de o interfata personalizata de producator (huawei, xiaomi, etc) probabil ca va fi destul de greu sa te adaptezi la interfata adroidului stoc de pe acest telefon. O spun din propria experienta deoarece in momentul in care am congfigurat acest Motorola aveam o senzatie "ciudata" in momentul in care il butonam, deoarece sunt obisnuit cu interfata EMUI de pe al meu Huawei.

 

Daca tot vrei un Motorola aproximativ in aceeasi bani poti alege Motorola G7 Power https://altex.ro/telefon-motorola-g7-power-64gb-4gb-ram-dual-sim-black/cpd/SMTMOTOG7POWBK/ care este peste acest E6 Plus.

Anonim
Neaplicabil
@FaraUnID, mulțumesc frumos pentru micul review.

Vio73
#StarMember
Primul meu telefon, acum peste 20 de ani, a fost un Motorola. Era foarte reușit pe partea de baterie și semnal și rezistent în timp. Cele de acum nu știu cât mai au din ceea ce aveau cele de odinioară. Acum, fiecare alege după buget și preferințe, dar e bine să fii atent la detalii! Succes!