anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Optiune OEM Unlocking inactiva si setata pe OFF (Motorola)

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Salut Comunitate!

Intreb si aici, poate am norocul ca cineva mai tehnic sa-mi poata oferi un raspuns. Sunt destul de sigur ca problema nu e doar la telefonul meu. Dar nu reusesc sa gasesc nicaieri un raspuns clar. Aparent nici macar producatorul nu stie de ce se intampla fenomenul asta.

Intrebarea e simpla: de ce, in screenshot-ul de mai jos, optiunea OEM Unlocking este inactiva (greyed out) si setata pe OFF.

Am mai deblocat bootloadere, am mai rescris soft-uri, am revenit la versiunea initiala, dar niciodata nu mi-a ramas optiunea aia pe OFF! Si e destul de nasol, pentru ca, acea optiune, cand e pe OFF, inseamna ca bootloader-ul nu e deblocabil. Si da, este deblocat in momentul asta. Dar daca il blochezi la loc, si ceva nu merge bine, ai toate sansele sa-ti brick-uiesti telefonul. Si din pacate, foarte multi au facut-o deja. Deci, nu tin neaparat sa ingros randurile.

Dintre cei care ati mai facut bootloader unlocking, rooting etc, pe orice device (atata timp cat e un Android, si de preferinta un Android mai nou), aveti idee cand apare problema asta si, eventual, cum as putea sa trec acea optiune inapoi pe ON?

Am mai facut treaba asta pe alte device-uri, si, cu toate ca optiunea era greyed out (si aveam textul ala cu "bootloader already unlocked") toggle-ul propriu-zis era ON! Si n-a fost nicio problema sa blochez la loc bootloader. Dar se pare ca telefonul asta e mai incapatanat. :))

Daca aveti vreo idee, puneti-o va rog mai jos in raspunsuri. 

arsradu_0-1665583745733.png

Mersi frumos! 🙂

Client Orange
1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Hello,

Am revenit cu un update.

Intre timp, am luat legatura cu Motorola, si cu toate ca nu au putut sa-mi ofere foarte multe detalii tehnice cu privire la motivul pentru care acea optiune este pe Off in loc de On, au spus ca, atata timp cat bootloader-ul este deblocat, e irelevant daca switch-ul e pe On sau nu. Deci, se pare ca, pozitia acelui switch e relevanta doar pana la deblocarea bootloader-ului. Odata deblocat, nu mai conteaza.

Deci, mare atentie cand blocati la loc bootloader-ul. Intotdeauna sa o faceti doar dupa instalarea firmware-ului stock, de preferinta folosind tool-urile oficiale, si abia cand sunteti 100% siguri ca e totul ok, si dupa ce ati facut un test sa vedeti ca telefonul boot-eaza corect, puteti sa blocati bootloader-ul la loc.

Nu blocati niciodata bootloader-ul atata timp cat aveti instalate ROM-uri custom/modificate! E aproape 100% garantat sa brick-uiti telefonul. Nu am incercat. Si, fara un telefon de "sacrificiu", nici n-am de gand sa incerc. Dar din ce am putut sa ma documentez online, sansele sunt foarte mari.

Deci, din punctul meu de vedere, si in lipsa de alte informatii, cred ca putem sa inchidem topicul. 🙂

Mersi frumos tuturor pentru feedback!

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

11 Răspunsuri 11

Pololică
#StarMember

Te-ai gândit ca poate Motorola a decis sa blocheze bootloaderul (asa cum Huawei)? 

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Da.... m-am gandit. Dar ce rost ar avea sa-l faci deblocabil, ca apoi sa nu-l poti bloca la loc? Ma rog, ar fi, daca esti super evil si vrei sa fortezi clientul sa vina cu telefonul in service. Alta explicatie nu am. Dar speram sa nu fie o chestie facuta intentionat, ci mai degraba, poate ceva ce am omis eu. Oricum, inca nu mi-e foarte clar cand anume apare treaba asta. Ce anume o cauzeaza.

Si mai e o chestie. Pe alt Motorola (alt model), nu se manifesta chestia asta. Am putut sa rescriu softul si sa blochez la loc bootloader-ul fara nicio problema.

Client Orange

mihai_13
Maestru

da Radu ... te rog zi mi ce model de motorola ai 

ti am am trimis si mesaj privat

asa ar trebuii sa arate 

 

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Exact!!! E normal sa fie greyed out, dar ar trebui sa fie ON (adica, get_unlock_ability=1). 

XT2135-2 este modelul. Ti-am raspus si in PM. 🙂 Mersi frumos!

Client Orange

mihai_13
Maestru

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Da, bootloader-ul este deja debocat, cu pasii din documentatia de la Motorola de aici. Dar da, sunt aceeasi pasi, si da, e facut deja.

Ideea e ca intre timp, am instalat custom ROMs, si as vrea sa revin la stock (ceea ce am facut deja), si sa blochez la loc bootloader-ul. Dar ca sa fiu sigur ca nu sunt probleme si bootloader-ul ramane deblocabil, optiunea aia trebuie sa fie pe ON.

Ar trebui sa fie exact ca in screenshot-ul tau. Dar nu e...

Client Orange

DanielaH
Moderator

@mihai_13 mulțumim mult pentru intervenție.

Ne-am bucura dacă nu ați "muta" prea mult discuția in mesaj privat pentru că poate fi foarte utilă și interesantă și pentru alți utilizatori și ar fi păcat să nu fie publică. Mulțumim.

mihai_13
Maestru

Daniela - discutia s-a purtat pe whatsapp  dupa care a fost purtata vocal intre mine Radu si un prieten de-al meu  alfel nu ne putem intelege...iar sperctrul de clienti Orange care sunt interesati este foarte foarte restrans .

discutia a fost pur tehnica software si a cuprins -un pic de coding- spart boot-root-magisk-relock boot-custom room-img-kernel-bug-uri-ascuns aplicatii sensibile-etc 

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Ok, nu am reusit sa aflu de ce e optiunea aia pe OFF, dar am aflat un lucru foarte important: POTI sa blochezi bootloader-ul la loc, chiar si cu optiunea aia pe OFF. Am incercat mai devreme, si a mers perfect.

Singura chestie "in plus" pe care am facut-o, si posibil sa aiba sau nu vreo importanta, a fost ca, dupa ce am blocat bootloader-ul la loc, am intrat in Recovery si am dat un Wipe Data/Factory Reset, apoi Reboot to System.

Cam asta e tot. Am avut un pic de emotii. Dar a fost totul ok pana la urma. Acum optiunea respectiva este activa, si OFF (cum e normal sa fie cand bootloader-ul este blocat).

 

arsradu_1-1665759529177.png

 

Client Orange

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Hello,

Am revenit cu un update.

Intre timp, am luat legatura cu Motorola, si cu toate ca nu au putut sa-mi ofere foarte multe detalii tehnice cu privire la motivul pentru care acea optiune este pe Off in loc de On, au spus ca, atata timp cat bootloader-ul este deblocat, e irelevant daca switch-ul e pe On sau nu. Deci, se pare ca, pozitia acelui switch e relevanta doar pana la deblocarea bootloader-ului. Odata deblocat, nu mai conteaza.

Deci, mare atentie cand blocati la loc bootloader-ul. Intotdeauna sa o faceti doar dupa instalarea firmware-ului stock, de preferinta folosind tool-urile oficiale, si abia cand sunteti 100% siguri ca e totul ok, si dupa ce ati facut un test sa vedeti ca telefonul boot-eaza corect, puteti sa blocati bootloader-ul la loc.

Nu blocati niciodata bootloader-ul atata timp cat aveti instalate ROM-uri custom/modificate! E aproape 100% garantat sa brick-uiti telefonul. Nu am incercat. Si, fara un telefon de "sacrificiu", nici n-am de gand sa incerc. Dar din ce am putut sa ma documentez online, sansele sunt foarte mari.

Deci, din punctul meu de vedere, si in lipsa de alte informatii, cred ca putem sa inchidem topicul. 🙂

Mersi frumos tuturor pentru feedback!

Client Orange

mihai_13
Maestru

"Intre timp, am luat legatura cu Motorola, si cu toate ca nu au putut sa-mi ofere foarte multe detalii tehnice cu privire la motivul pentru care acea optiune este pe Off in loc de On, au spus ca, atata timp cat bootloader-ul este deblocat, e irelevant daca switch-ul e pe On sau nu. Deci, se pare ca, pozitia acelui switch e relevanta doar pana la deblocarea bootloader-ului. Odata deblocat, nu mai conteaza.""  asa cum am discutat si  noi...