anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

La cât timp vă schimbați telefonul?

Razvan
#StarMember
Motive pentru care va doriți un alt telefon.
1 Soluţie acceptată‚

imch
Cunoscător certificat
Eu il schimb cand se strica. Am avut telefoane pentru diferite perioade de timp, cel mai mult 3 ani jumate spre 4 un Blackberry. Un HTC One vreo 3 ani aproape si apoi mi-am luat Huawei, pe HTC nu il mai tinea bateria. L-a folosit tatal meu cu succes inca 2 ani. Primul Huawei m-a tinut putin mai mult de un an. Mi-a placut enorm, dar a fost o mare dezamagire. Bine, nu atat telefonul, cat service-ul. Pentru ca mi-a placut atat de mult, mi-am mai luat un Huawei. Asta se apropie de un an si merge impecabil. Acum sa vedem ce-o mai fi. Nu le inlocuiesc programatic la 2 ani sau mai putin, dar nici nu le tin daca nu mai sunt multumita de ele.

Vizualizare soluţie în postul original

73 Răspunsuri 73

Lupul_cu_un_sin
Începător
Vorba englezului : " dacă e bun, de ce să îl schimb". La fel e și cu telefonul, dacă funcționează folosește-l în continuare, dacă nu, schimbă - l. Uite un video care te poate lămuri mai mult : https://www.youtube.com/watch?v=lKqQa7yrf5s&feature=share

Eu de obicei le schimb când se strica dar anul acesta până sa apara samsung a8 2019 am schimbat cam multe depinde de telefon daca ma atrage îl schimb repede

mario_3
Junior entuziast
De regula la 2-3ani .

Neaplicabil
In principiu cam la 3 ani, cand incepe si bateria sa scada ca performanta.

Anca07
#StarMember
Undeva la 2 ani schimb telefonul, si nu pentru ca as tine neaparat sa faca acest lucru, dar la cate update-uri isi face android-ul si la cate aplicatii inutile preinstalate are, ma vad obligata sa il schimb cu unul mai performant, ca si procesor si numar de GB memorie RAM.

Mircea
Explorator
In general il schimb in functie de necesitate, am schimbat la 3 ani un Samsung Galaxy Ace GT-S 5830 cu tehnologia 3 G pentru un Samsung Galaxy J5 din 2016 cu tehnologia 4 G, si dupa 2 ani as fii dorit un telefon cu tehnologia 5 G dar sunt probleme cu implementarea retelei iar telefoanele sunt scumpe pentru bugetul meu si de aceea voi opta tot pentru un telefon cu tehnologia 4 G: Samsung Galaxy A 30 sau A 10.

Neaplicabil
Dacă tin cont de serviciile si ofertele orange , cum mi se oferă ocazia îl schimb, ar fi păcat să refuzi o ofertă mai ales ca abonat.

Miha_Z
#StarMember
@Bumbi interesanta strategia ta. Si cat de des le schimbi? La cateva luni, sau cand se termina perioada contractuala?

Neaplicabil
De obicei cand telefonul imi tot trimite notificări ca nu am spațiu, în concluzie nu tin un telefon nici 2 ani din cauza asta. Cu toate că le întrețin bine, imi sunt dragi foc, dar unele lucruri te impiedica sa le mai păstrezi din pacate.

coco_1
Junior
Cand prind oferte bune raport calitate /pret

ro861
Junior entuziast
A fost o perioada cand schimbam la 1 an si jumatate, dar de cand s-au scumpit (nejustificat) am inceput sa schimb la doi ani si jumatate in sus.

Liva
Junior entuziast
La 2 ani il schimb deoarece primesc o oferta noua avantajoasa.

Olyk
Junior
Cam 2 ani cand îmi expira abonamentul.

Ascary
Campion certificat
Remarc că marea majoritate a utilizatorilor prefera schimbarea telefonului odată la doi ani,un punct de vedere corect fiindcă upgrade-urilor telefoanelor de la an la an sunt aproape insesizabile,atât ca design cat și ca performanța.