anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

La cât timp vă schimbați telefonul?

Razvan
#StarMember
Motive pentru care va doriți un alt telefon.
1 Soluţie acceptată‚

imch
Cunoscător certificat
Eu il schimb cand se strica. Am avut telefoane pentru diferite perioade de timp, cel mai mult 3 ani jumate spre 4 un Blackberry. Un HTC One vreo 3 ani aproape si apoi mi-am luat Huawei, pe HTC nu il mai tinea bateria. L-a folosit tatal meu cu succes inca 2 ani. Primul Huawei m-a tinut putin mai mult de un an. Mi-a placut enorm, dar a fost o mare dezamagire. Bine, nu atat telefonul, cat service-ul. Pentru ca mi-a placut atat de mult, mi-am mai luat un Huawei. Asta se apropie de un an si merge impecabil. Acum sa vedem ce-o mai fi. Nu le inlocuiesc programatic la 2 ani sau mai putin, dar nici nu le tin daca nu mai sunt multumita de ele.

Vizualizare soluţie în postul original

73 Răspunsuri 73

Florin_D
Cunoscător certificat
Se pare ca majoritatea oamenilor schimba telefonul in perioada de plus, minus 2 ani din diferitte motive... dar cele mai dese motive sunt de asemenea si motivul meu, bateria sau alte probleme tehnice ale aparatului dar si performanta terminalului!

Padureanca
Începător
Între 2 - 3 ani, atunci când încep problemele cu bateria.

mariussruben89
Explorator entuziast
Salutări, eu il schimb in funcție de necesitati si ceea ce poate face telefonul cel nou,dar cam interval de 1/2,ani. Dupa un timp,cand vechiul telefon nu mai primeste update la noi versiuni,cu timpul apar probleme la folosirea aplicatiilor. Asta e si logica,cand nu mai dau nici upgrade la soft,ca dupa o perioada sa iti iei alt telefon. Practic prin asta castiga ei,ca promovare a noilor modele. Stiu anumite situatii,de genul,atat de la reprezentant Samsung cat si Huawei. Interesant,dar vad ca e benefic, nimănui nu ii place sa dea eroare o aplicatie de nenumărate ori,din cauza softului învechit #.

VictorScott
Junior
Maxim 2-3 ani depinde de starea celui pe care îl am.

Lascug
Începător
In jur de 2 ani. De obicei îl schimb la finalul perioadei contractuale, la prelungirea de abonament

Vali
Junior entuziast
Și eu îl schimbi o dată la 2ani. La renegocierea contractului cu Orange.

Neaplicabil
de ce as schimba telefonul asa de des?! sincer mi se pare exagerat. doar daca se uzeaza,sau daca ai nevoie pentru sevici,altfel nu prea vad de ce. parca suntem copii imbracati in piele de adult. noi am tinut ani de zile de cate un telefon si am luat altul doar de nevoie. nu suntem fixisti,dar nici nu facem investitii gratuite,banii,daca ai mai multi,trebuie gestionati sau pastrati,eventual investiti (chiar daca este in viitorul copiilor,sau al tau). stiu ca se vor supara multi,dar asta este parerea mea. repet,e o parere personala. consumismul nu iti aduce nimic decat un gol in stomac:dependenta. am avut primele mobile: erikson,motorola,nokia,lg,sony(anii 2000-2001) erikson a fost o mare dezamagire,sony slabut,motorola l-am indragit(modelul cu ecran rotund),dar am renuntat la ele si am ramas cu 2 nokia(super). unul la mine,unul la copii "sa fie" in caz de ceva. le am si acum in sertar :). am mai luat(2013) un samsung cu touch screen,nu mai stiu de care,dar am renuntat rapid la el pentru ca ii ceda bateria,si nici la semnal nu era grozav,si era cam mic. am descoperit tot atunci prin cineva Alcatel OneNote si asa ne-am lipit de el,ca am luat cate unul de caciula. stiu ca alcatel nu au nu stiu ce cotatie.eu le-as da un premiu pentru modelul asta: internet,destul de maricel, semnal foarte bun comparativ cu nokia,in zona in care ne petrecem cel mai mult din timp, folosite intens,nu pentru voce in special,au rezistat eroic fara probleme la cazaturi pe ciment,pe piatra,pe ghiata,le-am folosit drept modem cand toata lumea ma descuraja sa nu iau router orange pentru ca e slab(asi). sase ani au rezistat,si inca mai sunt folosite(am vrut sa duc din ele la buy back si am fost refuzat net de copii 🙂 ). la trecerea la abonament am luat un samsung de care sunt foarte multumit(alcatelul nu prinde 4g). si vreau un huawei pentru ca mai am de trecut cu un prepay la abonament si...de ce nu,daca tot este reducerea,este foarte bine. unul din baieti are un iphone de vreo 3 ani,pe care il tot scapa pe jos si se duce cu el in service(eu as fi luat altul cu banii dati pe reparatii,dar deh,fiecare cu fixul lui). nu stiu cand "apare" timpul atat de mare de a te juca pe telefon,o ora pe zi ...? esti elev,student,apoi ai servici,obligatii familiale... si ai mei se joaca,acum sunt adulti si ff putin,1-2 ori pe saptamana,de amuzament, mai mult cand erau in scoala. dar nu pe telefon,pe calculator,pe telefon citesc,asculta muzica,cam atat,restul tot pe calculator. chiar si cu cititul,ecranul este minuscul,dar il poti lua(tel)in pat,pe terasa,in hamac... cand voi gasi o oferta foarte buna de tablete,sigur vor renunta la telefoane,am avut doua,dar s-au stricat repede(luate second),nu aveau nici spatiu suficient de stocare(cursuri!!!!!). daca as avea bani "extra" as prefera sa investesc in nevoile lor de studii,si in ceea ce nu se sfarseste niciodata, nevoile casei: reparatii,scule,etc. mai bine punem benzina si mergem la o plimbare de cateva zile decat sa schimbam unul dupa altul ultimele jucarii. repet,fiecare cu stilul lui,cu prioritatile lui. ps:pana acum am stat muuuulti ani pe prepay,poate pana la urma voi schimba si eu sau ai mei la 2 ani telefoanele,nu zic ca este imposibil. daca sunt oferte care sa ma ajute si sa nu ma usture la buget,de ce nu,dar nu ca hobby.

De obicei, cand se strica il schimb, dar acum sunt foarte multe oferte la orange si il schimb din 2 in 2 ani, cand se prelungeste abonamentul.

Melek
Junior entuziast
Eu schimb telefon in momentul in care imi creaza probleme, bateria nu mai tine asa de mult, aplicatiile observ ca functioneaza mai lent, chestii tecnice. Nu as putea sa indic un interval anume la care imi schimb telefonul, am utilizat un telefon si 4 - 5 ani, pana aproape a murit bateria in el. Sunt genul de persoana practica, si vad in telefon un dispozitiv care sa imi dea anumite facilitati, fara a cauta tot timpul cea mai noua tecnologie.

Vio73
#StarMember
Dacă apare 5g extins la Orange, există încă o oportunitate de a schimba telefonul cu unul care include și noua tehnologie. Sigur, dacă este la un preț accesibil.

mariussruben89
Explorator entuziast
Pana sa se extinda reteaua 5G, speram la cat mai multe variante de modele de telefoane,compatibile cu tehnologia 5G. Deocamdata putine sunt care ofera aceasta functie.

Vio73
#StarMember
Eu cred că se vor extinde mult din prima, pentru că așa au spus. Ei nu lansează că alții pe 10 antene, de dragul de a fi primii. Și au spus că vor veni și cu un portofoliu mai vast de telefoane 5g.

Neaplicabil
Cand nu iti mai satisface asteptarile...daca ti'ai luat un telefon din gama de varf acesta va functiona pana se va strica...consider ca telefonul trebuie schimbat cand nu mai da randament nu cand apare alt model pe piata...

Neaplicabil
Schimb tel cam la 1 an

iuiu88
Cunoscător
Il schimb cand se strica 😄 sau cand il scap, caci sunt neindemantica de fel, si in cazul in care costurile de inlocuire a ecranului sunt mari...atunci ma re-orientez si imi iau un telefon nou . Cel mai mult m-a tinut un windows phone, cam 2 ani si jumatate. Apoi un Asus Zenfone, aproape 2 ani. Iar acum am un Samsung J4+ 2019 de cateva luni . Vedem 😄