anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

La cât timp vă schimbați telefonul?

Razvan
#StarMember
Motive pentru care va doriți un alt telefon.
1 Soluţie acceptată‚

imch
Cunoscător certificat
Eu il schimb cand se strica. Am avut telefoane pentru diferite perioade de timp, cel mai mult 3 ani jumate spre 4 un Blackberry. Un HTC One vreo 3 ani aproape si apoi mi-am luat Huawei, pe HTC nu il mai tinea bateria. L-a folosit tatal meu cu succes inca 2 ani. Primul Huawei m-a tinut putin mai mult de un an. Mi-a placut enorm, dar a fost o mare dezamagire. Bine, nu atat telefonul, cat service-ul. Pentru ca mi-a placut atat de mult, mi-am mai luat un Huawei. Asta se apropie de un an si merge impecabil. Acum sa vedem ce-o mai fi. Nu le inlocuiesc programatic la 2 ani sau mai putin, dar nici nu le tin daca nu mai sunt multumita de ele.

Vizualizare soluţie în postul original

73 Răspunsuri 73

Vio73
#StarMember
Am avut și eu Nokia cu mulți ani în urmă, din alea cu butoane. Erau foarte bune ca telefoane, dar nu prea mai sunt de actualitate pentru cei mai pretențioși. @Miha Z, te cred. Am fost și eu o vreme fascinat de evoluția Samsung, dar în ultimul timp nu prea mai văd diferențe spectaculoase de la un model la altul. Cel puțin la partea care mă interesează pe mine. Parcă aș mai încerca și de la alții ceva, dar nu prea știu de la care. Oricum, mai am timp să mă hotărăsc până pot lua ceva la fidelizare.

Jay
Campion certificat
Si eu am fost mulți ani fan nokia.. am fost tare încântată cand am reusit sa-mi iau primul nokia 3310, atunci lumea se bucura ca n-au antena in exterior :), apoi a urmat 6070, 7270, 6555, X6 si, pentru ca l-am luat aproape gratis la o prelungire de abonament Lumia 435, dar, pe asta nu-l suport, l-am scos din cutie doar sa vad ce stie si nu mi-a plăcut sistemul de nicio culoare... asa ca e tot in cutie nou si odihnit..

Vio73
#StarMember
A, de alea din gama Lumia și uitasem. Erau cu sistem de operare Windows, destul de solide la vremea lor. Am avut 520, 635, 735, 950 parcă, inclusiv când i-au preluat cei de la Microsoft. Aș vrea ca cele din zilele noastre să fie la fel de solide și să țină mult bateria la ele. Din păcate, cel puțin la Samsung, e o problemă cam generală cu bateria în ultimul timp, iar ăsta este unul dintre motivele care mă cam face să renunț la ei. Dar poate la noile modele nu vor mai fi probleme!

Diana
Cunoscător
Am avut 2 modele cu Microsoft, dar nu funcționa messengerul și asa am trecut la Huawei. Am avut și Samsung dar nu m-am înțeles deloc cu el, iar modelul nou de 3310 e super, e dual sim și soțul meu îl adoră și e foarte mândru de el

svetalex
Senior certificat
Personal îmi schimb telefonul la doi ani sau doi ani și jumătate, când de obicei se cam umple memoria sau funcționează prea greu și nu prea mai pot face mare lucru pe el. Soțul meu nu este pasionat de tehnologie (pasiunile sale sunt cultural-artistice :)) și îl conving mai greu să facă o schimbare. Este încă fidel telefonului pe care i l-am făcut cadou în urmă cu aproximativ 3 ani (Samsung J5 2016 SM-J510F)

Ascary
Campion certificat
Și foarte bine face că nu-l prea interesează noutățile in materie de telefoane. Astfel și bugetul casei este salvat 🙂 Un telefon se poate utiliza 4-5 ani fără probleme daca nu ești prea pretențios.

Florin_D
Cunoscător certificat
In principiu in trecut, schimbam telefonul destul de des, adica la 6 luni sau maxim 1 an. In ultima perioada nu am mai procedat asa intrucat telefoanele din ultimile generatii sunt mult mia fiabile, iar saltul tehnologic nu a mai fost asa de are ca in trecut. Astfel am ajuns sa schimb telefonul la un an jumatate, pana in 2 ani. Practic in acest moment ma gandesc ce telefon sa-mi achizitionez intrucat in 2 luni fac 2 ani cu actualul telefon care inca functioneaza foarte bine.

Raluca
Junior entuziast
Maxim 2 ani... Ori le crap ori ma lasa bateria. Acum am Huawei y7 2019, sper sa nu mi-l "crape" Google.

Tonysask27
Junior
2-3 ani. Dar nu e regula.

Andramm
Junior
18-24 luni. Motivul: performanta.

Adrian
Începător
La maxim 2 ani!!!

Vio73
#StarMember
La abonamentele Orange, prin prelungire, se pot schimba chiar la 18 luni.

imch
Cunoscător certificat
Eu il schimb cand se strica. Am avut telefoane pentru diferite perioade de timp, cel mai mult 3 ani jumate spre 4 un Blackberry. Un HTC One vreo 3 ani aproape si apoi mi-am luat Huawei, pe HTC nu il mai tinea bateria. L-a folosit tatal meu cu succes inca 2 ani. Primul Huawei m-a tinut putin mai mult de un an. Mi-a placut enorm, dar a fost o mare dezamagire. Bine, nu atat telefonul, cat service-ul. Pentru ca mi-a placut atat de mult, mi-am mai luat un Huawei. Asta se apropie de un an si merge impecabil. Acum sa vedem ce-o mai fi. Nu le inlocuiesc programatic la 2 ani sau mai putin, dar nici nu le tin daca nu mai sunt multumita de ele.

Neaplicabil
Depinde, am avut perioade cand imi luam telefoane la 3-4 luni, la 12 sau mai mult de 12. Acum nu prea mai schimb asa de des telefoanele ca nu prea are rost. Desigur, producatorii scot pe banda rulanta...

Anonim
Neaplicabil
Eu schimb telefonul atunci când începe să dea "rateuri", mai exact se blochează, nu mai primește uldate-uri, baterie slabă, etc. Cam o dată la 2 ani. Cel vechi îl ofer copilului sau unei rude.