anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Iphone SE 2020 in loc de Iphone 13 mini. Ce avantaje ar fi, în afara de preț?

VVali
Junior
Cineva a recomandat sa cumpăr Iphone SE 2020, in loc de Iphone 13 mini. Ce avantaje ar fi, în afara de preț? (Un dezavantaj știu, lipsa 5G) Dar am înțeles ca SE are niște piese prin care e foarte performanta... Ce puteți spune în temă? Eu aș folosi mai mult pentru tot, mai puțin pentru jocuri...
1 Soluţie acceptată‚

MihaelaC
Community Manager
Community Manager

Salut, VVali! Bine ai venit în comunitate.

 

În afară de preț nu văd neapărat avantaje la iPhone SE generația 2 vs iPhone 13 mini. Overall iPhone SE este un telefon bun, își face treaba, însă din punctul meu de vedere iPhone 13 mini are multe îmbunătățiri. Acum depinde foarte mult și ceea ce te interesează în mod special la un telefon.

 

O să pun aici câteva diferențe și pentru mai multe detalii îți recomand să mergi pe site-ul Apple și să compari cele două telefoane.

  • display-ul este o mare diferență între cele două, chiar dacă iPhone 13 este varianta mini are display de 5.4" vs 4.7" la iPhone SE generația 2;
  • ce ai menționat și tu cu 4G și 5G;
  • camerele sunt mult mai bune la iPhone 13 mini, ai Ultra Wide, faimosul Cinematic mode, filmare 4K, Night mode. Deci dacă te interesează partea de foto-video iPhone 13 mini e mult superior;
  • pe partea de procesor iPhone 13 mini este mai rapid, are A15 Bionic chip vs A13 iPhone SE;
  • dacă te interesează și modul de deblocare, iPhone SE are Touch ID și iPhone 13 mini Face ID;
  • ambele au rezistență la apă, iPhone 13 mini are la adâncime mai mare;
  • pe încărcare iPhone SE se încarcă doar la priză, iar iPhone 13 mini se poate încărca și cu încărcător wireless;
  • în pachet niciunul nu vine cu căști și încărcător;
  • depinde de capacitatea de stocare de care ai nevoie, la iPhone SE ai doar 64GB și 128GB, la iPhone 13 mini ai 128GB, 256GB și 512GB.

 

Sper să te ajute să iei o decizie, eu de exemplu am iPhone XS și sunt încă foarte mulțumită de el, deocamdată nu îmi doresc să îl schimb, se mișcă foarte bine, are eSIM (care pentru mine a fost foarte important ca să scap de al doilea telefon) și face poze ok.

Vizualizare soluţie în postul original

4 Răspunsuri 4

MihaelaC
Community Manager
Community Manager

Salut, VVali! Bine ai venit în comunitate.

 

În afară de preț nu văd neapărat avantaje la iPhone SE generația 2 vs iPhone 13 mini. Overall iPhone SE este un telefon bun, își face treaba, însă din punctul meu de vedere iPhone 13 mini are multe îmbunătățiri. Acum depinde foarte mult și ceea ce te interesează în mod special la un telefon.

 

O să pun aici câteva diferențe și pentru mai multe detalii îți recomand să mergi pe site-ul Apple și să compari cele două telefoane.

  • display-ul este o mare diferență între cele două, chiar dacă iPhone 13 este varianta mini are display de 5.4" vs 4.7" la iPhone SE generația 2;
  • ce ai menționat și tu cu 4G și 5G;
  • camerele sunt mult mai bune la iPhone 13 mini, ai Ultra Wide, faimosul Cinematic mode, filmare 4K, Night mode. Deci dacă te interesează partea de foto-video iPhone 13 mini e mult superior;
  • pe partea de procesor iPhone 13 mini este mai rapid, are A15 Bionic chip vs A13 iPhone SE;
  • dacă te interesează și modul de deblocare, iPhone SE are Touch ID și iPhone 13 mini Face ID;
  • ambele au rezistență la apă, iPhone 13 mini are la adâncime mai mare;
  • pe încărcare iPhone SE se încarcă doar la priză, iar iPhone 13 mini se poate încărca și cu încărcător wireless;
  • în pachet niciunul nu vine cu căști și încărcător;
  • depinde de capacitatea de stocare de care ai nevoie, la iPhone SE ai doar 64GB și 128GB, la iPhone 13 mini ai 128GB, 256GB și 512GB.

 

Sper să te ajute să iei o decizie, eu de exemplu am iPhone XS și sunt încă foarte mulțumită de el, deocamdată nu îmi doresc să îl schimb, se mișcă foarte bine, are eSIM (care pentru mine a fost foarte important ca să scap de al doilea telefon) și face poze ok.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver
Mihaela, doar pentru confirmare (in caz ca n-am inteles eu bine) iPhone SE nu (mai) vine in pachet cu casti si incarcator? Pentru ca ultima data stiu ca le avea... Adica nu m-ar mira ca noile "batch-uri" sa nu se mai livreze cu casti si incarcator. Dar voiam sa confirm. :)) VVali, in principiu, daca nu esti mare fan al design-ului de la iPhone 6 la 8, si nu vrei neaparat TouchID (crede-ma, are avantajele lui, mai ales in pandemie unde trebuie sa purtam masca peste tot), nu prea ai motive (in afara de pret) pentru a cumpara un iPhone SE 2020 in 2021. Procesorul e bun (e procesorul de pe iPhone 11), design-ul e compact. Dar bateria e micuta. Asa ca, si recomandarea mea este mai degraba un iPhone 12 Mini sau 13 Mini daca vrei ceva mai compact. Dar daca esti super limitat de buget, nici iPhone SE nu e de lepadat. Uite aici o comparatie, side-by-side: https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=10170&idPhone2=11104
Client Orange

MihaelaC
Community Manager
Community Manager
@arsradu da, iPhone SE generația 2 nu vine cu încărcător și căști, doar cu un cablu USB. iPhone SE generația 1 avea încărcător și căști.

VVali
Junior
Mulțumesc pentru răspunsuri, ajută oricum la decizie.