anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

iPhone 14 pro varianta US merge în Orange România ?

adaggiomusic
Începător
Întrebarea este : dacă achiziționez un iPhone 14 Pro din Statele Unite care are doar eSim va merge în rețeaua Orange România ?
1 Soluţie acceptată‚

cezar98
Junior entuziast
Salutare! Modelul A2650 suporta toate majoritatea 4G/5G utilizate de Orange (B3, B7, B20). In schimb, nu vei putea utiliza serviciile 3G si 2G, retele care sunt oricum sunt invechite si ofera viteze mici de transfer.

Vizualizare soluţie în postul original

8 Răspunsuri 8

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Banuiesc ca trebuie incercat. Dar, teoretic, ar trebui sa mearga. Adica modelul A2650 (pentru US) pare sa aiba benzile de frecventa necesare pentru Orange. Vezi doar sa nu fie blocat in vreo retea de acolo. Ai mai multe detalii aici: https://www.gsmarena.com/apple_iphone_14_pro-11860.php
Client Orange

Pololică
#StarMember
Produsele Apple (IPhone) au rata cea mai mare functionalitate intre tari. Softul nu este modificat de operatori. Practic, desi poti sa instalezi eSIM pe el, s-ar putea sa ai ceva probleme cu VoLTE si VoWiFi (fiind produs pentru State si vandut pentru piata locala americana, Apple s-ar putea sa aiba propriile modificari in soft). Teoretic IOs-ul s-ar putea sa fie acelasi, practic, s-ar putea sa aiba mici modificari "din fabrica", fara ca Orange sa le poata modifica.

Pololică
#StarMember
Totusi, o intrebare: nu esti primul care vrea sa cumpere un telefon destinat pietei americane. Care e faza? Le importa cineva mai ieftin sau sunt luate la abonamente acolo? Asigura-te ca nu este blocat in vreo retea. La americani, din cate stiu, nu se deblocheaza pana nu este platit (la modul serios), nu e ca la noi: te duci la Gigi GSM si gata decodarea.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Din cate stiu (si se poate sa gresesc), sunt cateva "avantaje" daca il iei direct de acolo. 1. il cumperi in USD. Acuma, diferenta intre EUR si USD nu mai e atat de mare, deci nu stiu cat de mult castigi la cursul valutar. 2. cu toate ca si in State ai TAX (corespondentul TVA-ului de la noi), din cate stiu e mai mic, si difera de la stat la stat. Dar per total, cam asta e ideea. E ceva mai ieftin sa-l iei de acolo si sa vii cu el in tara.
Client Orange

Pololică
#StarMember
Taxa aia "județeană" știu ca difera de la stat la stat, dar nu știu economic este mai bine asa (la 1000$ se adauga transportul plus TVA la noi). Dacă vine cineva de acolo aici, cu o bere se rezolva.

cezar98
Junior entuziast
Salutare! Modelul A2650 suporta toate majoritatea 4G/5G utilizate de Orange (B3, B7, B20). In schimb, nu vei putea utiliza serviciile 3G si 2G, retele care sunt oricum sunt invechite si ofera viteze mici de transfer.

GTony
Junior

19.01.2024
Am primit saptamana aceasta un Iphone 15 ProMax liber de retea cumparat din USA - Miami. Sunt utilizator de prepay orange de ani de zile. Am activat esim-ul in cadrul unui magazin orange.
Nu am absolut nici o problema, internetul 5G merge impecabil, apelurile la fel.

@GTony, bun venit în Comunitate și mulțumim mult pentru feedback!