anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Iphone 14 Pro Max adus din Statele Unite ale Americii este funcțional în România?

ClaudiaM
Începător

Bună ziua, dacă am un iPhone 14 pro max adus din Statele Unite ale Americii, este funcțional în România? Are acoperire pe Orange? Funcționează esim pe ele?

26 Răspunsuri 26

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Foarte multumesc, Daniela! 🙂

Client Orange

BogdanFF
Junior entuziast

Daniela! Tu m-ai ajutat in anii trecuți cu comenzile mele iPhone. 
Și acum aștept de 5 săptămâni și încă nicio informație despre telefon. 

Deci, se adauga inca 30USD la achizitie (pret impus de Apple in SUA) pentru telefoanele care nu sunt achizitionate prin operatorii de peste Ocean sau pretul decodarii in cazul in care telefonul este codat local.

@ClaudiaM: daca ti-l cumpara cineva, roaga persoana respectiva sa instaleze eSIM de la Yoxo (verifica tu procedurile pentru eSIM la Yoxo). Daca se va instala, ar trebui sa functioneze (nu cred ca isi va lua retea intrucat activarea numarului se face printr-o antena de Romania, indiferent daca are acces la roaming sau nu).

Pololică
#StarMember

Apropos: (cred ca) singura diferenta la reteaua 5G pe care nu o vei putea utiliza sunt frecventele mmW. Aifoanele de la 13 incoace (nu bag mana in foc la 12) au pe cant antena pentru mmW ("unde milimetrice") si frecventele disponibile sunt (momentan) doar in State (nu cred ca vom avea in Europa antenele respective). Ca sa-ti dai seama, antena respectiva are o suprafata (pe margine) similara cu a unui sertaras de SIM.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Dap, si 12-le are. Modelul A2172. 🙂

Client Orange

GTony
Junior

19.01.2024
Am primit saptamana aceasta un Iphone 15 ProMax liber de retea cumparat din USA - Miami. Sunt utilizator de prepay orange de ani de zile. Am activat esim-ul in cadrul unui magazin orange.
Nu am absolut nici o problema, internetul 5G merge impecabil, apelurile la fel.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Excelent! Banuiesc ca ai si VoLTE si VoWIFI? Ai incercat cumva?

Client Orange

IMG_2711.jpeg

 Ce este VoLTE si VoWIFI? 

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

VoLTE = Voice over LTE

 VoWIFI= Voice over WiF (aka Aple WiFi/Wifi Calling)

Vad ca ai deja Apel Wifi. VoLTE se poate testa foarte usor facand un apel cand esti pe 4G/5G. Daca ramane 4G/5G si in cursul apelului, ai volte.

Dar avand in vedere ca ai Apel WiFi, foarte probabil ai si VoLTE.

 
Super! Sa-l stapanesti sanatos. 🙂

Client Orange

IMG_2713.jpeg

Am testat cu un apel. Din cate vad, ramane 5G afișat. 

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Inseamna ca ai tot ce trebuie. Super! 🙂 Bravo! Chiar ma bucur!

Client Orange

Mai pe scurt, daca atunci cand vorbesti al telefon (nu Whatsapp, nu Facetime), apelul ramane in 4G (si nu cade in 3G), inseamna ca ia VoLTE (Voice over LTE). Din cate vad, telefonul a comunicat cu reteaua si suporta WiFi Calling (e pe On), deci ar trebui sa fie activ (in cazul de fata, daca WiFi Calling este activ, automat este Voice over LTE)