anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Google pixel 7 Pro - sprijin

alin_m78
Începător

Salut ,

Am un Google Pixel 7 Pro și în RO, nu se pot folosi 5G, VoLTE și VoWifi.

Se pare că operatorul poate activa aceste opțiuni.

Știti vreo cale oficială pt a beneficia de sprijin?

Mulțumesc 

25 Răspunsuri 25

delfinas
#StarMember

 

Alin, bun venit in Comunitate!!!

In Romania, oficial nici un  operator nu poate oferi ce  iti doresti tu, pt ca nu e support. Ai detalii aici: https://comunitate.orange.ro/t5/telefoane-tablete-%C8%99i-accesorii/functioneaza-4g-pe-google-pixel-...

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Problema e la Google, nu la Orange. Oficial, nu se poate face nimic pana cand Google nu implementeaza suportul pe partea de soft (operatorul ofera deja suport pe partea lui). 
Cu toate astea, neoficial, se poate activa suportul software cu root si Magisk.

Avem un topic aici daca vrei sa arunci o privire. Nu am confirmarea ca functioneaza pe Pixel 7. Eu am testat pe 6. Dar…teoretic, ar trebui sa mearga. Deci, incearca DOAR daca esti dispus sa testezi teoria asta. 

Client Orange

Funcționează sigur pe Pixel 7.

Mie îmi merge 5g, volte, Wifi calling și Google wallet. Btpay nu merge deocamdată.

 

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Asa stiam si eu. Dar nu mai stiu cine imi zicea ca nu ar mai functiona metoda asta pe Pixel 7. Si intrucat nu am testat, pentru ca nu-l am…nu aveam cum sa confirm.
Mersi frumos de confirmare. 🙂

Deci tu ai testat folosind tutorialul de mai sus? E ok cu tine daca adaug si Pixel 7 in tutorial ca fiind testat si functional?

Client Orange

Liniștit.

Am folosit metoda ca și cea din link.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Excelent! Mersi frumos! 😄

Client Orange

Problema e la Orange pentru că nu face o cerere către Google... Google nu e oficial în Romania, Orange e aici! 

RafaHelper
#StarMember

Salut @alin_m78,

Folosește aceasta adresa de email: support-eu@google.com si ia legătura cu Google. Atât Orange cat si noi nu te putem ajuta in acest caz cu o soluție oficiala care sa nu necesite root. Iți recomand sa le scrii in engleza.

Pololică
#StarMember

Off Doamne... Pixel si Romania sau baba si mitraliera...

Cu root, am inteles ca se pot activa (VoLTE, VoWiFi si 5G), dar aplicatiile bancare vor avea o problema (aproape sigur nu vor functiona).

Fara root, nema 5G, nema VoLTE, nema VoWiFi.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

"Pixel si Romania sau baba si mitraliera..."

Suna cunoscut inceputul la bancul asta. Cred ca l-am mai auzit undeva. :))

Aplicatiile bancare merg (cel putin cele pe care le-am testat eu) cu Shamiko. Am pus si in tutorial treaba asta, pentru ca intamplator m-am lovit si eu de ea. 🙂

Client Orange

Știu o versiune mai de la țară (spusă pe acordurile piesei Bibineaua)... 

Mie nu îmi merge btpay.

Folosesc pt plăți Google wallet.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

BT Pay nu-mi merge nici mie. Alte aplicatii in schimb merg (ING Homebank si NeoBT de exemplu). Eu oricum folosesc Google Wallet pentru plati. Nici n-am observat, pana n-ai mentionat tu, ca nu merge BT Pay. :))

Client Orange

Unele aplicații acceptă root, altele nu. Folosesc un Huawei Nova 8i (fără google) și BTPay merge perfect (direct din AppGallery), Orange Money doar dacă instalez pe un Android cu google și clonat (Share It).