anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Din ce cauza telefonul incepe sa functioneze mai lent?

Petre_Nicholas
Junior entuziast
Am un telefon Orange dive 73. La inceput telefonul functiona destul de bine. Si acum il am de 11 luni si s-a redus cu mult din performantă.
1 Soluţie acceptată‚

FaraUnID
Campion certificat

Hard Reset rezolva problema doar pe moment deorece telefonul o sa-si faca din nou update-uri si iarasi o sa functioneze greoi pentru ca raman fisiere reziduale care nu fac altceva decat sa ocupe si sa consume inutil din resursele telefonului.

Telefonul tau este extrem de limitat dpv hardware si din acest motiv este bine sa limitezi la aplicatiile strict necesare in activitatea ta de zi-cu-zi. Recomndarea mea ar fi sa utilizezi versiunile Lite ale aplicatiilor precum facebook, messenger, instagram, etc si sa investeti intr-un card de memorie - obligatoriu clasa 10 - si pe care sa stochezi fisierele care nu tin de functionarea telefonului (poze, documete, clipuri video, etc)

De asemena, ocazional, poti face curatenie prin telefon cu ajutorul unei aplicatii de tipul All-In-One Toolbox disponibil gratuit in Google Play la adresa https://play.google.com/store/apps/details?id=imoblife.toolbox.full&hl=ro

Vizualizare soluţie în postul original

9 Răspunsuri 9

Razvan
#StarMember
Una dintre cauze o constituie update-ul de soft, urmată apoi de fișiere neutilizabile (tip balast) și update-uri constante la aplicațiile utilizate de zi cu zi, care devin din ce în ce mai mari și sunt mari consumatoare de energie. Poți da un clear cache la telefon, ca să mai eliberezi din spațiul disponibil.

Razvan
#StarMember
Îți mai recomand să dai un reset la setările din fabrică, dacă și în aceste condiții telefonul va merge la fel de greu, poți merge la Orange Care Center sau în Orange Shop, pentru a fi predat și verificat de către tehnicienii Orange.

Miha_Z
#StarMember
In cazul in care ai aplicatii pe care nu le folosesti, ar fi indicat sa le stergi pentru a mai elibera din memoria telefonului. Daca nici acest lucru nu ajuta, il poti trimite in service sa vada daca se poate remedia ceva.

Jay
Campion certificat
Fiecare update încetinește viteza de funcționare si, cum avem tot felul de aplicatii in telefon, fiecare contribuie la accentuarea problemei.. Atentie la revenirea la setările din fabrica, sa nu pierzi ceva important din telefon.. Eu mai fac din cand in cand curătenie.. acum de exemplu... La mine asa arata.. Setări - întreținere dispozitiv - remediere...

Vio73
#StarMember
Trebuie făcută o revenire la setările din fabrică, dar după ce îi faci backup. De regulă, după un timp, cam toate dispozitivele suferă de problema aceasta.

Anonim
Neaplicabil
Din ce am observat din caracteristicile telefonului de pe site-ul Orange, are stocare internă de 16 GB, încearcă să folosești un card micro SD unde să instalezi aplicațiile și să încerci să mai ștergi din aplicațiile de care numai nevoie neapărat. Mai poți încerca să oprești aplicațiile să ruleze în standby.

FaraUnID
Campion certificat

Hard Reset rezolva problema doar pe moment deorece telefonul o sa-si faca din nou update-uri si iarasi o sa functioneze greoi pentru ca raman fisiere reziduale care nu fac altceva decat sa ocupe si sa consume inutil din resursele telefonului.

Telefonul tau este extrem de limitat dpv hardware si din acest motiv este bine sa limitezi la aplicatiile strict necesare in activitatea ta de zi-cu-zi. Recomndarea mea ar fi sa utilizezi versiunile Lite ale aplicatiilor precum facebook, messenger, instagram, etc si sa investeti intr-un card de memorie - obligatoriu clasa 10 - si pe care sa stochezi fisierele care nu tin de functionarea telefonului (poze, documete, clipuri video, etc)

De asemena, ocazional, poti face curatenie prin telefon cu ajutorul unei aplicatii de tipul All-In-One Toolbox disponibil gratuit in Google Play la adresa https://play.google.com/store/apps/details?id=imoblife.toolbox.full&hl=ro

Ascary
Campion certificat
Cand incepe sa mearga greu telefonul cere sa fie inlocuit cu unul nou :))

delfinas
#StarMember
Minimul necesar acum e de 32 GB stocare interna, aplicatiile consuma din ce in ce mai mult spatiu si nu pot fi stocate pe un card de memorie. Asa ca ar trebui sa pastrezi doar aplicatiile f necesare si sa-l folosesti mai mult ca un telefon si atat.