anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Diferenta de cost Xiaomi 12Dual SIM | 256 GB | Gray

user_17969207
Junior entuziast

De ce este diferenta asta de cost

Xiaomi 12Dual SIM | 256 GB | Gray pret orange cu abonament mai scump ca la emag cu 800 de lei ,aceiasi chestie si la vodafone ,telekom 

Abonament 25€/lună 4240 lei vs emag 3.429,00 Lei

1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember

Salutare!

Din păcate, asta este politica lor!

Fiecare are posibilitatea să își ia telefon de unde dorește, dacă nu îi convin prețurile. 

Ai posibilitatea să aștepti un moment prielnic, atunci când se fac reduceri sau să îți iei telefonul dorit de la alt magazin, iar abonamentul fără telefon este ceva mai ieftin și cu resurse nelimitate sau cu mult mai multe resurse.

Baftă!

Vizualizare soluţie în postul original

13 Răspunsuri 13

Vio73
#StarMember

Salutare!

Din păcate, asta este politica lor!

Fiecare are posibilitatea să își ia telefon de unde dorește, dacă nu îi convin prețurile. 

Ai posibilitatea să aștepti un moment prielnic, atunci când se fac reduceri sau să îți iei telefonul dorit de la alt magazin, iar abonamentul fără telefon este ceva mai ieftin și cu resurse nelimitate sau cu mult mai multe resurse.

Baftă!

nu e vorba de politica e vorba de hotie ,iti baga pe gat un abonamet si e s mai scump telefonul

Ai dreptate, din păcate!

Pololică
#StarMember

Emag este un magazin cu o gama mult mai variata ca un magazin de operator, plus ca se adauga cantitatea mai mare de produse achiziționate. 

asta nu scuza pretul atat de mare

Te contrazic, e chiar scuza principală. Lucrez în distribuția vinurilor și preturile către retailerii mari (hypermarketuri) sunt semnificativ mai mici decât al magazinelor (mai) mici. 

Ca o întrebare paralelă: știi cât percep Glovo, Bolt Food, Tazz și restul? Între 20 și 30%. Asta pe lângă ce plătește clientul ca transport. La astea se mai adaugă și tariful se platformă și alte taxe extra (mici, dar se adună).

Ca să dau un exemplu mai explicit : fast Food Leușteanul. Dacă mergeai sa cumperi de la ei, un mic era 3.50 lei, iar prin Tazz, același mic era 5 lei. Te las pe tine sa faci matematica. 

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

E chiar 2300 RON. Daca nu cumva vorbim de alt model... Dar, daca asta e modelul corect, pretul cu siguranta este mult sub 4240.

https://www.emag.ro/telefon-mobil-xiaomi-12-dual-sim-8gb-ram-256gb-5g-gray-xiaomi-12-8-256-gr/pd/DST...

https://www.vexio.ro/smartphone/xiaomi/993495-12-256gb-8gb-ram-5g-dual-sim-gray/

Client Orange

Vio73
#StarMember

Eu te sfătuiesc să iei 12 T pro, care este mult peste ăla. Am acest model și sunt extrem de mulțumit!

Detalii aici:

https://www.emag.ro/telefon-mobil-xiaomi-12t-pro-8gb-ram-256gb-5g-clear-blue-xiaomi-12t-pro-8-256-bl...

Dar nu e  vorba de telefon ,e vorba urasa de pret

delfinas
#StarMember

Pentru că așa considera ei că e ok, la început . Piața hotărăște prețul corect, până la urmă . Daca vor vedea că nu se vinde acel model la prețul cerut de ei, vor schimba politica. Tu alegi de unde vrei sa-l cumperi, nu te obliga nimeni sa iei de la Orange.

dupa 24 luni poti cumpara mult mai ieftin ,cam asta  e ideea ,eu nu am nimic cu orange am tot ce imi trebuie la 26 de lei  

Da, cand esti in afara perioadei contractuale, pretul poate fi mai bun decat la eMag.

Motive ca prețul sa fie mai bun la X sau la Y sunt diverse. Dacă vorbim de punctul 0 (când vrei telefon și servicii mobile), situația este foarte diferită și, de ce nu, chiar subiectivă.

O să dau exemplu persoana mea: cu mobilul sunt la Digi, dar prefer fidelizarea Orange întrucât Digi nu oferă reduceri pentru fidelizare. Exemplul cel mai simplu este reîncărcarea cu plata la factura.