anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Decodare iPhone - nu dețin cartela Orange

AxXxp
Începător

Bună ziua. Am plătit pentru decodarea unui telefon IPhone apoi am primit restul detaliilor pentru finalizarea procesului de decodare. Doar ca, nu dețin cartela orange. Se poate realiza decodarea în lipsa cartelei sim orange?

9 Răspunsuri 9

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Eu zic ca da. Ai incercat?

"Codarea" e a telefonului, nu a cartelei.

Client Orange

Asta știu. Dar pentru a finaliza, îmi cere sa parcurg mai mulți pași printre care și introducerea cartelei sim orange în telefon. 

 

Tot ce trebuie sa faci este sa:

1. Introduceti in telefon o cartela SIM din alta retea
2. Conectati telefonul la aplicatia iTunes cu ajutorul unui cablu USB. In acest moment telefonul va intra in modul "brick" (o imagine a unui cablu USB apare pe ecranul telefonului)
3. Deconectati telefonul de la aplicatia iTunes
4. Introduceti cartela SIM Orange
5. Conectati-va la aplicatia iTunes
6. Primiti dupa cateva minute mesajul "unlocking successful", in aplicatia iTunes, pentru a te anunta ca acum poti folosi telefonul in orice retea.

In cazul in care nu detineti o cartela SIM dintr-o alta retea, este necesara o resoftare (restore) a telefonului prin intermediul iTunes. Va recomandam, pentru a nu pierde informatiile din memoria telefonului, sa efectuati, inainte, un back-up pentru salvarea datelor.

Cu prietenie,
Echipa Orange

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Aha... Interesant. Nu stiam asta. In principiu, cred ca poti folosi orice SIM de Orange. Nu ai niciun prepay sau alt abonament de Orange la indemana?

Client Orange

Din păcate nu. Eu fiind folosit în străinătate, nu am nicio cartela orange la mine.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Aha... Poti incerca cu acelasi SIM. Eu stiu...? In cel mai rau caz, o sa-ti dea eroare daca e ceva... Alta varianta nu stiu. Mai ales fara acces la niciun SIM de Orange.

Client Orange

Pololică
#StarMember

Decodarea se executa cu o cartela din alta retea decat cea in care telefonul a fost blocat. Din ce tin minte (in urma cu vreo 5 ani, cand tata a cumparat de la Vodafone un telefon "la liber" (era brand propriu Vodafone)), dupa ce am cerut codul de decodare, am pus cartela mea in el (cartela Orange) telefonul a cerut acel cod de decodare. Daca punea cartela de Vodafone nu se intampla nimic (in sensul ca ar fi functionat fara nicio problema in reteaua in care era blocat).

Deci, pune orice cartela in afara de cea in care a fost blocat IPhone-ul. Dupa, poti pune orice vrei tu (inclusiv externe).

Subscriu: ideea e sa bagi in telefon o cartela SIM neacceptata. Poate fi chiar un PrePay pe care esti in perioada de gratie - trebuie doar sa incerce sa se conecteze la retea si sa nu i se permite.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Asa stiam si eu. Dar…pasii propusi de Orange par sa fie diferiti, pentru un motiv anume. Oricum, in lipsa de alta cartela, foloseste ce ai deja in telefon (daca zici ca nu ai Orange) si asta e. 

In caz de eroare, re-evaluam situatia. 

Client Orange

DanielaH
Moderator

@AxXxp, ai reușit să decodezi telefonul?