anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Daca am un abonament de 2 luni cum mai pot lua încă 1 telefon in rate?

Ionutpop9729
Începător
Buna ziua, daca am un abonament de 2 luni se mai poate lua încă 1 telefon in rate tot pe acest abonament sau cu un abonament nou?
1 Soluţie acceptată‚

Jay
Campion certificat
Salut! Pe acelasi abonament nu poti, decat dupa ce termini de achitat, dar, daca ai un alt abonament pe care il poti prelungi acum cu achizitie de telefon, poti. In functie si de istoricul tau de client, exista posiblitatea sa fie nevoie si de avans. Poti vedea exact in ce conditii te incadrezi la inca o achizitie in rate, facand o simulare din contul de client My Orange. Ai aici un topic cu mai multe informatii.. https://comunitate.orange.ro/questions/2322933-achizitionarea-produselor-rate-factura-magazinul-online

Vizualizare soluţie în postul original

9 Răspunsuri 9

Jay
Campion certificat
Salut! Pe acelasi abonament nu poti, decat dupa ce termini de achitat, dar, daca ai un alt abonament pe care il poti prelungi acum cu achizitie de telefon, poti. In functie si de istoricul tau de client, exista posiblitatea sa fie nevoie si de avans. Poti vedea exact in ce conditii te incadrezi la inca o achizitie in rate, facand o simulare din contul de client My Orange. Ai aici un topic cu mai multe informatii.. https://comunitate.orange.ro/questions/2322933-achizitionarea-produselor-rate-factura-magazinul-online

teacher_
#StarMember
Salut! Dacă ai doar 2 luni, nu vei putea. Eu am trecut printr-o experiență acum câteva luni, când mi-am terminat ratele la o tableta, luată cu abonament pe 2 ani. Din ce am înțeles, pentru a lua un alt produs in rate, trebuie sa il închei pe primul, apoi sa treacă puțin timp (nu știu de ce anume), să închei un contract nou și abia după o alta perioada poți face achiziția, fara avans. Sau plătești un avans, un anumit procent din prețul produsului (mie mi s-a solicitat undeva la 35-40%) și atunci poți să îl iei in rate fara probleme.

Vio73
#StarMember
Salutare! Din păcate, nu se poate pe același abonament, doar după ce termini ratele sau în ultimele 6 luni contractuale, dar cu reprelungirea abonamentului existent. Eu am procedat de mai multe ori așa, inclusiv de curând am prelungit așa, cu rate peste rate. La început, nu poți lua deloc în rate, până nu ai 18 luni contractuale. https://www.orange.ro/servicii/plata-in-rate-pe-factura/ Dacă ai luat telefon deja, nici nu se pune problema, decât cum ți-am explicat mai sus.

delfinas
#StarMember
In nici un caz pe acelasi abonament, ci doar pe un altul nou sau care poate fi prelungit, in functie de istoricul tau de abonat. Daca esti abonat nou, trebuie sa astepti cel putin 16 luni de acum incolo si sa fii bun platitor. Cel mai bine, intra in contul MyOrange si incearca o simulare pentru telefonul dorit.

mihai_13
Maestru
mare "chestie" sistemul de rate la portocala - de exemplu daca vreau sa prelungesc abonamentul meu si trec la cel de 15 euro mi se cere 1874 lei avans si o rata de 11,90 lei pe 24 luni :))) pentru Samsung S20 FE 5G - mare ajutor primesc 🙂 asta pentru un client de 11 ani - daca orange ar fi "de gasca" pentru mine ar putea sa-mi propuna un avans de 700 lei si o rata de 100 lei - dar incurcate sunt caile orange ....

Miha_Z
#StarMember
Buna. Nu poti achizitiona 2 telefoane la acelasi abonament. Ar mai fi o varianta daca ai cartela prepay pe care ai incarcat-o lunar si ai vechime cu ea in retea. Mergi intr-un magazin si solicita verificarea ei daca ai drept de rata. Daca se incadreaza poti trece numarul la abonament si lua mobil in rate.

Jay
Campion certificat
@mihai_13, Orange este si de gasca, dar, probabil, cantareste mai multe lucruri.. Eu am ceva vechime in plus, fata de ce ai mentionat tu si am 4 abonamente.. rezultatul este ca nu-mi cere avans.. Oricum, interesanta rata pe care ar trebui s-o platesti tu.. 😄

mihai_13
Maestru
Jay - normal la 4 abonamente sa fii "vazut" bine - si eu am pe numele meu 4 abonamente dar 3 dintre ele la RDS 🙂 in legatura cu rata propusa de portocala 11.90 lei lunar ; mai bine in baga si cei 285,6 lei la avans si stiau si ei o treaba zilele urmatoare am sa fac si o simulare de portare de la rds la orange sa vad ce ghidusii mai aflu 🙂

FaraUnID
Campion certificat
1. Achizitia unui al 2-lea telefon pe actualul abonament (vechi de 2 luni) nu este posibila. 2. Cat priveste contractarea unui nou abonament nou...... teoretic da, dar dat fiind faptul ca nu prezinti solvabilitate cel mai probabil vei fi nevoit sa depui o garantie aka plata in avans care va fi returnata la momentul inchiderii.abonamentului.