anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cumparare telefon in rate

ok2u
Junior

Doresc sa adresez o intrebare comunitatii.. deoarece am luat legatura cu angajatii de la Orange iar parerile lor sunt impartite. Practic nu stiu cine are dreptate. 🙂

Se da urmatoarea situatie. Abonament de voce la orange de 4+ ani, puncte de fidelizare etc. A fost o oferta de BlackFriday si am prelungit abonamentul deoarece pretul a fost pe masura asteptarilor mele.

Acum.. doresc sa achizitionez un telefon doar daca este posibil, in rate dar vreau sa stiu inainte urmatoarele aspecte:

Abonamentul achizitionat .. de blackfriday se va modifica ?

Pot folosi punctele de fidelizare la aceasta achizitie ?

Multumesc

1 Soluţie acceptată‚

delfinas
#StarMember

Ok2u, daca ai luat un abonament din oferta de BF, adică cea la jumătate de preț, se știe că acea promoție oferea prețul abonamentului înjumătățit, dar... FARA dreptul de a lua un telefon.

Dacă citești contractul, scrie și acolo că nu poți lua telefon la abonamentul promoțional de BF. In nici un caz unul in rate. Poți încerca să faci o simulare de achiziție din magazinul online, să vezi dacă îl poți lua la prețul întreg, "la liber", cu un card in rate de la Orange Money.

Oricum, punctele OTY au valoare bună, adică triplată, DOAR daca vei cumpăra un telefon din magazinul online.

Uită-te tot in contract și acolo ar trebui sa scrie daca poți modifica abonamentul mai devreme de 18 luni, DAR trecând la unul cu valoare mai mare, chiar unul mai scump decât ce ai avut înainte de a accepta oferta de BF. Poți încerca tot magazinul online să faci o simulare de a trece la un abonament mai scump, cu achiziția de telefon in rate.

Îmi pare rău, dar nu se poate sa primești o reducere atât de consistenta la abonament și să vrei sa iei și telefon in rate, eventual și prețul acestuia sa fie redus.

Trebuie sa alegi: ori abonament redus la jumătate, ori telefon in rate.

Punctele le aduni in continuare, dar, ca sa nu riști să le pierzi, pt că ele expiră la in moment dat, încearcă să cumperi niște accesorii cu niste puncte.

Vizualizare soluţie în postul original

11 Răspunsuri 11

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Contractul prelungit cu oferta de BF nu e pe minim 24 de luni?

Daca da, raspunsul e simplu: mai devreme de 18 luni nu se poate modifica. Deci daca vrei un telefon in rate, iti recomand un card de credit. Orange Money ofera 12 rate oriunde in lume. Deci atata timp cat asteptarile nu sunt foarte mari si ai un venit decent si declarat la ANAF, ai sanse sa-l iei in rate. 

Client Orange

Cu punctele de fidelizare ce fac ? 🙂

Le strângi până la următoarea achiziție.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Punctele de fidelizare nu sunt acelasi lucru cu punctele Thank You? Daca da, nu vad de ce nu le-ai putea folosi ca si pana acum la achizitii in magazinul online Orange sau in Orange Shop. Din cate stiu, nu sunt legate de o eventuala prelungire de abonament.

Ai mai multe detalii aici.

Client Orange

am un abonament prelungit de BF. vreau sa iau un telefon in rate de la ei dar sa imi folosesc punctele de fidelizare deoarece s-a strans ceva. dar nu vreau sa mi se modifice abonamentul. ..

am sunat la 300.. ei imi spun o varianta.. dar atunci cand discut pe Chat.. primesc alta varianta. 

Practic.. Ofertele de pe site.. sunt doar pe site. cele de la 300 sunt altele.. si in orange shop altele.. 😞

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

In rate pe factura il poti lua doar cu reinnoire de abonament (din cate stiu), ceea ce nu mai poti face, decat peste 18 luni. Alte rate poti sa ai doar cum ti-am zis, cu un card de credit. Si cred ca poti sa folosesti si punctele. Si nu se modifica nici abonamentul in felul asta.

Si da, ofertele difera.

Client Orange

Vio73
#StarMember

Salutare!

Dacă ai prelungit un abonament cu reducerea de Black Friday, nu vei putea să îl modifici acum, ci cam după 18 luni. Oricum s-ar modifica abonamentul dacă s-ar putea și cred că nu ți-ar conveni. Partea bună este că la Orange poți să folosești punctele și să iei altceva la 18 luni, dar trebuie să fie egal sau mai mare față de ceea ce ai acum. 

Succes!

delfinas
#StarMember

Ok2u, daca ai luat un abonament din oferta de BF, adică cea la jumătate de preț, se știe că acea promoție oferea prețul abonamentului înjumătățit, dar... FARA dreptul de a lua un telefon.

Dacă citești contractul, scrie și acolo că nu poți lua telefon la abonamentul promoțional de BF. In nici un caz unul in rate. Poți încerca să faci o simulare de achiziție din magazinul online, să vezi dacă îl poți lua la prețul întreg, "la liber", cu un card in rate de la Orange Money.

Oricum, punctele OTY au valoare bună, adică triplată, DOAR daca vei cumpăra un telefon din magazinul online.

Uită-te tot in contract și acolo ar trebui sa scrie daca poți modifica abonamentul mai devreme de 18 luni, DAR trecând la unul cu valoare mai mare, chiar unul mai scump decât ce ai avut înainte de a accepta oferta de BF. Poți încerca tot magazinul online să faci o simulare de a trece la un abonament mai scump, cu achiziția de telefon in rate.

Îmi pare rău, dar nu se poate sa primești o reducere atât de consistenta la abonament și să vrei sa iei și telefon in rate, eventual și prețul acestuia sa fie redus.

Trebuie sa alegi: ori abonament redus la jumătate, ori telefon in rate.

Punctele le aduni in continuare, dar, ca sa nu riști să le pierzi, pt că ele expiră la in moment dat, încearcă să cumperi niște accesorii cu niste puncte.

ok2u
Junior

Multumesc!

Cu plăcere, să-ți fie de folos!!!

Miha_Z
#StarMember

Anul trecut eu mi-am prelungit abonamentul la Fun 8 cu 50% reducere timp de 8 la luni într-un Orange Store fara achiziție de telefon. După vreo 2 săptămâni am achiziționat din magazin online un mobil cu plata cash. Era în oferta hot summer, am folosit și punctele thank you și l-am luat la un preț bun. Pe langa variantele noi de abonamente era și varianta de a păstra abonamentul reinnoit, unde prețul mobilului era puțin mai scump.

Cel mai bine fa o încercare și vezi daca merge sa achiziționezi telefonul dorit păstrând actualul abonament.