anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum (re)activez / dezactivez SMS premium din meniul telefonului

NicolaeL
Angajat Orange

 

Astazi vin in ajutorul vostru cu pasii de activare/ dezactivare ai SMS-ului Premium (SMS catre numere scurte, cu suprataxa) pentru mai multe versiuni de Android.


Android 4.2, 4.3, 4.4, 5.0 si 5.1:
Din meniul acasa, accesam Setari apoi Aplicatii
Glisam pe rubrica Toate
Cautam si selectam din lista aplicatia pentru mesagerie
Selectam apoi Permisiuni – SMS Premium si bifam optiunea Permite

 

Android 7.0

Din meniul acasa, accesam Setari apoi Aplicatii
Apasam pe pictograma cu Rotita dintata, apoi selectam Acces special
Selectam apoi Acces SMS Premium, dupa care selectam Permiteti intotdeauna

 

Android 8.0
Din meniul acasa, accesam Setari, dupa care alegem optiunea Aplicatii si notificari
Selectam apoi Setari avansate, Acces special, Acces SMS Premium si selectam Permiteti intotdeauna

 

Android 9.0 si 10.0

Din meniul acasa, accesam Setari, apoi Aplicatii
Apasam pe cele 3 puncte din dreapta sus si selectam Acces special
Din lista respectiva, selectam Utilizare serviciu Mesaje text Premium si alegem aplicatia de Mesagerie – aici putem alege intre 3 variante: Intreaba, Nu permite niciodata si Permite intotdeauna, in functie de preferinta utilizatorului.

 

Pasii pentru dezactivare sunt similari, doar ca acolo unde avem Permite intotdeauna vom alege Nu permite niciodata.

 

Pentru iOS, aceasta setare este prestabilita in meniul telefonului si nu poate fi dezactivata decat de catre providerul de servicii de telefonie.

25 Răspunsuri 25

Jay
Campion certificat
Eu am verificat pe 3 telefoane, inclusiv pe telefonul in care am un prepay expirat.. N-arata pe niciunul asa.. pe fiecare pot seta.. Probabil tine de vreun update necesar sau vreo alta setare.. ma gândesc ca nu poate sa difere asa mult la S10+.. capturile pe care le-am pus sunt dintr-un S10.. Poate stie @intiatorul mai multe despre asta..

darvin
Junior entuziast
Poate.Astept sa vedem daca se poate face ceva. Multumesc.

NicolaeL
Angajat Orange
Salut, In meniul respectiv nu apare nicio aplicatie care sa poata utliza serviciile SMS premium deoarece pana acum nu s-a incercat trimiterea unui astfel de SMS. In momentul in care se va trimite pentru prima oara va aparea in acel meniu si aplicatia dedicata.

Loredana_Marsav
Începător
Mi se spune că nici o aplicație nu are aceasta permisiune !!!! Când dau sa activez mesaje premium. Ce este de făcut ????

DanielaH
Moderator
@Loredana Marsavela-Georgiana, cum spunea NicolaeL mai sus, în meniul respectiv nu apare nicio aplicație deoarece până acum nu ai încercat trimiterea unui astfel de SMS premium. In momentul în care îl vei trimite prima dată, va aparea în acel meniu și aplicația dedicată.

sandu_teodor
Începător
Pentru android 11 cum se procdeaza?

DanielaH
Moderator
Salut, sandu_teodor! Ai încercat "Setări/ Aplicații/ Acces special/ Utilizare serviciu Mesaje text Premium"?

sandu_teodor
Începător
din pacate nu am asa ceva.

DanielaH
Moderator

@sandu_teodor, nu am găsit nimic specific pentru Android 11, dar am găsit pașii pentru 12 - posibil să fie asemănător.

După ce accesezi calea Meniu – Setări – Aplicații ar trebui sa apară ca în pozele atașate.

Capturile de ecran sunt facute pe un telefon Samsung. Pe alte modele, în loc de cele 3 puncte din dreapta sus este posibil să apară o opțiune cu “Avansat” și apoi “Acces special”.

 

Să ne spui dacă ai reușit.

 

AndreiC_1
Junior entuziast

Switch Phone to SAFE MODE
(on home screen, top drop down menu, two times, press power off screen button between "search magnifying glass" and "settings gear wheel" (not the hardware button on side of the device!), then HOLD on top "Power off" screen button until "Safe mode" button appears. Press and phone will be restarted in SAFE MODE.
(Other way to restart in SAFE MODE is to power off the phone and start it holding both "power" and "volume down" buttons simultaniously.)
Now in SAFE mode be sure that "Flight mode" is not on.
Premium LIST is still EMPTY
I use Messages (Google) app not Messages (Samsung).
Now try send any premium message to short number and magically special prompt to confirm premium message appearts.
After that in premium list apps shows "Messeges" and I can set: "Ask always", "Never allow" or "Always allow"
After reboot to NORMAL MODE - "Messsages" is still premium LIST.

Anonim
Neaplicabil

Eu prefer "" întreabă întotdeauna"" pentru siguranța și rapiditate.