anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum blochez intrarea unui apel cu număr necunoscut pe IPhone?

Tina
Cunoscător certificat
Salutare, Comunitate! Vin cu o rugăminte către voi. Aseară, la miezul nopții, când îmi era somnul mai dulce, am fost trezita de telefon. Ma uit la ecran și văd ca afișează apelant necunoscut. Sunt ani de când nu am mai primit un astfel de apel. Nu am răspuns, m-am băgat din nou in pat cu gândul ca in zori sa caut o modalitate ca sa blochez astfel de apeluri. Am descărcat vreo trei sau patru aplicații care promit acest lucru, am citit tot felul de sfaturi, am incercat, măcar, sa setez telefonul ca sa nu sune la apeluri necunoscute. Degeaba! Pot sa blochez numere de telefon dar nu apeluri necunoscute. Așadar va cer, din nou, ajutorul, va rog! Am un telefon model Ipohne 7. Mulțumesc!
1 Soluţie acceptată‚

Neaplicabil

Daca ai iOS 13 (probabil ca exista si in versiuni mai vechi), dar iPhone 7 are update de iOS 13 (acum 13.1.2), ai o optiune in Settings -> Phone -> Silence Unknown Callers. Nu e chiar blocat apelul, dar cel putin nu mai suna. Si, daca am inteles eu bine, redirectioneaza apelul catre casuta vocala si ti-l adauga in apeluri recente.

 

Descrierea optiunii zice asa (tradus din Engleza, intrucat mi-e prea lene sa trec telefonul pe Romana 😄 😞

"Apelurile de la numere necunoscute vor fi trecute in mod silentios, trimise catre casuta vocala si afisate in lista de apeluri recente.

Apelurile primite de la persoanele din lista de contacte, apeluri recent efectuate si Sugestii Siri vor continua sa sune."

 

O alta variantă ar fi din Settings -> Phone -> Blocked - dar trebuie creat un contact pentru acel numar.

 

Eu unul imi inchid telefonul pe timpul noptii, din doua motive:

1. bateria

2. nu vorbesc in somn :)).

Vizualizare soluţie în postul original

17 Răspunsuri 17

teacher_
#StarMember
In cel mai fericit caz, poți face deviere de apel către un alt număr, dar mai multe nu cred că se poate. Asta cu apelul cu număr necunoscut este foarte lăsat în aer de toți operatorii... In ideea in care sunt tari din care suni, și în țară, pe numărul la care suni apare număr necunoscut. Fratele meu este plecat în Suedia, și deși mă sună de la un telefon local, mie îmi apare număr necunoscut. Și nu înțeleg de ce.

svetalex
Senior certificat
O variantă ar fi din Settings -> Phone -> Blocked - dacă doriți să blocați apelantul necunoscut, trebuie să creați un contact pentru acel apel. Sau descărcați un ton de apel silențios. Setați acest ton ca ton de apel implicit pentru iPhone. Apoi din My contacts setați tonul de apel pentru „numele necunoscute”. Sper să îți fie de folos, dar alte idei nu am 🙂

Nu merge, stai linistit. Am incercat eu.

Razvan
#StarMember
Deocamdată nu prea ai soluții la îndemână, eventual să investighezi la orange să vezi cine te-a sunat ca să identifici numărul de telefon, dar pentru acest lucru iți trebuie mandat. Dacă continuă să te mai sune, activează MV și redirecționează toate apelurile în timpul nopții.

Neaplicabil
Din pacate pe cat de frumoase sunt iPhone-urile, pe atat sunt de limitate. Nu se poate sa blochezi apelurile de la numerele ascunse, pe cale oficiala. :) Iti recomand sa nu mai instalezi tot felul de aplicatii care iti pot ''fura'' agenda sau alte informatii.

Tina
Cunoscător certificat
Svetalex, am făcut contact pentru apelul necunoscut. I-am dat block, dar degeaba. Încep sa cred ca nu exista aceasta opțiune pentru IPhone7, așa cum spun colegii in răspunsurile lor. O sa iau in calcul și varianta sa descarc un ton silențios. Ar fi putut sa aibă din fabricație, dar nu...

Vio73
#StarMember
Doar așa se poate face, din păcate!

Laura_cio
Senior
Am pățit-o și eu intr-o noapte și, de atunci, am activat funcția “Nu deranjați” din “Configurări”, unde notificarile vor fi trecute pe silențios, iar ecranul va rămâne întunecat.Am setat de la ora 00:00 pana la ora 06:00. Poți sa îți faci un program personalizat, așa cum consideri.

Razvan
#StarMember
Eu am setat între orele 22:00 - 6:00, vineri - duminică. Androidul e mai permisiv față de IOS.

Ascary
Campion certificat
Și eu urăsc apelurile necunoscute,mai ales acelea când apelantul sta cu telefonul la ureche dar nu spune nimic, Când acest lucru se mai întâmplă și noaptea e dezastruos. Din păcate serviciul nu îmi permite sa nu răspund la apelurile necunoscute însă odată cu venirea serii îmi pun și eu telefonul pe silențios iar după ora 22 și până dimineața intra automat pe "nu deranjați". Din nefericire nu cunosc o soluție pentru blocarea apelurilor necunoscute pe iOS. Știu că este frustrant. 😞

Neaplicabil

Daca ai iOS 13 (probabil ca exista si in versiuni mai vechi), dar iPhone 7 are update de iOS 13 (acum 13.1.2), ai o optiune in Settings -> Phone -> Silence Unknown Callers. Nu e chiar blocat apelul, dar cel putin nu mai suna. Si, daca am inteles eu bine, redirectioneaza apelul catre casuta vocala si ti-l adauga in apeluri recente.

 

Descrierea optiunii zice asa (tradus din Engleza, intrucat mi-e prea lene sa trec telefonul pe Romana 😄 😞

"Apelurile de la numere necunoscute vor fi trecute in mod silentios, trimise catre casuta vocala si afisate in lista de apeluri recente.

Apelurile primite de la persoanele din lista de contacte, apeluri recent efectuate si Sugestii Siri vor continua sa sune."

 

O alta variantă ar fi din Settings -> Phone -> Blocked - dar trebuie creat un contact pentru acel numar.

 

Eu unul imi inchid telefonul pe timpul noptii, din doua motive:

1. bateria

2. nu vorbesc in somn :)).

Vio73
#StarMember
Nici eu nu vorbesc în somn, dar nu se știe niciodată ce se mai întâmplă cu un părinte, apropiat, etc.

Neaplicabil
Da, e un punct de vedere valid. Era o gluma oricum. 🙂 Dar da, se poate intampla. In cazul asta, presupun ca mai bine folosesti optiunea Do Not Disturb. Avantajul ei e ca daca persoana insista, telefonul o sa te anunte (sunet/vibratii, in functie de cum l-ai setat). Dar primul apel va fi oprit.

Tina
Cunoscător certificat
Arsradu, mulțumesc! Într-adevăr, am actualizat software-ul și merge. Nu știam ca este disponibilă o actualizare. Eu stau foarte puțin pe wifi și din aceasta cauza ratez actualizările, destul de frecvent. Pentru mine închiderea telefonului nu este o optiune. Am nevoie sa îl țin deschis in permanenta, așadar funcția “nu deranjați” nu ma avantaja. Acum, voi activa funcția cea noua, noaptea. Tot atunci închid și datele mobile, deci nu am cum sa uit. O voi dezactiva ziua, in momentul in care activez datele mobile. Încă o data, mulțumesc!