anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Ce acte sunt necesare pentru un Smartphone in rate?

Tănase_mihai
Începător
Buna ziua. Vreau sa iau un telefon in rate. Folosesc reteaua Orange dar nu am abonament. Ce acte sunt necesare?
1 Soluţie acceptată‚

FaraUnID
Campion certificat

@Tănase mihai

Din moment ce nu detii un abonament Orange, varianta de creditare cu rate direct pe factura iese din ecuatie.

 

1. Achizitia unui produs in rate se poate face prin mai multe metode de creditare:

  • credit de nevoi personale;
  • card credit;
  • descoperire de cont;

 

2. Acest proces implica parcurgerea unui proces de scoring in care se iau in calcul:

  • venitul raportat la ANAF;
  • vechimea la actualul angajator;
  • membrii familiei;
  • persoane aflate in intretinere;
  • venitul minim de subzistenta;
  • alte cheltuieli;

 

3. De fiecare data cand optezi pentru un credit trebuie avut in vedere faptul ca:

  • telefonul este un cosumabil care se devalorizeaza extrem de rapid;
  • se poate strica iremediabil;
  • poate fi pierdut;
  • poate fi furat;

 

In toate cazurile de mai sus tu ve continua sa platesti ratele la el.

Prin urmare, daca tu consideri ca este rentabila achizitia in rate, recomandarea mea ar fi sa te orientezi spre un credit de nevoi personale clasic oferit de una din bancile comerciale de la noi sau un sistem de creditare de tip card de credit cu X rate fara dobanda.

In acest caz conditiile de creditare sunt ceva mai stricte DAR costurile finale pentru acel credit sunt mult mai mici decat in cazul creditelor Orange IFN.

Daca esti angajat si incasezi salariul de o banca anume, prima data mergi acolo si vezi ce variante de creditare ofera respectiva banca. Este posibil ca angajatorul tau sa aiba incheiata o convetie cu banca pentru un pachet de servicii personalizat.

 

Tot ca si recomndare, achizitia de telefon sa fie facuta din alte surse (Altex, Flanco, Domo, eMag) deaorece preturile standard sunt mult mai mici comparativ cu preturile practicate de Orange in magazinul online propriu.

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

Tyby
Junior
O carte de identitate.

teacher_
#StarMember
Salut! Depinde de care rate doresti. Pe lângă ratele pe factura, poți să achiziționezi orice produs din magazinul online sau magazinele fizice in rate bancare, cu un card de la o banca care are programe cu rate fără dobândă (BCR, BRD, BT, Reiffeisen, etc) Ai detalii aici https://www.orange.ro/servicii/plata-in-rate/

Jay
Campion certificat
@Tănase mihai, pentru rate pe factura ai conditiile de eligibilitate aici.. https://comunitate.orange.ro/questions/2322933-achizitionarea-produselor-rate-factura-magazinul-online Pentru credit My Reserve ai conditiile aici.. https://www.orange.ro/money/my-reserve/ Pentru orice astfel de actiuni ai nevoie de un act de identitate si, in functie de varianta aleasa, rate pe factura ( contract abonament) sau credit, ti se poate cere o copie dupa alta factura sau acordul sa fii verificat la ANAF, pentru a se vedea ca ai venituri..

FaraUnID
Campion certificat

@Tănase mihai

Din moment ce nu detii un abonament Orange, varianta de creditare cu rate direct pe factura iese din ecuatie.

 

1. Achizitia unui produs in rate se poate face prin mai multe metode de creditare:

  • credit de nevoi personale;
  • card credit;
  • descoperire de cont;

 

2. Acest proces implica parcurgerea unui proces de scoring in care se iau in calcul:

  • venitul raportat la ANAF;
  • vechimea la actualul angajator;
  • membrii familiei;
  • persoane aflate in intretinere;
  • venitul minim de subzistenta;
  • alte cheltuieli;

 

3. De fiecare data cand optezi pentru un credit trebuie avut in vedere faptul ca:

  • telefonul este un cosumabil care se devalorizeaza extrem de rapid;
  • se poate strica iremediabil;
  • poate fi pierdut;
  • poate fi furat;

 

In toate cazurile de mai sus tu ve continua sa platesti ratele la el.

Prin urmare, daca tu consideri ca este rentabila achizitia in rate, recomandarea mea ar fi sa te orientezi spre un credit de nevoi personale clasic oferit de una din bancile comerciale de la noi sau un sistem de creditare de tip card de credit cu X rate fara dobanda.

In acest caz conditiile de creditare sunt ceva mai stricte DAR costurile finale pentru acel credit sunt mult mai mici decat in cazul creditelor Orange IFN.

Daca esti angajat si incasezi salariul de o banca anume, prima data mergi acolo si vezi ce variante de creditare ofera respectiva banca. Este posibil ca angajatorul tau sa aiba incheiata o convetie cu banca pentru un pachet de servicii personalizat.

 

Tot ca si recomndare, achizitia de telefon sa fie facuta din alte surse (Altex, Flanco, Domo, eMag) deaorece preturile standard sunt mult mai mici comparativ cu preturile practicate de Orange in magazinul online propriu.

Iulian_16
Junior entuziast
Singurul serviciu de rate testat de mine este cel de la Oney Bank.Atentie!!! Rate pe cardul de DEBIT. Cum am procedat:am intrat la Altex pe site, am pus in cos un tel, am bifat ca platesc cu oney4x(adica 4 rate) si am comandat produsul cu cardul de debit(si ala revolut) eu avand pe card doar prima rata cand am achizitionat tel. La un tel de 15mil in 4 rate au luat comision 7.5ron...dobanda fiind de 4,5DAE pe an. Fara nici un buletin, fara nici o inselatorie, fara costuri ascunse. Dar te verifica dupa cnp in nustiu ce baze de date si depinde de ei daca vor sau nu sa ti dea creditul pe card de debit. In alta ordine de idei, nu am intarziat cu plata ratelor si nustiu daca au dobanzi mari la intarziere(am citit ceva gen 30ron la 7zile)dar nu a fost cazul meu. Deci am luat tel fara un "abonament" bagat pe gat, si cu 7.5 ron dobanda la 15mil.