anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cate ore se face incarcarea bateriei la telefon nou?

Sarah_Amina
Junior entuziast
Am achiziționat un telefon nou, întrebarea principală , câte ore se face încărcarea la un telefon nou , la baterie și de câte ori . În trecut se încărca 12 ore de trei ori , e la fel?
1 Soluţie acceptată‚

Neaplicabil
Nu. Incarcarea initiala la bateriile pe Litiu se face pana cand telefonul arata ca e incarcat. Si incarcarile ulterioare e recomandat sa fie intre 15-20% si 80%. Durata de incarcare a bateriei depinde de la telefon la telefon, in functie de capacitatea bateriei si puterea incarcatorului. Poti sa incarci din cand in cand si de la 0% la 100%. Dar din cate am putut sa ma documentez si eu, nu e recomandat sa devina o obisnuinta. Adica sa nu-l incarci in fiecare zi de la 0% la 100%. Cum ziceam, in general de la 15-20% (sau cand iti indica telefonul ca e pe rosu, in general pe la 15% la majoritatea modelelor) pana pe la 80%.

Vizualizare soluţie în postul original

6 Răspunsuri 6

Neaplicabil
Nu. Incarcarea initiala la bateriile pe Litiu se face pana cand telefonul arata ca e incarcat. Si incarcarile ulterioare e recomandat sa fie intre 15-20% si 80%. Durata de incarcare a bateriei depinde de la telefon la telefon, in functie de capacitatea bateriei si puterea incarcatorului. Poti sa incarci din cand in cand si de la 0% la 100%. Dar din cate am putut sa ma documentez si eu, nu e recomandat sa devina o obisnuinta. Adica sa nu-l incarci in fiecare zi de la 0% la 100%. Cum ziceam, in general de la 15-20% (sau cand iti indica telefonul ca e pe rosu, in general pe la 15% la majoritatea modelelor) pana pe la 80%.

Sarah_Amina
Junior entuziast
nu m-ai inteles , e prima dată când ilm incarc , e un Xiaomi redmi 9 A , cum să fie doar intre 15-20%, si 80%. e prima dată cînd il incarc după ce l-am cumpărat. din magazin orange.online

Neaplicabil
🙂 De-aia am zis ca incarcararea initiala sa se faca pana cand telefonul e incarcat (adica pana la 100%) iar urmatoarele intre 20% si 80%. Scuze daca nu m-am exprimat cum trebuie.

LOCKO
Junior
Aceasta modalitate de incarcare era pentru bateriile vechi le Ni, acum cele cu Li le poti incarca cum ai nevoie. Eu personal il incarc tot timpul pana la 100%, de obicei il las sa se descarce pana pe la 15% dar nu e o regula. Nu te chinuii prea mult cu chestia asta, pune-l la incarcat cum ai nevoie ca sa iti ajunga bateria pana data viitoare cand ai timp sa il pui iar la incarcat!

Sarah_Amina
Junior entuziast
Da cam așa ceva , e un xiaomi redmi 9A , cred că e cu li bateria, cam de regulă doar că e prima dată de cind l-am cumpărat și prima dată vroiam să știu cum se procedează , dacă se mai fac trei incărcări consecutive a cite 12 ore , așa făceam la telefoanele vechi cind le cumpăram .

Neaplicabil
Da, ca idee generala, e bine sa o incarci cat mai diferit cu putinta. Adica sa alternezi, o data de la 0% la 100%, o data de la 20% la 80%, o data de la 15% la 85% etc. Cum zicea Locko, nu-ti fa griji prea mari la chestia asta. Nu mai e nevoie sa o tii 12 ore la incarcat, dupa care 10h, 8h si asa mai departe, si nu mai trebuie sa faci incarcari si descarcari complete. Incearca doar sa n-o incarci in fiecare zi de la 0% la 100% pentru ca va contribui la imbatranierea prematura a bateriei (adaugi aiurea la ciclurile de incarcari/descarcari), si n-o lasa 12 ore la incarcat. 🙂 Asta era intr-adevar o metoda de "formatare" pentru bateriile pe Nichel (Nichel-Cadmiu daca nu ma insel). Bateriile pe Litiu (Li-Ion in general) au alta compozitie chimica si, din cate am inteles eu, nu au "memorie". Cu alte cuvinte, nu au nevoie de descarcari complete (pana la 0%). Acuma, asta e ceea ce am inteles eu din cate am putut sa citesc si eu la randul meu. Daca gresesc, n-am nicio problema sa invat ceva nou. 🙂