anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Baterie externa pentru iPhone SE

Romeo_
Senior certificat
Pentru ca iphone-ul meu (model SE) se descarca foarte repede si momentan nu am posibilitatea sa-l schimb m-am gandit sa-mi cumpar o baterie externa.Dar aici m-am blocat pt.ca sunt foarte multe modele si nu stiu cu care ar fi compatibila telefonul.Va rog ma puteti ajuta cu un sfat?(Multumesc anticipat)
1 Soluţie acceptată‚

Neaplicabil
Eu pe de alta parte am avut si am in continuare o baterie de la Anker, asa ca, cel putin dpdv al brand-ului, pot sa-ti recomand si asa ceva. Din pacate nu exista in Orange Shop. Anker PowerCore 13000 mAh https://www.pcgarage.ro/baterii-externe/anker/powercore-13000-mah-48a-2x-usb-black-tehnologia-poweriq/ Printre chestiile zic eu bune de avut se numara si: * amperaj de iesire de maxim 3 A pentru o incarcare rapida (tine si de telefon, iPhone SE nu are fast charging din cate stiu, dar poate vrei sa incarci la un moment dat un telefon care are, si atunci va beneficia si de chestia asta). Cat despre iPhone-ul tau, din cate am inteles de la persoane care au folosit incarcatoare de iPad cu amperaj mai mare, ajuta la o incarcare mai rapida, chiar daca telefonul nu are oficial "fast charging". Asa ca eu zic ca e un avantaj oricum. * 2 port-uri USB (in caz ca vrei sa incarci doua telefoane simultan), dar atentie ca daca pui doua telefoane, nu se vor incarca la fel de rapid ca unul singur, pentru ca iti va imparti amperajul la 2. * tehnologia PowerIQ. Asta ar fi si la un pret decent, zic eu. Ce mi-am luat eu este de vreo 20.000 mAh (reali in jur de 18.000), dar a si costat vreo 300 de lei. Asa ca tine si de bugetul tau. Din pacate nu am gasit sa mai fie in oferta vreunui magazin. Se poate sa nu se mai fabrice. Dar intrucat bateria la un iPhone SE e destul de mica, cred ca un acumulator extern cu capacitate in jur de 10.000 mAh ar fi suficient. Daca vrei ceva mai mare, (pentru ca, in cazul asta, bigger is better :)) ), poti incerca si asa ceva: https://www.emag.ro/acumulator-extern-anker-powercore-ii-poweriq-2-0-20100-mah-negru-a1260011/pd/D5SSPCBBM/?X-Search-Id=5ddb0c681982e6e68f3e&X-Product-Id=38599983

Vizualizare soluţie în postul original

37 Răspunsuri 37

Romeo_
Senior certificat
As dori ceva nu foarte scump si cu care sa-l pot incarca repede.

Razvan
#StarMember
Recomand Asus Zen Power de aproximativ 10000 mAh, în realitate are vreo 7000 mAh, la un preț de pana în 100 de lei. Curentul de încărcare este de 1A. https://m.cel.ro/baterii-externe/baterie-externa-asus-zenpower-10050mah-gold-pNSc6MjMu-l/?gclid=CjwKCAjwxaXtBRBbEiwAPqPxcF5FycxdKAvuC0agCbgylEBez7xGOLHoHmU3aEfLLVmtAUYdOS4h5hoCDKUQAvD_BwE

Neaplicabil
Eu pe de alta parte am avut si am in continuare o baterie de la Anker, asa ca, cel putin dpdv al brand-ului, pot sa-ti recomand si asa ceva. Din pacate nu exista in Orange Shop. Anker PowerCore 13000 mAh https://www.pcgarage.ro/baterii-externe/anker/powercore-13000-mah-48a-2x-usb-black-tehnologia-poweriq/ Printre chestiile zic eu bune de avut se numara si: * amperaj de iesire de maxim 3 A pentru o incarcare rapida (tine si de telefon, iPhone SE nu are fast charging din cate stiu, dar poate vrei sa incarci la un moment dat un telefon care are, si atunci va beneficia si de chestia asta). Cat despre iPhone-ul tau, din cate am inteles de la persoane care au folosit incarcatoare de iPad cu amperaj mai mare, ajuta la o incarcare mai rapida, chiar daca telefonul nu are oficial "fast charging". Asa ca eu zic ca e un avantaj oricum. * 2 port-uri USB (in caz ca vrei sa incarci doua telefoane simultan), dar atentie ca daca pui doua telefoane, nu se vor incarca la fel de rapid ca unul singur, pentru ca iti va imparti amperajul la 2. * tehnologia PowerIQ. Asta ar fi si la un pret decent, zic eu. Ce mi-am luat eu este de vreo 20.000 mAh (reali in jur de 18.000), dar a si costat vreo 300 de lei. Asa ca tine si de bugetul tau. Din pacate nu am gasit sa mai fie in oferta vreunui magazin. Se poate sa nu se mai fabrice. Dar intrucat bateria la un iPhone SE e destul de mica, cred ca un acumulator extern cu capacitate in jur de 10.000 mAh ar fi suficient. Daca vrei ceva mai mare, (pentru ca, in cazul asta, bigger is better :)) ), poti incerca si asa ceva: https://www.emag.ro/acumulator-extern-anker-powercore-ii-poweriq-2-0-20100-mah-negru-a1260011/pd/D5SSPCBBM/?X-Search-Id=5ddb0c681982e6e68f3e&X-Product-Id=38599983

Vio73
#StarMember
Salut Romeo! O baterie de capacitate mare și la un preț bun mi se pare aceasta. https://altex.ro/baterie-externa-hama-soft-touch-183356-10400mah-2xusb-negru/cpd/AIS183356/ Sau mai scumpă, dar și mai mare: https://mediagalaxy.ro/baterie-externa-hama-178985-20000mah-1xtype-c-1xusb-black/cpd/AIS178985/ Sper să fie cu folos!

Neaplicabil
Din experienta mea de pana acum, capacitatea nu e totul. Da, conteaza, dar o alta chestie de luat in calcul este si fiabilitatea. Pentru ca am avut baterii care erau ok ca si capacitate si care dupa cateva luni nu se mai incarcau. Nu se incarca, nici nu are ce sa se descarce. Doar mentionez si chestia asta pentru ca mi-am adus aminte acum, si consider ca e bine de stiut.

FaraUnID
Campion certificat
Cred ca iesi mai ieftin daca inlocuiesti acumulatorul din telefon, in loc sa dai cca 300 lei pe un powerbank extern de 20000 mAh. Din cate am vazut eu acumulatorul acestui telefon are 1600 mAh sau pe acolo. Asta inseamna ca un acumulator de 3000 - 4000 mAh ar trebui sa fie suficient pentru o incarcare completa.

Ascary
Campion certificat
Recomand ceva de la Samsung,până în 5000 mAh și în jur de 150 de lei.

Neaplicabil
O baterie (externa) mai mica are avantajul ca se incarca mai repede, dar se descarca la fel de repede. Ceea ce inseamna ca vei avea nevoie de mai multe cicluri de incarcare, ceea ce inseamna ca, in timp, ca orice baterie, se va deteriora mai repede. De asemenea, din cauza ca e mai mica, nici nu vei putea incarca telefonul de prea multe ori cu ea. Ceea ce inseamna ca, pentru calatorii mai lungi, n-o sa fie ok, daca nu ai un loc unde s-o pui la incarcat. Parerea mea e ca, per total, o baterie mai mare e mai utila decat una mica, chiar daca pretul de achizitie e un pic mai mare. Trebuie gasit un echilibru intre capacitate, fiabilitate si pret. Si puse toate in balanta, nu doar pentru telefonul pe care il ai acum (mai ales daca e un model ceva mai vechi), dar si pentru un eventual upgrade la telefon. Astfel incat sa nu trebuiasca sa iti iei cate o baterie externa cu fiecare model de telefon pe care il ai. De-aia eu zic ca e o idee buna sa-ti iei ceva care sa te tina macar cativa ani, si care sa ia in calcul si posibilitatea unui upgrade de telefon. N-are rost sa-ti iei mai multe baterii si mici, in locul uneia mai mari. Decat daca vrei sa faci colectie de ele. :)) Eu zic ca e bine sa te gandesti un pic in avans. Daca ai ajuns la pasul in care simti ca ai nevoie de o baterie externa, nu-ti lua o bateria externa doar pentru azi. Ia-ti o bateria externa pentru cativa ani. In felul asta, nu va trebui sa investesti intr-o bateria noua la fiecare telefon. iPhone SE are o baterie mica. Ceea ce inseamna ca un eventual upgrade va veni, cel mai probabil, si cu o baterie mai mare, ceea ce inseamna ca bateria externa pe care o vei lua acum nu-ti va mai incarca telefonul de tot atatea ori. Si atunci, ai tot interesul sa-ti iei din start una mai mare, astfel incat, chiar si cu un upgrade la telefon, diferenta nu va fi foarte mare.

Vio73
#StarMember
Se poate schimba și acumulatorul telefonului, dar sigur costă mai mult.

Neaplicabil
Pretul inlocuirii unei baterii de iPhone SE, la iStyle, este in momentul de fata 240 RON. Problema e ca iti va inlocui bateria cu una la fel de mica. 🙂 Noua, binenteles. Dar cu aceeasi capacitate. Si atunci, daca problema nu e neaparat ca bateria este uzata, ci pur si simplu ca are o capacitate foarte mica, inlocuirea ei n-o sa ajute prea mult. Si da, ar costa mai mult decat daca ti-ai lua o baterie externa. Depinde de baterie, evident. Dar la pretul ala, sigur iti iei o baterie externa decenta. :) Acuma, scopul bateriilor externe este sa-ti incarce telefonul, nu sa inlocuiasca bateria interna. Asta daca nu cumva iti place sa te plimbi cu el conectat permanent la acea baterie externa. :)) Astfel incat, parerea mea e ca, daca problema e bateria uzata...la un moment dat ar fi bine sa inlocuiesti si bateria interna. Faptul ca iti iei o baterie externa nu inseamna ca bateria interna o sa te tina mai mult. Inseamna doar ca o vei incarca mai des. Una n-o inlocuieste pe cealalta.

teacher_
#StarMember
Eu mi-am luat una de la A+ de 10.000 de amperi de pe eMag și până acum am încărcat 4 telefoane din 4 mărci diferite.... Și a fost și 50 de lei.... Și am reușit să încarc 3 telefoane până la 90% fiecare...!

Neaplicabil
Teacher, suna bine. Sper sa te tina! :) De curiozitate, de cat timp o ai?

Ascary
Campion certificat
N-am avut niciodată o baterie externa. E drept că n-am urcat nici pe Himalaya și nici n-am navigat solitar in mijlocul oceanului. Acasă am priză,în mașină la fel și chiar și în barcă am una. Poate voi călătoriți mult și aveți nevoie dar deja văd că se vorbește de doua sau chiar trei baterii externe de a avea la îndemână. Zic că totuși e cam mult. 🙂

teacher_
#StarMember
@arsradu... Îți atașez screen shot cu detaliile livrării din contul eMag, și link cu produsul. Este din 2017 cumpărat, și îl folosesc cam.in fiecare luna, uneori și de 2 ori pe luna. A văzut mai multe țări și continente, e nelipsit din orice călătorie. https://m.emag.ro/acumulator-extern-a-10-000-mah-1-port-usb-alb-pbl1x10bf-w/pd/DF3W42BBM/