anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Achizitionare telefon din shop la pretul din magazinul online

IBRIAN_DACIANA
Junior entuziast
Daca pe magazinul on-line telefonul dorit nu este in stoc, dar la un Orange-shop este pe stoc, il pot achizitiona la pretul pe care-l are in magazinul on-line? In magazinul on-line se scade valoarea punctelor de 3 ori. L-as dori macar la pretul din magazinul on-line , dar fara puncte scazute.
1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember
@Daciana: Eu am avut tot așa o situație recentă pentru modificarea limitei de credit la un card existent. A fost de fapt o procedură ca la un card nou: din agenție trimitere spre aprobare către sucursala băncii, dar numai după analiza acelei hârtiuțe referitoare la gradul de îndatorare pus pe CNP-ul tău raportat la venitul actual, fărăr de care banca nu continua procedura. Finalizarea a fost cea firească, de aceea consider că la tine e ceva rămas agățat pe traseu: poți descoperi poate printr-o analiză a unui dosar de creditare la o bancă ”binevoitoare” unde este problema. Merită încercat, chiar și ca simulare.

Vizualizare soluţie în postul original

33 Răspunsuri 33

IBRIAN_DACIANA
Junior entuziast
Stiu asta. Am fost la BCR in primavara si am solicitat un imprumut de 55000 lei, care ni s-ar fi acordat, dar am gasit la parinti si n-a mai fost nevoie. Cei de la banca au insistat mult dupa aceea sa ne acorde suma. Stiu ca trebuie sa ne incadram in 40% din salariul net. La noi nu e cazul. O las asa ca ei, ca n-am cu cine sa ma inteleg. operatorul nici n-a stiut sa-mi spuna care e problema.

FLo1
#StarMember
Adevărul e întotdeauna la .... mijloc. Pe scurt, solicitantul dorește un credit de valoare mai mare, valoarea nu îi este aprobată datorită gradului de îndatorare existent, motiv pentru care solicitantul renunță la o valoare mai mică concluzionând că Orange e vinovat pentru că nu vrea să aprobe creditul. Recomandare @ Daciana: dacă vrei card credit OM atunci acceptă o valoare mai mică sau reduci/renunți la alte credite. O altă variantă: faci cardul OM pe altă persoană (dacă vrei OM neapărat) sau accepți compromisul cu alte IFN-uri care te verifică doar de.... buletin. Simplu.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
In general, asa e. 🙂 Dar in cazul asta, nu cred ca problema era suma. Din mai multe motive: 1. nu e o suma foarte mare 2. Orange Money are un feature foarte misto prin care, daca suma pe care o ceri e mai mare decat ceea ce ti se poate oferi, te anunta, si-ti face o noua oferta. 🙂 Misto, nu? La mine exact asa a fost. Eu am cerut o suma un pic mai mare (suma rotunda), si aplicatia mi-a dat mesaj ca nu se poate suma pe care o vreau eu, dar se poate o suma un pic mai mica. Si m-a intrebat daca sunt de acord. Am dat ok, am primit creditul, totul ok! 🙂
Client Orange

FLo1
#StarMember
Da Radu, însă tu nu aveai la simulare un pietroi de 55000lei în spate. Iar dacă nici veniturile nu sunt strălucitoare și nici nu s-au modificat semnificativ în ultimii ani crescător....nu se deranjează nici o instituție cu cei datornici.

IBRIAN_DACIANA
Junior entuziast
Pietroiul de care spui era doar o simulare din care rezulta ca puteam sa iau credit, deci nu aveam un grad de indatorare atat de mare incat sa depasesc 40% din venituri. Nu ma afecteaza cu nimic acum. Plus de asta , am cerut doar 4500 lei, la un venit de 8300 lei/luna.

IBRIAN_DACIANA
Junior entuziast
Si n-am spus ca OM e vinovat pt ca nu vrea sa-mi dea credit. OM nu a reusit sa-mi spuna care e problema, operatorul de acolo recomandandu-mi sa actualizez datele la ANAF, pe motiv ca ei imi fac profilul si de aia OM nu aproba. ANAF nu face niciun profil, acolo este baza de date cu veniturile. Lucrez in domeniu, stiu ce zic.

FLo1
#StarMember
@Daciana: Cu atât mai mult cu cât lucrezi la ANAF și știi cu ce se mănâncă activitatea, îți recomand să contactezi pe cei de la Biroul de monitorizare a creditelor sau pe cei responsabili de acest profil și să clarifice situația. Dacă la venit tău OM se împiedică de 4500lei..... nu e bine pt tine nici pe viitor, când poate vei dori un credit imobiliar.... de ex.

IBRIAN_DACIANA
Junior entuziast
Ok. Multumesc! O zi buna!

FLo1
#StarMember
Cu drag. Sper să îți clarifici situația și să revii cu un feedback aici în Comunitate. Ar fi trist să nu clarifici situația acum la cald cât încă nu te arde (poate) atât de tare. Mai târziu poate să fie.... tardiv.

IBRIAN_DACIANA
Junior entuziast
Tocmai de asta am dat exemplul cu banca. Daca BCR imi da mult mai mult, rezulta ca nu am grad de indatorare atat de mare. Problema e la OM. M-as fi asteptat sa functioneze ca o banca, unde un operator sa te lamureasca de unde vine refuzul. Cel de ieri nici nu stia unde sa ma sfatuiasca sa apelez. Profilul nu-l face nici ANAF-ul, nici Biroul de credite, il face banca la care apelezi. Concluzia operatorului, la argumentele mele, a fost ”Nu stiu ce sa va spun.” Imi pare rau ca n-am rezolvat, ca imparteam suma in 24 rate, cu cardul meu o impart la 12. Asta e , merg mai departe... Multumesc pentru intentia de a ma ajuta!

FLo1
#StarMember
@Daciana: Eu am avut tot așa o situație recentă pentru modificarea limitei de credit la un card existent. A fost de fapt o procedură ca la un card nou: din agenție trimitere spre aprobare către sucursala băncii, dar numai după analiza acelei hârtiuțe referitoare la gradul de îndatorare pus pe CNP-ul tău raportat la venitul actual, fărăr de care banca nu continua procedura. Finalizarea a fost cea firească, de aceea consider că la tine e ceva rămas agățat pe traseu: poți descoperi poate printr-o analiză a unui dosar de creditare la o bancă ”binevoitoare” unde este problema. Merită încercat, chiar și ca simulare.

IBRIAN_DACIANA
Junior entuziast
Multumesc! O zi buna!

FLo1
#StarMember
Pentru Puțin. Revino pe topic dacă ai vești referitoare la problema invocată privind ”gradul de îndatorare”. Sau și mai concret, dacă se clarifică acest aspect poți aduce contra-argumente analizei făcute de experții OM. Succes.

svetalex
Senior certificat
Pentru a contracta un card de credit Orange Money trebuie să îndeplinești niște criterii de eligibilitate agreate și pentru care există aprobări. Dacă nu te încadrezi, poți merge la altă Bancă/IFN. Orange nu „e vinovat pentru că nu vrea să aprobe creditul”, ci doar respectă niște norme/proceduri. Nicio bancă/instituție nu îți va spune care dintre criterii nu au fost îndeplinite, pentru a preveni tentativele de fraudă.

FLo1
#StarMember
@svetalex: Mie când am fost supus acestei ”proceduri” mi s-a spus inclusiv cam la ce mă pot aștepta, inclusiv că banca mi-ar fi dat oricât, dar era dependentă de răspunsul celor de la biroul de credite care verificau aspectele bonității și al gradului de îndatorare. Suma finală a depins de acel răspuns al acestui birou. @Daciana: Dacă vrei să mai faci niște ”săpături”, poți încerca și aici: www.birouldecredit.ro