anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Achizitionare telefon din shop la pretul din magazinul online

IBRIAN_DACIANA
Junior entuziast
Daca pe magazinul on-line telefonul dorit nu este in stoc, dar la un Orange-shop este pe stoc, il pot achizitiona la pretul pe care-l are in magazinul on-line? In magazinul on-line se scade valoarea punctelor de 3 ori. L-as dori macar la pretul din magazinul on-line , dar fara puncte scazute.
1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember
@Daciana: Eu am avut tot așa o situație recentă pentru modificarea limitei de credit la un card existent. A fost de fapt o procedură ca la un card nou: din agenție trimitere spre aprobare către sucursala băncii, dar numai după analiza acelei hârtiuțe referitoare la gradul de îndatorare pus pe CNP-ul tău raportat la venitul actual, fărăr de care banca nu continua procedura. Finalizarea a fost cea firească, de aceea consider că la tine e ceva rămas agățat pe traseu: poți descoperi poate printr-o analiză a unui dosar de creditare la o bancă ”binevoitoare” unde este problema. Merită încercat, chiar și ca simulare.

Vizualizare soluţie în postul original

33 Răspunsuri 33

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
E diferenta atat de mare, fara puncte? Vrei sa-l iei la abonament? Despre ce telefon e vorba? Daca nu e diferenta foarte mare, ia-l direct din Shop si cu asta basta. Personal, nu cred ca se poate. Ma gandesc ca au depozite diferite, gestiuni diferite. Deci nu prea poti sa iei din shop la pretul de pe site. Si asta e valabil la toate magazinele (sau majoritatea) care au magazin online.
Client Orange

IBRIAN_DACIANA
Junior entuziast
Vreau sa iau Iphone 13, care pe magazinul on-line este 3782 lei, cu puncte scazute este 3619 lei, iar intr-unul din magazinele Orange (nu Orange-shop) mi-au zis 4400 lei. Plus de asta, nu pot face achizitia decat daca trec la un abonament de 25 euro, iar eu vreau sa prelungesc unul de 10 euro.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
iPhone 13 128GB e 3900 RON la Altex: https://altex.ro/telefon-apple-iphone-13-5g-128gb-midnight/cpd/SMTIP131MN/ Si il iei la liber, necodat, fara abonament de niciun fel, si fara sa fii obligata sa treci la un abonament mai mare, doar pentru ca asa vrea Orange. 4400 RON e un pret umflat binisor cu pompa. Intrebarea mea este: are rost sa-ti faci abonament? De ce vrei abonament in primul rand? Si de ce vrei sa-l iei neaparat de la Orange? O solutie card de credit nu ar fi mai avantajoasa? La Orange Money, de exemplu, ai 24 de rate fara dobanda, oriunde in lume, la cumparaturi de minim 300 de lei. Si da, stiu ca suna ca o reclama. :)) Dar am asa ceva, si chiar sunt super incantat de el. Nu e perfect. Dar e mai bine decat abonament de 25 de Euro pe luna (24 de luni binenteles) si 3600-3700 de lei telefonul, in conditiile in care el nou, retail, necodat, si fara abonament, este 3900.
Client Orange

IBRIAN_DACIANA
Junior entuziast
Am deja abonament. Deci, daca ma duc la Altex si platesc cu aplicatia Orange Money pot plati in rate? La magazin platesc suma intreaga si apoi pun ratele pe ”Card” in rate?

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Exact! Poti sa cumperi de ORIUNDE (da, de oriunde, nu doar de la magazinele "partenere" cum e la alte banci), online sau la POS (in magazin), si da, magazinul isi primeste banii toti odata, iar tu esalonezi plata din aplicatie in cate rate vrei (intre 2-24 de rate fara dobanda). Nu-ti trebuie decat aplicatia Orange Money, la care sa ai atasat un card de credit. Vezi ce limita ti se ofera, totul se face online, direct de pe telefon, dupa care, cu cardul in aplicatie, poti sa platesti oriunde ai nevoie. Ai mai multe detalii aici: https://www.orange.ro/money/card-credit/
Client Orange

IBRIAN_DACIANA
Junior entuziast
ok. Multumesc mult!

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Cu mare drag! Sper sa-ti foloseasca. Daca intampini dificultati, ne anunti, si incercam sa te ajutam. 🙂
Client Orange

IBRIAN_DACIANA
Junior entuziast
Am solicitat card de credit in valoare de 4500 lei, iar raspunsul primit a fost ca datele mele nu sunt compatibile pentru emiterea unui card de credit. Oare e din cauza ca am facut solicitarea sambata? Eu am vazut conditiile si ma incadrez.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Hmm, nu cred ca are legatura. Nu am mai auzit de raspunsul asta. Incearca sa dai un telefon la 300 (ramura 2), sau *111 (sper sa mai fie de actualitate). Eventual maine, ca in seara asta nu mai e nimeni. Sau luni. Si intreaba de ce ai primit raspunsul asta. Oamenii de la Orange Money sunt foarte prietenosi. Ar trebui sa fie ok, daca zici ca te incadrezi.
Client Orange

IBRIAN_DACIANA
Junior entuziast
”In urma analizei efectuate, te informam ca cererea ta pentru cardul de credit Orange Money a fost respinsa, deoarece in prezent nu indeplinesti conditiile de eligibilitate incluse in politica de creditare stabilita de Orange Money”. Asta e raspunsul pe email. Pe sms imi scrie ”Ne pare rau. Se pare ca datele tale nu sunt compatibile pentru solicitarea unui card de credit Orange Money”.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Aha... Era bine sa-ti dea ceva mai multe detalii. Ce anume din acele conditii nu e ok? Salariul? Job part time? Perioada lucrata prea mica? Contract pe perioada determinata? Alte credite la alte banci? Datorii neachitate? Pot sa fie foarte multe cauze. De obicei cam astea sunt motivele pentru care bancile refuza un imprumut sau un card de credit (care la baza e tot un imprumut). Eventual vezi daca poti sa iei legatura cu cineva de la relatii clienti, sa-ti dea ceva mai multe informatii. Macar sa stii care parte nu e ok, in caz ca e ceva ce poti sa faci pe partea ta. Eventual cere-le un sfat. Ce poti sa faci sa rezolvi situatia. Ti-am zis, oamenii sunt foarte ok. Daca pot sa te ajute cu ceva, te ajuta. Si un sfat, sau o idee, cateodata poate sa ajute foarte mult.
Client Orange

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Mda, nu inteleg de ce nu s-a postat raspunsul de aseara. Iti ziceam sa le dai un telefon sa-ti dea mai multe detalii. Concret, care anume dintre acele conditii nu sunt indeplinite? Astfel incat sa stii ce ai de modificat, si sa devii eligibila, daca acum nu esti. Si eventual sa le ceri un sfat. Ce anume ar fi de facut ca sa se aprobe cererea de creditare. In general, cei de la Orange Money sunt super de treaba, si dornici sa te ajute. Eu cel putin am avut experiente bune cu ei (in special la telefon). Deci, daca e ceva ce poti face ca sa rezolvi problema si sa primesti creditul, cred ca acolo e cel mai bine sa intrebi. In plus, daca acele conditii sunt intr-adevar indeplinite, si e o problema in sistem, ar putea sa o rezolve ei manual.
Client Orange

IBRIAN_DACIANA
Junior entuziast
Azi am discutat cu cei de la relatii clienti. Din pacate, operatorul mi-a spus ca nu pot lua card de credit pt ca am gradul de indatorare prea mare, dar n-a stiut sa-mi spuna ce imprumuturi/carduri au fost luate in calcul. Mi-a recomandat sa actualizez baza de date de la ANAF (la ANAF se raporteaza salariile si contributiile, deci nu am competenta sa actualizez) sau sa ma interesez la Biroul de credite (unde se raporteaza rau-platnicii, unde nu e cazul). A zis ca aceste institutii imi fac profilul si el nu stie de ce nu ma incadrez. A repetat ca robotul acelasi text. Imi pare rau, dar imi dezactivez si aplicatia, imi iau telefon de la Altex si platesc cu card de BCR. In concluzie, interventia dv a fost de ajutor, dar nu pot beneficia de facilitate. Multumesc mult!

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Da, e posibil daca ai mai multe credite, sa nu-ti mai acorde inca unul. Eu cand am vrut card de credit la BT (l-am si inchis intre timp, pentru ca am facut Orange Money, si sunt mai multumit de el), m-au intrebat daca mai am alte credite sau carduri de credit la alte banci. Si aveam (in curs de acoperire si acela) la ING. Doar ca am uitat sa mentionez faptul ca am si un extra ROL (acoperit de foarte mult timp, dar nu si inchis). Si mi-a zis doamna de acolo sa fiu atent ca asta imi creste gradul de indatorare. Chiar daca era acoperit, nu e acelasi lucru ca atunci cand e inchis. Deci...iti spun si eu acelasi lucru. Daca mai ai alte credite la alte banci, mai ales daca sunt acoperite deja, e bine sa fie inchise de tot, nu doar acoperite. Pentru ca fiecare dintre ele atarna la cantar, cand vrei sa-ti faci un credit nou. Oricum, ideea era sa-ti iei cu un card de credit. Daca Orange Money nu se poate (momentan), macar bine ca poti sa iei cu altul. :) Sper sa fie totul ok si sa te bucuri de noul telefon!
Client Orange