anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Achizitie iphone - operator de telefonie sau magazin specializat?

darvin
Junior entuziast
Salut.Doresc sa achizitionez un iphone , are importanta de unde este achizitionat ma refer la operator de telefonie sau magazin specializat? Daca este de la operator vine cu ceva preinstalat intreb deoarece am avut samsung pana acum si acolo erau diferente in functie de unde era achizitionat.
Multumesc!
14 Răspunsuri 14

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Ceea ce descrii tu se numeste “branding” (soft customizat de operator). In cazul iPhone-urilor, nu stiu sa se practice asa ceva. In schimb, daca il iei de la Orange (indiferent ca e la abonament sau nu), il vei lua codat in Orange. Da, se decodeaza si poate sa coste sau nu in functie de abonament sau nu, dar e un pas in plus. Nu are importanta de unde il iei. Daca ai o oferta buna la Orange, ia-l de la Orange (recomandarea mea ar fi fara abonament). Daca il gasesti in alta parte, ia-l de acolo. Daca vrei in rate, poti sa-l iei de oriunde (si daca il iei de la un retailer nici nu-l iei codat) si sa platesti cu un card de credit. Daca vrei 24 de rate fara dobanda oriunde in lume, iti recomand cardul de credit Orange Money. Nu pentru ca e Orange, si esti in Comunitatea Orange, ci pentru ca e chiar util, in special prin perspectiva numarului de rate si a disponibilitatii globale. Mai multe informatii aici: https://www.orange.ro/money/card-credit
Client Orange

Viocat
Senior certificat
Salut Darvin. Asa cum zicea si radu iphone de la orange vine codat in orange fara alte adaosuri de soft. Daca ai avut numai Samsung o sa iti ia ceva timp sa te obisnuiesti cu modul de folosire, ios fiind destul de diferit fata de android. De ce ai ales iphone? Poate convingi si alte persoane cu raspunsul tau.

darvin
Junior entuziast
Vreau sa incerc si iphone am auzit ca in momentul de fata stau destul de bine cu bateria fata de Samsung, plus ca face diferente intre posesori de unde este achizitionat etc.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
La telefoanele cu Android, da, depinde intr-adevar de unde il iei, depinde daca e la abonament sau "la liber", si tot asa. La Orange, daca nu ma insel, telefoanele cu Android nu mai sunt codate, dar sunt in schimb cu software "branded". De-aia, sugestia mea generala ar fi ca daca nu vrei un telefon codat sau brand-uit, nu ti-l lua de la operatorii de telefonie mobila. E atat de simplu. Ia-ti-l frumos de la un eMag, Altex, iStyle (pentru iPhone-uri), Flanco etc, si atunci nu ai nicio grija. Daca totusi vrei sa ti-l iei de la Orange, ia-l de la Orange. Dar il vei lua codat (pentru iPhone-uri) sau brand-uit (pentru Androide). Din punctul meu de vedere, ar trebui sa fie o oferta al na*bii de buna, sa merite sa ti-l iei codat, brand-uit, sau la abonament. :)) Dar binenteles, asta e doar parerea mea.
Client Orange

Salut. Oare dacă am iPhone 13 pro codat rețeaua ( three 3 ) Irlanda și am abonament la orange, îl prelungesc și cer eSim oare mi-l decorează? Multumesc

Decodarea prin eSIM decodeaza doar telefoanele (IPhone) blocare in reteaua Orange. eSIM este versiunea "electronica" a unei cartele SIM fizice. Nu am vazut ca eSIM-ul unui operator sa deblocheze telefonul altui operator (poate se poate, poate nu). AI varianta Yoxo de proba (prin care poti incerca eSIM). Daca merge, "decodarea" te va costa 19 lei (cat costa o luna de Yoxo). Daca nu, zici ca ai fumat un pachet de tigari si aia e.

darvin
Junior entuziast
La orange am iphone 13 128gb la 3100 lei, iar de codat se decodeaza cu Esim din ce am citit.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Nu stiam de chestia cu eSIM-ul. Dar banuiesc ca pe partea de SIM fizic, in continuare vei putea folosi doar Orange RO, nu? Adica, telefonul e in continuare codat in Orange, doar ca poti sa folosesti eSIM din alta retea. Cam asa, nu? Altfel, nu vad ce legatura ar avea eSIM-ul cu decodarea. Si mai e o chestie. Banuiesc ca pretul de 3100 RON e la abonament, nu? Si probabil ca un abonament destul de maricel. Cand pui in balanta toate chestiile, nu uita sa adaugi si pretul abonamentului (si rata pentru telefon). Pentru ca, pe termen lung, s-ar putea sa nu prea merite. Nu zic ca oferta n-ar fi buna. Zic doar sa iei in calcul si partea asta. 🙂
Client Orange

darvin
Junior entuziast
Am ab de 12 euro si il prelungesc!

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Ok, daca esti multumit de abonamentul respectiv, esti ok cu faptul ca telefonul va fi codat (faptul ca il folosesti cu eSIM e partea a doua; tind sa cred ca telefonul va fi in continuare codat), si daca vei vrea sa-l vinzi mai tarziu, va trebui fie sa scazi la pret (pentru ca valoarea unui telefon codat e mai mica decat a unuia "neverlocked"), fie sa-l decodezi undeva, atunci mergi pe varianta asta. 🙂
Client Orange

delfinas
#StarMember
M-as mira sa poti lua acel telefon cu 3100 de lei, pe abonament de 12 euro. Eu, la abonament de 15 euro, l-as putea lua la 3676 de lei, fara punctle OTY pe care le am. Cu ele, ar costa aproape 3400 de lei. In plus, daca ai vrea sa-l folosesti, inclusiv pe 5G, iti trebuie un abonament de minim 15 euro.

Viocat
Senior certificat
Uite care e faza cu decodarea prin eSim:"Salut! Daca alegi sa iti instalezi un profil de eSIM pe telefoanele Apple iPhone compatibile cu aceasta tehnologie (gasesti modelele aici https://www.orange.ro/servicii/esim/) vei putea beneficia de decodarea gratuita a telefonului, indiferent de modul in care acesta a fost achizitionat. Orange Assistant Orange Assistant Expert"

Trixen_old
Cunoscător
Am cumparat un iPhone 13 de la Orange si scriu pentru a va descrie experienta si a confirma unele aspecte mentionate anterior. Comanda a fost ok, telefonul a ajuns repede. Am luat cu prelungire abonament si telefon in rate, insa per ansamblu am platit mai putin decat as fi platit la alte magazine - surprinzator :) Telefonul era blocat in reteaua Orange. Am facut solicitare din My Account pentru activarea profilului eSIM undeva in jurul orei 22. A durat cateva ore bune toata povestea asta, dimineata nu mi-am dat seama insa nu aveam semnal la telefon, cartela fiind dezactivata. Am scanat codul din portal, telefonul s-a inregistrat imediat in retea si in 5-10 minute eram complet operational. Nu stiu daca acele minute chiar au fost necesare; am primit apeluri la cateva secunde dupa scanarea codului QR, insa cred ca atunci cand sunam eu incercam sa folosesc profilul cartelei SIM fizice si de aia nu ma lasa. In orice caz, dupa aceea am bagat o cartela SIM Vodafone si a functionat. La vreo doua zile apoi am primit si mesaj ca telefonul a fost decodat. Inteleg ca e singura cale de deblocare in mod gratuit.

Pololică
#StarMember
Cum zice si colegul Trixen: IPhone vine codat in retea, DAR de la XS/XR, avand eSIM, se pot decoda (oficial) fara cost suplimentar prin instalarea eSIM (presupun ca va fi necesar eSIM Orange in prima faza). Legat de bloatware (soft al operatorului suplimentar fata de cel cu care vine telefonul): la IPhone nu se instaleaza nimic (cum iese de la Apple, asa vine la tine), la Android e cu dus si cu intors: sotia are un Huawei Nova 5T (cu servicii Google, cumparat de la Orange, in rate) si are astfel de soft (are cel putin un program pentru instalarea, din Google Play, a aplicatiilor Orange). Eu am Huawei Nova 8i (fara servicii Google, cumparat tot de la Orange, tot in rate) nu are nimic instalat extra (desi sunt cateva aplicatii Orange care se pot instala oficial fara Serviciile Google). Totusi, telefoanele cu dual sim (in cazul meu, Nova 5T si Nova 8i), nu sunt codate in retea. Dar sa fii sigur ca fiecare producator de telefoane isi pune propriile aplicatii (ca aplicatii implicite) cand il scoti din cutie (si dai resetare din fabrica): la IPhone ai FaceTime, la Huawei ai MeeTime (ca exemplu).