anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Acest Pret include telefonul cu tot cu cartela?

Nasu
Junior
Acest Pret include telefonul cu tot cu cartela?
Ca vreau sa il achizitionez in rate cu tot cu cartela si sa fie pretul 50 lei
1 Soluţie acceptată‚

Jay
Campion certificat
Salut! Aceea este doar rata pentru telefon, în condițiile în care prelungești un abonament pentru 24 de luni.. Dacă înmulțești 50 cu 24 de luni, vei vedea ca da exact pretul inegral al telefonului

Vizualizare soluţie în postul original

15 Răspunsuri 15

Jay
Campion certificat
Salut! Aceea este doar rata pentru telefon, în condițiile în care prelungești un abonament pentru 24 de luni.. Dacă înmulțești 50 cu 24 de luni, vei vedea ca da exact pretul inegral al telefonului

RafaHelper
#StarMember
@Nasu, acel preț este valabil la prelungirea abonamentului pe 24 luni si reprezintă doar rata pentru telefon la care se mai adaugă si valoarea abonamentului.

Nasu
Junior
Multumesc , daca prelungesc contractul in 4 ani si iau si cartela orange ma ajunge la 50 lei nu?

FaraUnID
Campion certificat
Faptul ce deschizi topicuri pe banda rulanta cu acelasi subiect fara sa te exprimi cu subiect si predicat nu-ti garanteaza succesul. "Acest Pret include telefonul cu tot cu cartela?" sau "Pot sa imi iau telefon in rate dar fara cartela?" In principiul toate telefoanele mobile functioneaza in baza unei cartele SIM care ofera acces la reteaua operatorului. - Acea cartela SIM poate fi in sistem prepay (adica reincarci lunar in functie de nevoile tale de comunicare) sau, poate fi un postpay (adica abonament lunar cu valoare fixa). - In cazul unui abonament unele telefoane mobile de generatie mai noua suporta un eSIM, adica o cartela virtuala fara a avea nevoie de un SIM fizic in telefon. Tu, despre ce cartela vorbesti: De metrou, de tramvai, de parcare, de biblioteca?

RafaHelper
#StarMember
@Nasu pentru a răspunde la întrebarea ta, trebuie sa știu daca acum tu ai abonament sau cartela Orange. Daca ai abonament ști cat plătești lunar pentru acesta?

Nasu
Junior
Nu nu am abonament , dar m-am gandit sa iau un alt telefon sa platesc in rate 25 lei/luna si cartela 25 de lei la un total de 50

FaraUnID
Campion certificat
"daca prelungesc contractul in 4 ani" - Unde ai vazut tu contract din zona telecom incheiat pentru o perioada de 4 ani? Legea este destul de clara in acest sens si spune negru pe alb faptul ca perioada maxima a unui contract nu poate depasi 24 de luni.

Jay
Campion certificat
@Nasu, nu se poate prelungi un abonament pentru 4 ani, ca sa platesti putin.. poti prelungi pe maxim 24 de luni, adica 2 ani.. daca ai un abonament care poate fi prelungit.. adica un abonament care are vechime de minim 18 luni in acest moment.. sau o cartela prepay de cel putin 2 ani, incarcata lunar in ultimele 12 luni.. daca nu ai atunci inteleg ca e vorba de portarea din alta retea.. Oricum, dai foarte putine informatii si cred ca cel mai lamurit vei fi mergand intr-un magazin.. "Conditiile de eligibilitate pentru achiziția unui telefon in rate: - vechime de cel puțin 18 luni dacă ești abonat/ cel puțin 24 luni dacă ești utilizator PrePay - să nu fi avut abonamentul suspendat pentru neplată în ultimele 12 luni/ să fi fost un utilizator activ PrePay în fiecare lună din ultimul an - să îți prelungești contractul cu o perioadă cel puțin egală cu numărul de rate/ să contractezi un abonament de voce sau date mobile pe o perioadă cel puțin egală cu numărul de rate - să ai/să contractezi un abonament compatibil, din oferta curentă - să fi avut până în prezent o conduită corectă în relația cu Orange România"

Nasu
Junior
@rafa.helper vreau sa imi iau un Huawei P40 Lite la 32 lei pe luna la un total de 57 de lei pe luna cu tot cu cartela , cand sunt pe pagina orange imi arata ca pe luna e 32 si cand apas pe el nu imi mai arata sa aleg sa platesc in rate , si nu stiu ce sa fac

Nasu
Junior
@Jay imi pare rau dar chiar nu am vazut faptul ca scrie maxim 24 de luni

FaraUnID
Campion certificat
NU POTI LUA TELEFON IN RATE PE FACTURA DACA NU ESTI DEJA CLIENT ORANGE, pentru ca nu ai bonitate si nu prezinti nici un fel de garantii. Poti sa accesezi un credit bancar de nevoi personale si cumperi telefonul la pret standard deoarece diferenta de pret in acest caz telefon la abonament vs telefon la liber este infirma si nu justifica contractarea unui abinament pentru 24 de luni.

RafaHelper
#StarMember
@Nasu, din păcate find utilizator prepay, adică cartela, nu ești eligibil pentru sistemul de rate. Chiar daca ai fi, ar trebui sa plătești mai mult pe luna pentru modelele de telefon menționate de tine. Iți recomand sa te uiți pe alte site-uri si sa alegi de acolo un alt telefon dar sa plătești in rate cu cardul sau prin sistemul de rate din magazin. Vrei sa te ajutam cu o recomandare de telefon? Ne poti spune cat ai vrea sa platesti pe luna si pentru cat timp sa fie ratele, 12 luni, 24 de luni, 36 de luni?

mihai_13
Maestru
@Nasu - pentru tine exista o singura varianta - Du-te te rog intr-un magazin Orange si iti vor explica "vanzatorii" de acolo ce si cum se face cu ratele si abonamentul

mariancirjau
Junior entuziast
nu tu daca vrei sa iei un telefon fara abonament trebuie sa achizitionezi pachet prepay