anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Update software Orange Neva Jet 5G

crocodilul_1
Începător
Salut! Aveti informatii despre un posibil update de software pentru Orange Neva Jet 5G? Momentan are doar Android 9 ( curand apare Android 11) si ultima actualizare de securitate e din noiembrie 2019.
1 Soluţie acceptată‚

Salut! Ne-am interesat la colegi nostri si, din pacate, acest model de telefon nu va primi un update nou.

Vizualizare soluţie în postul original

22 Răspunsuri 22

Cosmin_B1
Junior
Daca Orange se spala pe maini si tot ce poate sa faca este sa "modifice" pe site specificatiile,atunci avem o problema si avem dreptul la despagubiri. Eu inteleg asa: Orange vinde un telefon rebranduit cu numele lor (este de fapt un Zte Axon 10 Pro),dar telefonul are versiunea de securitate Android din noiembrie 2019,lucru ce nu este mentionat pe site. Asta inseamna de fapt ca ei nu au avut vreodata de gand sa oferte suport la acest dispozitiv,cu o versiune atat de veche si fara update-uri,telefonul este de fapt "depasit" din momentul in care il scoti din cutie. Rusinos,avand in vedere ca poarta numele Orange! Pentru ce l-ati branduit,ca sa va faceti de ras? Apoi descoperi cu stupoare ca nu merge nici incarcarea wireless,nici NFC-ul (ce erau specificate pe site in momentul achizitiei,am print screen). Si toate problemele astea nu sunt cauzate de vreu defect,ci doar datorita faptului ca Orange este comod si nu doreste sa faca un update de soft (telefonul original ZTE a primit pana acum mai multe update-uri) Apoi,vine cineva de la suport si spune ca s-au modificat pe site specificatiile si cam asta e. Orange,ti se pare ca asta este suficient??? Avand in vedere situatia in care ati pus clientii de buna credinta,sunt doar doua solutii posibile: 1.update de soft cat mai rapid,care sa rezolve problemele 2.despagubiri catre clientii afectati,care au avut incredere in companie si au testat pe post de cobai,pe timpul si banii lor,un produs ce nu respecta caracteristicile oficiale de pe site si nu beneficiaza de suport software.

alinx1
Junior
Salut Cosmin Am raspuns la topicul celalalt unde am menționat ca le-am facut sedizare la ANPC unde am detaliat speța cu lux de amănunte ceea ce iti recomand si ție aici : http://reclamatii.anpc.ro/reclamatie.aspx Este pefect daca ai imagini cu caracteristicile telefonului cum au fost ele originale si incearca sa le urci acolo cand faci sesizarea. Eu am primit si promisiune Orange ca imi vor oferii solutie in 3 zile lucrătoare dar inafara de retur nu voi accepta nimic si oricum nu cred ca vor accepta dar nu renunț cu plangerile .Prea isi bat joc de clienti. Credeam ca sunt mai diferit de cei de la Telekom care sunt dezastru dar nici Orange vad ca nu se lasa

alinx1
Junior
M-au sunat de la Orange si..surprise: Mi-au acceptat returul si reziliere contract! Am acceptat in secunda 1.

gogho
Începător
ok. felicitari. daca totusi ne decidem, ceilalti, sa pastram telefonul putem sa punem pe el un soft original de ZTE? nu ma intereseaza garantia. ma intereseaza sa am android 11 original ZTE si sa pot folosi aplicatii bancare (care cu custom ROM nu merg).

alinx1
Junior
@gogho Orange nu va asigura asa ceva fiind un telefon rebranduit deci avand tot un fel de custom rom.Însa la mine funcționa ok nfc-ul dar inafara de lipsa dual sim si lipsa qi charge ma mai nemulțumeau si alte aspecte :touch-ul mergea destul de greu pe partea curbata (lucru confirmat de altfel si de utilizatorii zte axon 10 pro) ,incepuse sa recunoasca mai greu castile ( cu adaptor sau fara) jucand destul de tare in locasul mufei ,bateria nu tinea mai mult de o zi,display-ul prezenta niste umbre ciudate pe fundal negru care nu ar fi trebuit sa existe...etc Pana la urma a iesit si un lucru bun pt ca acum viitorii potentiali clienți stiu la ce sa se astepte de la acest model avand caracteristicile ok pe site. Mi-au trebuit 2 LUNI sa ii conving de asta!

FaraUnID
Campion certificat
Acest Orange Neva Jet 5G nu este primul produs care ridica astfel de probleme dpv al support-ului. - Detin un MiFi Huawei AirBox brand-uit Orange si ca nu a beneficiat de nici macar un update din partea retelei numarul 1. Corectii securitate, optimizari, imbunatatiri, absolut nimic; - In trecut m-am lovit de aceeasi problema cu terminale HTC rebrand-uite de Orange in SPV. La vremea respectiva mai multi posesori de SPV-uri am semnalat problema direct catre HTC, iar HTC a raspuns faptul ca ei trimit sistematic pachete de update catre operatori si depinde de acestia daca le ofeara sau nu clientilor; - Acelasi lucru este valabil si pentru gateway-ul Smart Home Orange (solutie moarta din fasa) si pentru care cel mai recent update este din prin 2018 sau 2019;

alinx1
Junior
De aici rezultă ca nu merita achiziționate terminale rebranduite de la nici o companie pt ca la toate este la fel: Nu ofera suport software! Eu nu prea am tinut cont de acest aspect si chiar as fi vrut sa il pastrez si asa dar deja erau prea multe . Era un risc destul de mare si pt root sau custom rom si nu merita

alinx1
Junior
Mi-a venit si folia de sticla din china dar cum nu mai am telefonul...