anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Telefoanele la oferta sunt codate doar pentru reteaua Orange?

Andreea794
Începător
Ceau! Telefoanele la oferta sunt codate doar pentru reteaua Orange?
1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember
Bun venit in Comunitate! Cu excepția celor de la Apple ( iPhone), celalate modele nu mai sunt codate de câțiva ani. Oricum, dacă te interesează un model anume, scrie la specificații dacă este blocat în rețeaua Orange sau nu. Uite și mai jos un exemplu: https://www.orange.ro/magazin-online/telefoane/samsung-galaxy-s22-5g-128gb-dual-sim-phantom-white?gclid=EAIaIQobChMIru-m86aP-QIVkN1RCh3Ilgi6EAAYAyAAEgJaAfD_Bw E&gclsrc=aw.ds Derulezi in josul paginii, la altele. Ai și în poză atașată încercuit. Plus că mai ai in topic legat de acest subiect aici: https://comunitate.orange.ro/questions/2904349-telefoanele-cumparate-rate-magazinele-online-orange-codate Succes!

Vizualizare soluţie în postul original

7 Răspunsuri 7

Vio73
#StarMember
Bun venit in Comunitate! Cu excepția celor de la Apple ( iPhone), celalate modele nu mai sunt codate de câțiva ani. Oricum, dacă te interesează un model anume, scrie la specificații dacă este blocat în rețeaua Orange sau nu. Uite și mai jos un exemplu: https://www.orange.ro/magazin-online/telefoane/samsung-galaxy-s22-5g-128gb-dual-sim-phantom-white?gclid=EAIaIQobChMIru-m86aP-QIVkN1RCh3Ilgi6EAAYAyAAEgJaAfD_Bw E&gclsrc=aw.ds Derulezi in josul paginii, la altele. Ai și în poză atașată încercuit. Plus că mai ai in topic legat de acest subiect aici: https://comunitate.orange.ro/questions/2904349-telefoanele-cumparate-rate-magazinele-online-orange-codate Succes!

La iPhone daca activezi serviciul eSIM dupa prima resetare si conectare la iTunes dupa activarea serviciului telefonul se va debloca automat.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
O singura chestie as avea de adaugat la ce zicea Vio mai sus. Cu toate ca se codeaza doar iPhone-urile, daca iei un telefon Android la abonament, se poate sa vina cu soft customizat de Orange.
Client Orange

Vio73
#StarMember
Da, dar poate fi folosit lejer in orice rețea. Decât că au unele întârzieri în a primi actualizările de soft.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Da, si cred ca vin si cu niste aplicatii Orange preinstalate? Le poti dezinstala? Ai idee? Stiu ca vazusem mai demult ca parca nu. Erau niste chestii in sistemul de operare. Personal, nu recomand sa-ti iei telefon la abonament. Daca vrei rate, card de credit, si il iei de oriunde vrei. Nebrand-uit, fara alte extra intarzieri la update-uri de soft, fara chestii instalate de Orange in sistemul de operare, pe care nu le poti dezinstala, fara toate astea. N-am inteles niciodata de ce operatorii fac chestiile astea. Aplicatiile se pot instala si pe partitia de user, daca vrei neaparat. Nu trebuie sa fie aplicatie de sistem. Si cu toate ca as prefera sa nu fie instalate deloc, macar se pot dezinstala usor. La iPhone-uri, problema cu codarea telefoanelor poate fi rezolvata cu eSIM (daca e un model mai recent)
Client Orange

Vio73
#StarMember
Au aplicații preinstalate, da, dar nu te încurcă prea tare. Eu prefer să iau telefoane la abonament pentru că am puncte thank you, mai ales din Orange Money, dar și că le iau la reducere, când prin momentul. Am 4 abonamente de voce pe numele meu!

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Aha... Nah, tu stii mai bine! 🙂 Banuiesc ca ti-ai facut un calcul de rentabilitate, cu toate avantajele si dezavantajele. Daca la final, balanta inca inclina in favoarea abonamentelor, e foarte bine! :) Stiu ca la un moment dat am vrut si eu sa-m iau un telefon la abonament, dar voiam un abonament normal de voce, cu rate la telefon. Aparent nu se poate. Daca vrei abonament cu telefon, trebuie sa iei si un abonament mai mare. Pentru ca daca se poate profita, de ce nu? Nu voiam abonament de 25 de euro cu telefon. Voiam un abonament de 9 euro, cu telefon in rate pe factura. Se poate? Aparent nu. Pentru ca acel telefon e "disponibil" doar incepanad cu abonamentul de 25 de euro. Pai ce legatura are abonamentul cu telefonul? Si incercau sa-mi spuna ca: stiti, aveti mai multe beneficii la abonamentul de 25 de euro. Corect, dar nu folosesc acele beneficii. La ce sa platesc pentru ceva ce nu folosesc? De atunci am renuntat la ideea de abonamente cu telefon. Probabil ca daca esti client fidel, poti sa obtii un pret mai bun la telefon, si poate si la abonament. Acuma, cat de bun poate sa fie pretul ala, luand in calcul toate chestiile, astfel incat sa fie totusi profitabil pentru operator...nu stiu. De-aia ziceam mai sus, daca per total inca e avantajos, atunci e foarte bine. 🙂
Client Orange