anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

[Rezolvat] Eroare identitate apelant Samsung S5611; problema cartela sau telefon?

Jay
Campion certificat
Salut! Ati avut vreodata probleme sa va sune o persoana si sa apara numele altei persoane pe ecran? Acum cateva zile mi-am dat seama ca s-a deteriorat cartela sim a mamei.. aparea un semn ciudat in locul semnalului si dupa cateva manevre de resuscitare, am inteles ca n-am ce sa-i fac, doar s-o schimb.. Am mutat numerele in telefon si am fost la un Orange Store sa schimb sim-ul.. dupa ce l-am schimbat, se intampla din cand in cand sa sune o persoana si pe ecran sa apara alta persoana, registrul de apeluri apare in continuare denaturat, desi daca intru pe o inregistrare si ma uit la numarul de telefon, este al persoanei cu care am vorbit nu al celei din registrul de apeluri..
Intr-adevar, la transfer, pentru ca am transferat toata agenda, mi-a spus ca se pot pierde informatii pe drum, dar, l-am ignorat.. Insa, in ideea ca de acolo vine problema, am sters toata agenda si am reintrodus numerele de telefon, manual :D... Dupa repopulare agenda, ieri a patit acelasi lucru.. Culmea, persoana care suna avea numarul inregistrat pe telefon, iar, cea care aparea pe ecran avea numarul pe cartela sim.. Deci? A mai patit cineva asta si, poate sa-mi spuna, daca este de la sim sau de la telefon? Multumesc!
1 Soluţie acceptată‚

Neaplicabil
Si mie imi suna mai degraba a problema de telefon decat de SIM/retea. Poti sa setezi agenda sa foloseasca un singur set de contacte (telefon sau sim, dar nu ambele)? Doar pentru teste. De asemenea, problema se manifesta cu aceleasi persoane? Sau random? Ce vreau sa spun este: sunt acelasi persoane cele care sunt "mixate"? Adica e mereu persoana X "confundata" cu persoana Y? Sau se poate sa fie aceeasi persoana X confundata cu o persoana K de exemplu? De asemenea, daca suni tu persoana respectiva, ce nume iti apare? Apare corect? Apare mereu acelasi? De obicei problemele de genul asta, in experienta mea, se datoreaza faptului ca o persoana e trecuta in mai multe locuri in memorie. Numele persoanei e afisat in functie de numar. Dar iti dau un exemplu: daca o persoana e trecuta cu doua nume diferite, dar acelasi numar, majoritatea telefoanelor vor afisa numarul, chiar daca persoana respectiva are alocat si un nume. Pur si simplu pentru ca nu stie pe care sa-l aleaga. Acuma, in cazul tau, se poate ca problema sa fie alta. Dar ce vreau sa spun e ca mie in continuare imi suna a problema de telefon. Daca ai cumva un alt telefon la indemana, poti testa cu el. Daca se reproduce, inseamna ca cel mai probabil, problema nu e de telefon. Daca nu se reproduce, inseamna ca este de la telefon. Nu stiu daca telefonul asta are pe undeva revenire la setarile din fabrica. Daca are, si daca nu e o problema sa pierzi toate setarile si informatiile de pe el, poti incerca si o revenire la setarile din fabrica. Dar inainte, si daca ai posibilitatea, incearca pe un alt telefon, ca sa confirmi ca problema e de telefon, inainte sa te apuci sa stergi tot. 🙂

Vizualizare soluţie în postul original

20 Răspunsuri 20

teacher_
#StarMember
Este o eroare de la rețea... De la modul de comunicare a rețelei cu telefonul, mă gândesc eu. Eu am pățit asta când aveam un telefon mai vechi, cu butoane... Dar s-a remediat între timp problema de la sine.

Ascary
Campion certificat
Eroare de retea. Nu am pățit așa ceva însă nu vad alt motiv pentru care primești aceasta inversare de identitate apelant.

FaraUnID
Campion certificat
Am patit ceva de genul, dar pe partea de SMS. Primeam SMS de la contactul X din agenda, dar ca expeditor aparea contactul Y. Si-a revenit din propria initiativa. Ciudateniile de tipul acesta ma apar si in momentul in care se restarteaza telefonul, utilizatorul se grabeste sa sune sau sa trimita SMS imediat dupa restart, iar telefonul nu apuca sa-si refaca index-ul cu agenda telefonica, atat cea de pe sim cat si agenda din telefon.

teacher_
#StarMember
Eu am primit odată un apel cu Nr necunoscut de la o colega, care a doua zi m-a acuzat că am sunat-o eu cu număr ascuns. Cert este că am văzut în ziua următoare că aveam amândoi apel primit cu număr necunoscut în aceeași dată, aceeași oră, aceeași durată.. zici că eram in Star Trek sau in zona crepusculară.

Razvan
#StarMember
Cred ca e problema din telefon. Agenda telefonica o ai stocata în memoria sim sau în memoria telefonului?

Jay
Campion certificat
@Razvan, agenda, cu cateva exceptii, este pe sim.. Exceptiile sunt pt a putea aloca o sonerie diferita, ca este totusi un telefon vechi si doar asa permite.. Cand am refacut agenda de la zero, le-am adaugat pe sim.. si, totusi, la ultima eroare, a sunat o persoana al carei numar este in telefon si a aparut ca si apelant o persoana al carei numar este pe sim..

Neaplicabil
Si mie imi suna mai degraba a problema de telefon decat de SIM/retea. Poti sa setezi agenda sa foloseasca un singur set de contacte (telefon sau sim, dar nu ambele)? Doar pentru teste. De asemenea, problema se manifesta cu aceleasi persoane? Sau random? Ce vreau sa spun este: sunt acelasi persoane cele care sunt "mixate"? Adica e mereu persoana X "confundata" cu persoana Y? Sau se poate sa fie aceeasi persoana X confundata cu o persoana K de exemplu? De asemenea, daca suni tu persoana respectiva, ce nume iti apare? Apare corect? Apare mereu acelasi? De obicei problemele de genul asta, in experienta mea, se datoreaza faptului ca o persoana e trecuta in mai multe locuri in memorie. Numele persoanei e afisat in functie de numar. Dar iti dau un exemplu: daca o persoana e trecuta cu doua nume diferite, dar acelasi numar, majoritatea telefoanelor vor afisa numarul, chiar daca persoana respectiva are alocat si un nume. Pur si simplu pentru ca nu stie pe care sa-l aleaga. Acuma, in cazul tau, se poate ca problema sa fie alta. Dar ce vreau sa spun e ca mie in continuare imi suna a problema de telefon. Daca ai cumva un alt telefon la indemana, poti testa cu el. Daca se reproduce, inseamna ca cel mai probabil, problema nu e de telefon. Daca nu se reproduce, inseamna ca este de la telefon. Nu stiu daca telefonul asta are pe undeva revenire la setarile din fabrica. Daca are, si daca nu e o problema sa pierzi toate setarile si informatiile de pe el, poti incerca si o revenire la setarile din fabrica. Dar inainte, si daca ai posibilitatea, incearca pe un alt telefon, ca sa confirmi ca problema e de telefon, inainte sa te apuci sa stergi tot. 🙂

Jay
Campion certificat
@arsradu, am cautat la un moment dat, dar, n-am reusit sa gasesc aceasta setare si, de fiecare data, aleg eu sim sau telefon.. din ce am observat eu sunt combinati x + y, w + z, nu am vazut x+z de exemplu.. si, daca incercam sa gasesc in agenda persoana care ma suna nu o gaseam la cautare ci doar daca intram in agenda si faceam scroll pana la persoana respectiva, daca scriam numele persoanei imi aparea exact persoana din registru, adica numele eronat.. Ca exemplu, suna dana si pe ecran aparea lorena, cautam daca in agenda aparea lorena.. faceam scroll pe agenda pana la litera d si doar asa o gaseam pe dana.. daca forma din agenda, mergand pe persoana respectiva, cred ca era ok.. n-am incercat sa sunam.. la apeluri efectuate nu au fost probleme deloc.. De problema cu duplicat in agenda stiu de mult timp, dar, nu e asta, pentru ca eu am adaugat manual toate numerele de telefon, dupa ce le-am scris pe hartie, ca sa pot sterge complet agenda.. La verificarea cu alt telefon m-am gandit, dar, nu cred ca mai am vreunul care sa mearga, pentru ca sim-ul acesta este intreg, iar, telefoanele pe care le mai am eu merg cu micro/mini.. si, nici nu-i plac mamei, ca sa decupez sim-ul si sa nu-l mai poata folosi dupa.. si, mi-e cam frica de bataie :))).. glumesc.. N-as vrea sa-mi fac, inca, prelungire la abonamente, sa-i iau ceva ce agreeaza, pentru ca unul dintre abonamente, cred ca expira mai tarziu decat celelalte 3, dar, s-ar putea sa fiu nevoita.. insa, inainte, o sa ma uit pe acasa sa vad, daca nu cumva am totusi un telefon care sa mearga cu sim-ul nedecupat.. Pana reusesc, poate se corecteaza problema de la sine.. multumesc!

Neaplicabil
Jay, dar la schimbare de SIM, din cate stiu eu iti dau un SIM "3 in 1"... nu? Adica cu toate formatele incluse intr-un singur SIM (Mini/Micro/Nano). Tocmai ca sa nu mai ai probleme de compatibilitate cu diverse telefoane. La tine n-a fost asa? Atata timp cat confunda acelasi grup de persoane, ceea ce e destul de ciudat (nu ca altfel n-ar fi ciudata oricum situatia asta), ma gandesc ca poate undeva i-au ramas memorate intr-un anume fel... Altfel de ce ar alege mereu aceeasi persoana? Trebuie sa ia de undeva informatia aia. Oricum, daca poti sa testezi cu un alt telefon, asta ar trebui sa clarifice mai bine situatia. Sunt curios ce se intampla daca formezi numarul manual. Ce nume iti apare? De asemenea, poti sa cauti undeva (in Agenda sau direct in Dialer) dupa numarul de telefon? Daca da, incearca sa vezi ce rezultate iti apar. Si inca ceva: in exemplul tau, atat Dana cat si Lorena exista in agenda? Si daca da, exista in aceeasi agenda (SIM sau telefon) sau este una intr-o memorie si cealalta in cealalta memorie? De asemenea, ce se intampla daca sa zicem o stergi (temporar) pe Lorena din agenda (presupunand ca exista)? Ce nume o sa-ti apara? Daca mai ai lista cu numere de telefon pe care ai scris-o de mana, vezi sa o ai si pe Lorena in ea, ca sa o poti adauga la loc. De asemenea, ce au in comun Dana si Lorena? Nr de telefon e scris in acelasi format (+407 sau 07...)? E clar ca exista un motiv pentru care doar astea doua persoane sunt confundate intre ele. Chestia cu placutul n-am cum s-o rezolv. :)) Dar presupun ca pentru cateva teste n-o sa fie o problema, mai ales daca nu trebuie taiat SIM-ul. Si, in ultima instanta, ti-am zis, eventual o revenire la setarile din fabrica. Dar nu inainte de a confirma cu un alt telefon daca e sau nu de acolo. Altfel risti sa o faci degeaba.

Razvan
#StarMember
Ca să reseteze telefonul îi trebuie un cod de siguranță, care este prin manual, este posibil să nu îl mai aibă la dispoziție.

Jay
Campion certificat
@arsradu, nu am fost atenta la sim pentru ca l-a schimbat consultantul, cu siguranta este 3in1, dar, telefonul pe care-l foloseste mama este vechi si, daca "dezbrac" sim-ul pentru a-l testa in alt telefon, nu cred ca mai merge sa-l imbrac la loc, daca se dovedeste ca problema nu este telefonul.. mama se dezlipeste foarte greu de un telefon cu care s-a obisnuit.. Daca formez numarul apare persoana corecta, asta stiu ca am incercat, cand am vazut ca la cautare nume, nu apare persoana in agenda.. La ultima eroare persoanele au fost in memorii diferite.. una sim, cealalta telefon.. insa, la inceput au fost persoane din aceeasi memorie, adica sim.. Nu stiu ce sa zic la stergere (si am fost preventiva, am pastrat lista :))))), ce se intampla, ca nu s-a intamplat de atat de multe ori, incat sa incerc asta, poate se combina cu alte numere.. habar n-am.. insa, s-a intamplat destul de des incat sa-i creeze un disconfort mamei.. ca nah, intr-un fel ii raspunzi unuei persoane, altfel alteia si, cine stie ce poate iesi.. :))) Cel mai mult i-a placut un model de la nokia, care, am vazut ca a fost readus pe piata.. sper sa-l aduca si Orange cat de curand, ca, daca i-l cumpar pe ala, se linisteste, cred eu.. 😄

teacher_
#StarMember
Poți să decupezi cartela liniștită... Atâta doar sa ai grija sa fie pusa corect partea aia care contează, peste cea din telefon. Am făcut și eu șmecheria asta cu vechiul telefon, acum 3-4 ani, când cel din Shop mi-a dat direct o cartela mini și merge, daca potrivești bine părțile!

Ascary
Campion certificat
Atenție,cartela standard este mai groasă decât nano.Dupa decupare daca o introduceți în telefon cu sertăraș pentru SIM este posibil sa nu o mai puteți scoate. Piliti și marginile după decupare.

Neaplicabil
@Razvan, asa e. La asta nu m-am gandit. Well...daca nu cere, se poate face si varianta asta. Si daca cere...cred ca exista manualul de utilizare pe undeva pe net, sau cineva care sa stie codul de securitate. La Nokia de exemplu era 12345. La Samsung probabil ca e tot ceva standard. Ma rog, asta n-ar fi o problema asa de mare, dupa parerea mea. Problema e ca se cam sterge tot de pe el. :)) @Jay, cu siguranta le poti pune pe toate la loc :)) Cu atentie. Pana la urma, de acolo au venit. Ar fi culmea sa nu le poti pune la loc cum au fost. Cartela e deja taiata din fabrica. Nu ai de ce sa ajustezi nimic. Da, cred ca ceva se combina pe undeva. Altfel de ce ti-ar aparea Lorena si nu "xW123t1%@(%$" de exemplu? :))) E clar ca undeva exista o asociere facuta. Sau s-a corupt ceva pe undeva. Hmm...te-ai uitat cumva si prin Favorite sau ceva? Quick dial...(cu toate ca acolo din cate stiu eu iti adaugi numerele din agenda...deci n-ar trebui sa fie de acolo, dar poate le poti salva cu alt nume..)? Nu stiu, orice alt loc unde ai putea sa salvezi numere de telefon cu nume. Un alt telefon ar fi de intr-adevar o optiune valida. Mai ales daca vrei sa-l schimbi pe asta oricum. Dar...la fel de valida (si fara costuri suplimentare) este si varianta SIM-ului intr-un alt telefon pe care il ai deja. :)) Adica...e mai ieftin asa, nu? :)) Plus ca daca nu e de la telefon...sa-i iei un alt telefon, nu rezolva in niciun fel problema. De-aia ziceam inainte de toate sa incerci acelasi SIM in alt telefon. In functie de asta poti sa vezi ce faci mai departe.