anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

[Rezolvat] De ce mi s-a sters agenda de contacte?

medlyne
Junior

Mi s-a șters aproape toată agenda de contacte și la jurnaluri apeluri îmi apare doar numere, de ce? Este un virus?  Mulțumesc!

 

1 Soluţie acceptată‚

Bună!  Acum mi-am dat seama ce s-a întâmplat, sau, asa cred. Mama si-a cumpărat un tel nou.  L-am activat și i-am pus email-ul meu pentru internet... bănuiesc ca asa din acest motiv i-a apărut și agenda mea în telefonul ei. A sters contactele care erau ale mele și asa s-au șters si la mine, cam ciudat... atunci nu mi-am dat seama, ieri am vb și pare logic.

Vizualizare soluţie în postul original

10 Răspunsuri 10

delfinas
#StarMember

Medlyne, bun venit in Comunitate!!!

Ai schimbat SIM-ul sau telefonul? Unde aveai agenda, in telefon, in contul de gmail sau pe SIM? Ce telefon ai? Ai umblat in setarile telefonului recent?

Dacă ai telefon cu android, intri in Agendă - Setări - Afișare preferințe și alegi locul din care vrei sa ți se afișeze contactele: toate, SIM, telefon, cont Google, WhatsApp, Messenger.

Bună!  Acum mi-am dat seama ce s-a întâmplat, sau, asa cred. Mama si-a cumpărat un tel nou.  L-am activat și i-am pus email-ul meu pentru internet... bănuiesc ca asa din acest motiv i-a apărut și agenda mea în telefonul ei. A sters contactele care erau ale mele și asa s-au șters si la mine, cam ciudat... atunci nu mi-am dat seama, ieri am vb și pare logic.

@medlyne: E mai bine dacă nu doriți email/bază de date cu contacte comună să îi creezi mamei tale un cont de gmail distinct. Astfel nu vei mai avea surprize cu contacte care sunt importante pentru tine, dar la care mama ta execută un ”delete”. Sincronizarea contului cu telefonul ar trebui făcută permanent. Iar de aici surprizele pot să apară oricând. 

Da, poate fi o explicație logică. De aceea, cum a spus și Flo, trebuie că fiecare să se logheze cu mailul sau personal. In plus, ar trebui că datele și fișierele sa fie salvate în mai multe locuri, pt a se limita numărul surprizelor. Agenda, de ex, trebuie transferată și în telefon, SIM...

Să nu uităm de cazurile (și nu cred particulare) în care la un contact ai mai multe numere de telefon (mobil, fix etc), ba chiar email, adresă poștală etc. Prin mutarea pe SIM se păstrează doar un singur număr de telefon.

Da, dar macar rămâne ceva... Decât nimic, bun și așa...

Vio73
#StarMember

Salutare!

Dacă schimbat telefonul sau simu-ul și nu ai contactele salvate în Gmail sau in alte conturi, atunci îți vor apărea parțial sau mai deloc.

Trebuie să faci tot timpul o actualizare a conturilor tale, pentru a nu mai fi probleme și apoi să faci back-up in noul telefon sau dacă ai dat resetare la telefon, să introduci conturile și să faci back-up 

Baftă!

Razvan
#StarMember

Salutare! Dă un restart la telefon, din când în când androidul mai face figuri. Să ne spui, dacă s-a rezolvat. 

medlyne
Junior

Bună! Am descarcat agenda Orange din magazin player și vad ca este toată agenda mea salvata. Cred ca este de la Android, îmi face figuri. Va mulțumesc!

@medlyne: Ori nu a fost sincronizată agenda telefonului cu contul de gmail sau alt cloud utilizat, ori a fost reinițializată și selectat doar SIM-ul pe care nu aveai contacte.

Bine că ai regăsit contactele, iar acestea nu au fost pierdute.