anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Petiție spre operatorii din România: Adăugarea profilului IMS pentru telefoanele Google Pixel

VlaDi88
Junior entuziast

Petiție spre operatorii telecom din România: Adăugarea profilului IMS pentru telefoanele Google Pixel care nu suportă conectivitate VoLTE, VoWiFi și 5G

Poate asa ne aude si pe noi cineva https://www.mobilissimo.ro/articole-telefoane/petitie-spre-operatorii-telecom-din-romania-adaugarea-...

65 Răspunsuri 65

Pololică
#StarMember

Pentru Google TV nu se face petitie? Sau pentru Google Fi? Merg perfect pe Pixel.

Totusi, sa speram ca VoLTE si VoWiFi nu vor fi implementate in timpul oferit de Vodafone (adica 5 ani de la "lansare").

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Salut,

O initiativa buna. Dar cred ca nu e directionata corespunzator. Problema e la Google, nu la operatorii din Romania (sau alte tari unde e aceeasi problema). Deci…cu sau fara acea petitie…nu vad cum ar putea sa se miste ceva, daca problema nu e la operatori.

Client Orange

VlaDi88
Junior entuziast

Pai probabil contacteaza operatorii si ies cu un comunicat oficial in care specifica pasii, mii de euro sute nu stiu..

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Eu sunt destul de sigur ca au contactat deja... M-as mira sa n-o fi facut-o deja. Nu cred ca aia e problema. Iar comunicat oficial...Doamne ajuta! Ar fi genial. Dar nu vad sa se intample asa ceva in viitorul apropiat. Sunt tot felul de contracte la mijloc. NDA-uri. Nu cred ca o sa vina nimeni sa explice concret ce mama naibii se intampla exact. Cu atat mai putin Google. N-o sa vina sa zica: "da, domne, e de la noi. Nu vrem sa activam serviciile alea." Cu toate ca asta e problema. Dar nu cred ca o sa faca nimeni de la Google un comunicat in sensul asta.

E innebunitor! Lipsa asta de transparenta la o chestie absolut elementara e incredibil de enervanta. Dar...cum ziceam, contracte, NDA-uri, bani...si tot asa. Si clientul, ca de fiecare data, e cel care are cel mai mult de suferit.

Client Orange

VlaDi88
Junior entuziast

Hmm avem un Roman ca sef de marketing la Google cu el ar trebui luat legatura, ce se intampla... https://www.startupcafe.ro/idei-antreprenori/dan-oros-google-romania-investitie-bloomcoding-startup-...

Sper sa nu fim asa de injositi sa apelam la pile. Ar fi penibil. Mai repede as apela la Elon Musk sa trimita o Tesla in Arondismentul 15 si sa faca putin scandal (sper ca se intelege aluzia).

VlaDi88
Junior entuziast

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Din ce pot eu sa-mi dau seama, pare sa fie o lista de modificari propusa pentru merge in codul sursa.

Partea care ne intereseaza pe noi este asta:

22610 Romania
 - Remove specific ia APN and move into default
 - Remove supl type and change roaming protocol to IPV6 for default
 - Changed protocol to IPV6

Din pacate, nimic din ceea ce e propus aici nu pare sa aiba legatura cu IMS-ul sau serviciile VoLTE/VoWIFI.

Client Orange

VlaDi88
Junior entuziast

Tocmai am aflat cum ca in Ungaria merge voLTE si voWIFI pe telefoanele Pixel la reteaua Telekom HU (Ungaria)

 Pixel 6: Hi, Android version 13, Jan 5 Update: voLTE still working for me. Build number TQ1A.230105.002

@arsradu  a scris:

Din ce pot eu sa-mi dau seama, pare sa fie o lista de modificari propusa pentru merge in codul sursa.

Partea care ne intereseaza pe noi este asta:

22610 Romania
 - Remove specific ia APN and move into default
 - Remove supl type and change roaming protocol to IPV6 for default
 - Changed protocol to IPV6

Din pacate, nimic din ceea ce e propus aici nu pare sa aiba legatura cu IMS-ul sau serviciile VoLTE/VoWIFI.



arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Da, si prin Cehia auzisem ca ar merge by default. Tot pe t-mobile parca era. O fi vreo setare globala la ei. Habar n-am de ce ar putea sa mearga in felul asta. Oricum, nu cred ca e suport oficial. 

Client Orange

VlaDi88
Junior entuziast

Ar fi culmea acum sa fie activat in toata reteaua Telekom :)) trebuie un abonament telekom si testat...

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Ar fi ceva. :)) Dar…putin probabil. Pana la urma si un prepay ar fi suficient. Nu trebuie neaparat abonament. Cel putin pentru Volte si vowifi cred ca e suficient si prepay. Din pacate, nu am asa ceva 

Client Orange

VlaDi88
Junior entuziast

Eu i-am intrebat si au zis ca vOLTE pe orice telefon merge deocamdata doar pe abonament, si nu pe cartela prepay ...tre testat 😁

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Aaa ok. N-am stiut. Aveam impresia ca merge si pe prepay. Dar e adevarat ca n-am testat. Da, in cazul asta, un abonament ar trebui...

Client Orange