anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Functioneaza 4G pe Google Pixel 7?

Cosm11n
Începător

Salut. Am de gand sa imi cumpar un Pixel 7 si ezit din cauza problemelor cu semnalul despre care am tot auzit. Am inteles ca volte, 5G si apel wifi nu merg pe Orange pe pixel 7 doar ca ce nu mi-e clar este daca functiozeaza macar 4G pe el. Nu am vazut pe nimeni sa mentioneze. Daca are cineva acest telefon si este in reteaua Orange, aveti 4G sau ramane la LTE? Vreau sa stiu daca are rost, sau sa ma duc safe catre Galaxy S22. Multumesc anticipat oricui ma va scoate din dilema :D.

1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Salut,

4G date, da. 4G voce, adica VoLTE, nu. 5G, nu. Si nu doar la Orange. Lipseste suportul software pentru serviciile astea, de la Google. Singura varianta, momentan, este cu root si un modul de Magisk.

Daca vrei sa mergi pe safe, mergi pe altceva. 

Avem aici un tutorial care s-ar putea sa te ajute, in caz ca decizi sa mergi pe varianta root. Nu-ti recomand, pentru ca odata root-at, trebuie sa ai grija de alte chestii (aplicatii bancare in special). Daar…e doable. Eu am testat pe Pixel 6 si merge. Pentru 7, vezi ca ai un tutorial pe xda aici. Din cate am inteles eu, e un pic diferit pe Pixel 7, dar ar trebui sa mearga. VoLTE cred ca o sa mearga, by default (cu modulul respectiv). Cu 5G-ul o sa fie un piicut mai complicat. Nu tuturor pare sa le mearga. Dar, din nou, din cate am inteles eu, ar trebui sa mearga si asta.

Deci, solutii ar trebui sa fie. Dar daca vrei sa mergi la sigur, nu Pixel. Iti pot recomanda Motorola, daca vrei. Sau, daca esti obisnuit cu Samsung, poti sa incerci si un Samsung. Personal, nu recomand, nu-mi place softul, dar dpdv al acestor servicii, ar trebui sa mearga.

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

25 Răspunsuri 25

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Salut,

4G date, da. 4G voce, adica VoLTE, nu. 5G, nu. Si nu doar la Orange. Lipseste suportul software pentru serviciile astea, de la Google. Singura varianta, momentan, este cu root si un modul de Magisk.

Daca vrei sa mergi pe safe, mergi pe altceva. 

Avem aici un tutorial care s-ar putea sa te ajute, in caz ca decizi sa mergi pe varianta root. Nu-ti recomand, pentru ca odata root-at, trebuie sa ai grija de alte chestii (aplicatii bancare in special). Daar…e doable. Eu am testat pe Pixel 6 si merge. Pentru 7, vezi ca ai un tutorial pe xda aici. Din cate am inteles eu, e un pic diferit pe Pixel 7, dar ar trebui sa mearga. VoLTE cred ca o sa mearga, by default (cu modulul respectiv). Cu 5G-ul o sa fie un piicut mai complicat. Nu tuturor pare sa le mearga. Dar, din nou, din cate am inteles eu, ar trebui sa mearga si asta.

Deci, solutii ar trebui sa fie. Dar daca vrei sa mergi la sigur, nu Pixel. Iti pot recomanda Motorola, daca vrei. Sau, daca esti obisnuit cu Samsung, poti sa incerci si un Samsung. Personal, nu recomand, nu-mi place softul, dar dpdv al acestor servicii, ar trebui sa mearga.

Client Orange

Mersi mult, imi este mult mai clar acum. Totusi inca o intrebare : este o diferenta colosala intre VoLTE si non-VoLTE (so to speak) ? 

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Poate fi, da. Pentru ca scopul acelui volte e de a te lasa sa faci apelul de voce pe 4G. Fara acest feature, apelul trece in 3G/2G etc. Deci, daca ai semnal bun pe 4G, dar varza pe 3G, ai tot interesul sa ramai pe 4G. Nu e o regula generala. Sunt si locuri in care 3G-ul e mai bun decat 4G-ul, caz in care se poate sa ai calitate mai buna la apeluri pe 3G. Si atunci nu mai face nicio diferenta daca ai sau nu VoLTE. Ar putea sa faca o diferenta daca ai VoWIFI (apel wifi) in schimb. Dar si pentru asta trebuie sa ai suport software. Deci…depinde. 

Client Orange

Salut, 

Vodafone a reușit implementarea 5G pe telefoanele Pixel.

Dacă se cere support la Google pentru implementare se va obține. Au mai fost cazuri și in Spania cu Digi și in alte țări.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Vorbim de Vodafone Romania? Ai cumva un link ceva? Ai testat cumva asta? O versiune de soft in care s-a implementat modificarea asta?

Client Orange

Pololică
#StarMember

Recomandarea ar fi sa te uiti la alt producator care accepta VoLTE si VoWiFi. Chiar daca Pixel este o paine de mancat, e un fel de Huawei:

  • 5G indisponibil din soft (fata de Huawei care are restrictii la componente fizice cu tehnica americana)
  • VoLTE si VoWiFi indisponibile soft (desi pe Huawei sunt functionale [si vorbesc din experienta personala])
  • nu stiu daca este compatibil cu eSIM romanesc
  • serviciile indisponibile pentru Romania vor fi la fel de indisponibile si pe Pixel, deci nu prea justifica sa dai 7-800E pentru un telefon care este handicapat in utilizarea normala in Romania (nu vad justificarea pretului pentru ce ofera pentru piata romaneasca, nu ca nu ar merita banii)

Ca fapt divers, acoperirea 3G a inceput sa fie restransa, deci va fi interesant cand navighezi in 4G sa fii sunat si sa iti dai seama ca vorbesti in 2G (fara optiunea sa folosesti internetul concomitent cu apelul). Inca nu a ajuns la 0 antene, dar cam asta e trendul.

qrazvan
Începător

Functioneaza 5G fara probleme acum. 4G/LTE mergea by default si pe modelele precedente.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Pe Vodafone sau pe Orange? Cu modificari sau fara?

Client Orange

Pe Orange, fara nici o modificare.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Stai, vorbim de apeluri VoLTE sau de date LTE (4G)? Pentru ca pe date, da functioneaza. Problema e pe voce.

Client Orange

Nu a fost niciodata problema de utilizare a retelei 4G a telefoanelor Pixel. Doar VoLTE (respectiv VoWiFi) si accesul la reteaua 5G erau limitarile impuse de Google pentru SIM-urile din Romania.

Totusi, recent am vazut ca Vodafone Romania va avea un parteneriat cu  Google privind comercializarea telefoanelor Pixel la nivel oficial (si presupunem ca serviciile vor fi complete pentru a putea opera complet in retea).

In concluzie, va merge pe VoLTE (VoWi-Fi) si 5G pe Pixel 7, Orange RO?

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Nu.

5G s-ar putea sa mearga incepand cu QPR Beta. Nu am testat personal, nu pot confirma. Dar avem cateva topicuri (unul dintre ele aici) care confirma ca 5G-ul merge pe Pixel 7 incepand cu acea versiune beta.

VoLTE si VoWIFI in schimb, inca nu. Doar cu un patch de genul asta.

Client Orange

calenus
Junior

din 31.03 functioneaza VOLTE pe pixel 7 cu carrier service beta program