anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Ce aplicație sa instalez pentru a reveni la starea oficială a dispozitivului android?

Nuty
Junior
Dispozitivul a fost rootat. Ce aplicație trebuie sa instalez sa am starea oficială a telefonului?
15 Răspunsuri 15

Viocat
Senior certificat
Ai facut backup de Rom inainte de rootare? Daca nu, va fi destul de greu sa obtii un stock rom de pe net.

Nuty
Junior
Nu am făcut

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Ce dispozitiv? Cum l-ai root-at? Nu stiu daca se mai poate reveni la "never-rooted". Pentru ca atat Samsung, cat si Motorola (si probabil si altii) au un sistem de trigger la bootloader unlock, care odata ce trece pe 1 (true), nu stiu sa-l mai poti da inapoi. Unele efecte sunt vizibile si dupa ce treci telefonul inapoi pe stock ROM, si faci unroot, altele nu. Depinde de producator. Unroot se poate face. Si imi amintesc ca erau si unele aplicatii care faceau treaba asta. Ai pus si custom ROM sau doar root-at soft-ul stock? Daca e doar root-at, trebuie gasita o modalitate de unroot. Daca e si custom ROM, o sa ai nevoie de stock ROM. In functie de device, gasesti mai greu sau mai usor. Da-ne ceva mai multe detalii, daca poti, si incercam sa te ajutam. 🙂
Client Orange

Nuty
Junior
Am pus custom rom, Samsung S3 mini gt-18190

Nuty
Junior
Am schimbat versiunea cu build prop editor apoi am schimbat la versiunea dispozitivului adică 4.1.2 și cred că astfel dispozitivul a fost modificat. Scuze, nu am făcut backup înainte de Root. Dispozitivul este Samsung S3 mini gt-18190 android 4.1.2

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Oook. O sa ai nevoie de cateva chestii: 1. Un PC/Laptop cu Windows. 2. Cablu de date BUN. Cand zic bun, ma refer fie la cablul original, fie la un cablu care sa nu joace in portul USB sau sa fie intrerupt pe undeva. Nu vrei sa ti se intrerupa in timp ce scrie firmware-ul. :) 2. Firmware-ul propriu-zis. Uite aici firmware-ul pentru modelul asta, cu CSC ROM: https://galaxyfirmware.com/model/GT-I8190/ROM/I8190XXANI4 3. ODIN V3. Il ai mai jos pe pagina aia, unde ai si lista de instructiuni. 4. O rugaciune. In afara de pasul 4, toate celelalte sunt optionale. 🙂 Glumesc, evident. Dar serios, roaga-te sa nu se intrerupa, pentru ca, cu toate ca nu dureaza mult toata treaba, daca se intrerupe unde nu trebuie...se poate brick-ui telefonul. Nu am patit, cel putin nu cu ODIN. Dar se poate intampla. Si s-ar putea sa ai nevoie si de Samsung driver in caz ca nu-l ia automat. Daca ai date in memoria interna, pe care nu vrei sa le pierzi, iti recomand sa le copiezi pe ceva inainte sa te apuci de reflash, pentru ca cel mai probabil vor fi sterse.
Client Orange

Nuty
Junior
Dar actualizarea ota pot face??

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Sunt destul de sigur ca Android 4.1.2 e ultima versiune (oficiala) disponibila pentru modelul asta. Deci, cu toate ca nu ar avea de ce sa nu mearga actualizarile OTA, telefonul asta nu mai are actualizari peste 4.1.2.
Client Orange

Nuty
Junior
Am înțeles că poate fi actualizat la 4.2.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Pe gsmarena, ultima versiune pare sa fie 4.1. Daca exista 4.2 disponibil, eu nu l-am gasit. Dar da, ar trebui sa-l poti descarca via OTA.
Client Orange

Nuty
Junior
Mulțumesc mult!!

delfinas
#StarMember
Nuty, iarta-mi intrebarea, dar de ce te mai chinuiesti sa revii la starea initiala a unui telefon atat de vechi (are vreo 10 ani) si total depasit dpdv tehnologic? Credeam ca intrebi pt un model recent...

mihai_13
Maestru
Nuty - fa ce ti-a scris Radu si o sa fie totul in regula - uite si un tutorial de obicei faci si hard reset dupa ce scrii softul din recovery https://www.youtube.com/watch?v=DbpBw_mVtYo

Viocat
Senior certificat
@delfinas Poate vrea sa exerseze si nu pe un dispozitiv folosit in mod curent.