anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Sugestie adaugare telefon Moto M (xt1663) in lista de device-uri comptibile VoLTE

Neaplicabil
Hi guys!
Nu e tocmai o intrebare, cat mai degraba sugestie de adaugare a unui device in lista de telefoane compatibile VoLTE.
Telefonul este un Moto M (xt1663) si am observat cu dezamagire ca lipseste din lista de telefoane marcate ca si “compatibile” cu serviciul VoLTE.
Telefonul sunt destul de sigur ca este compatibil (mi-au confirmat si ceinde la Motorola). Nu exista niciun impediment de ordin hardware sau software pentru care telefonul asta sa nu mearga pe voce 4G. Doar ca nefiind adaugat in lista Orange-ului...nu ramane pe 4G cand vrei sa faci un apel de voce. Ceea ce, in functie de acoperirea din zona respectiva, poate face diferenta intre a avea un apel cristal si a se intrerupe la fiecare cuvant.
Ma ofer sa testez functionalitatea lui, daca baietii de la tehnic nu au modelul asta la indemana si daca este cineva binevoitor sa activeze serviciul pe IMEI-ul meu, pentru teste.
Ce ziceti? S-ar putea face asa ceva? Cand eram la Vodafone nu puteam sa folosesc serviciul asta pentru ca ei nu au VoLTE. Am trecut la Orange, si acum nu pot sa-l folosesc pentru ca nu e activat pe partea Orange. 😞
1 Soluţie acceptată‚

Razvan
#StarMember
Trebuie ca producătorul telefonului sa pună în soft setările Volte ale ORO. Unii au mai activat la digi, după ce au rootat telefonul și au ales un profil Volte compatibil, din alte țări exotice.

Vizualizare soluţie în postul original

73 Răspunsuri 73

Vio73
#StarMember
Interesant de știut. Am văzut că Orange a introdus Volte și apel wi-fi pe telefoane de la mărcile cele mai întâlnite. Sigur, trebuie să suporte și el aceste funcții și să fie și rentabilă treaba asta.

Neaplicabil
Da, pai pe Iphone-uri este (cel putin pe majoritatea). Pe Samsung-uri iarasi pare sa fie. Huawei, pe unele este. Moto in schimb e un singur model, si nu e ce ma intereseaza pe mine.

Vio73
#StarMember
Probabil că este vorba, pe lângă cele spuse anterior și de înțelegerile pe care le au cu producătorii și sigur mai sunt și alte chestii de care noi nu știm.

Razvan
#StarMember
@initiator, sesizare în paralel Orange si Motorola, ca producătorul să insereze datele pentru Volte la următorul update. Asa am reușit sa avem Volte și Vo-wifi pe Huawei P10 lite.

Neaplicabil
Am cum sa verific chestia asta daca exista deja in telefon? Cu Motorola am vorbit deja si, din cate am inteles eu, ar fi deja totul ok pe partea lor. Trebuie doar adaugat la Orange.

Razvan
#StarMember
Producătorul telefonului nu a adăugat setările Orange în telefon, altfel rețeaua te-ar fi semnalizat imediat, printr-un sms în care te anunță că servicii sunt active pe numărul tău.

Neaplicabil
Aha... ok. Atunci o sa reverific cu cei de la Motorola. Ei mi-au zis ca telefonul are tot ce trrebuie. Acuma, oricum trebuie adaugat si pe partea Orange. Altfel nu vad cum ar ptuea sa mearga. Nu cred ca se adauga telefonul automat, presupunand ca ai setarile de la producator. :)) Adica cineva tot va trebui sa-l adauge si pe partea Orange. Dar da, o sa reverific intai cu Moto, sa vedem ce zic. Mersi frumos de raspunsuri. 🙂

Razvan
#StarMember
Motorola trebuie sa ia setările de rețea ORO și sa le pună într-un fișier care va fi livrat odată cu următorul update.

Laura_cio
Senior
Da, am văzut ca modelul tău de telefon nu are serviciul VoLTE. Din păcate, dacă ar fi fost problema de la Orange, s-ar fi solutionat msi repede, dar trebuie sa apelezi la setările din fabrica, la cei de la Morotola. Așteptăm vesti!

Neaplicabil
Hey Laura! Waw, chiar nu ma asteptam sa fiti atat de deschisi la sugestii. Ma gandeam ca o sa-mi iau un raspuns de genul: nu se poate. Deal with it. Waw. I'm impressed. Respect. O sa sun azi la Moto sa vedem ce si cum. Va anunt. 🙂

adito
Începător
nu e atat de simplu activarea volte si vowifi presupune niste perioade de teste si, cateodata, emiterea unui soft nou din partea producatorului (nu toate setarile volte sunt la fel intre ele. daca merge volte by default sau la o retea din franta nu inseamna automat ca va merge si la noi) anyway, activarea se face de obicei pe telefoane vandute in volum mare pentru a justifica efortul (testare si dezvoltare) depus, din pacate, acest model nu a fost eligibil pentru dezvoltarea unui astfel de soft.

Neaplicabil
Oook... deci m-am bucurat degeaba. :)) Mersi frumos de raspuns.

Vio73
#StarMember
Sigur că este foarte important ce zice producătorul. Nu cred că era vreo problemă pentru Orange să accepte să facă implementarea și la acest terminal.

Neaplicabil
Vio, ultimul status oficial de la producator este: la noi e totul ok, trebuie adaugat la Orange. :)) Am sunat azi din nou la Moto si au zis ca mai verifica o data pe partea lor si ma suna inapoi. Momentan nu m-au sunat. De-aia nici nu v-am mai zis nimic. Acuma nici nu prea inteleg cat de deschis e si Orange-ul la adaugarea lui in lista.... Adica, presupunand ca se rezolva pe partea Motorola, nu stiu ce implica exact adaugarea lui pe partea Orange. Si ma enerveaza ca nici nu pot (sau nu stiu cum) sa verific eu daca telefonul ala are sau nu ce-i trebuie ca sa functioneze pe VoLTE. Ma bazez pe un mesaj de la Orange care nu vine. Si nu stiu daca nu vine din cauza telefonului (problema de soft de la producator), sau din cauza ca nu e configurat pe partea Orange. Sau amandoa. In setarile lui vad ca este o optiune in Cellular Network Settings care se numeste "Enhanced 4G LTE Mode". Cu descrierea: "Use LTE services to improve voice and other communications (recommended)." Si este bifata. In fine...o sa vad intai cu Moto ce zic. Macar sa ma asigur ca: 1) telefonul nu are ce-i trebuie in momentul de fata si 2) nici nu se va face update. Daca imi confirma ca are setarile, revin aici si vedem cum/ce/daca se poate face ceva si pe partea Orange. Daca nu le are, si nici nu se va mai face update, din diverse motive, topic closed, asta e. Cei de la Motorola au parut foarte deschisi la implementare. Deci...nu stiu ce sa zic. Cred ca e doar o chestie de bunavointa de ambele parti. Incerc sa reduc numarul de variabile de la 2 la 1. Astfel incat sa ma pot focusa doar pe partea care tine strict de Orange. Asa, ma tot plimb dintr-o parte in alta si am impresia ca e tot degeaba. In fine...le luam pe rand. Mai vedem pe parcurs.