anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Sugestie update aplicație Orange Money

Chris_t
Explorator
Salutare,
Vreo șansă ca Orange sa facă un update la aplicatie?
Ca idee, în momentul de fata folosesc aplicația Curve, având în ea înrolate mai multe carduri din RO, printre care și cardul Orange.
Foarte ok Curve, aplicația și serviciile oferite extrem de profi. Inclusiv Google Pay valabil în RO.
Comparativ, aplicația Orange Money arata ca din 1994. Adică, sunt foarte mulțumit de serviciile Orange Money, as renunța la Curve și as merge inclusiv pe cardul Premium de la Orange, dacă as avea măcar un dashboard elementar in aplicația Orange. De genul...cheltuieli/luna, categorie cheltuieli, etc. Chestii elementare, nu avioane gen back in time de la Curve.
Sau un extras de cont simplu, nu un PDF cu o suta de tranzacții pe care nu poți seta nici măcar datele operațiunilor.
Am deschis ieri un cont pe Tradeville și intenționam sa trec OM ca banca principala. Gizas, când am văzut cum arată extrasul de cont, mi-a fost mie rușine sa îl trimit.
TLDR: Orange Money Premium cu o aplicație updatata, sau Curve Metal super profi?
10 Răspunsuri 10

Jay
Campion certificat
Salut! La cat mai multe sugestii utile.. intr-adevar, sunt aplicatii care au nevoie de un refresh.. 🙂

Vio73
#StarMember
Cred că orice sugestie poate fi extrem de utilă, mai ales că acest serviciu este unul recent și în continuă transformare.

Ascary
Campion certificat
Ce are aplicatia Orange Money? Alimentezi si plătești. Eu nici nu o deschid fiindcă ca sa stiu cati bani mai am imi trimite Orange Pay SMS dupa fiecare tranzacție. Sa nu incarcam aplicatia cu brizbrizuri fiindcă s-ar putea sa avem erori pe care nu ni le dorim.O deschid odata pe luna ca sa alimentez si sa-mi platesc factura Orange,in rest uit de ea. Funcționează bine asa cum e.

DanielaH
Moderator
@Chris_t, mulțumim pentru feedback și sugesti! Am redirecționat topicul deschis de tine către colegii noștri de la Orange Money.

Chris_t
Explorator
@Ascary da, dacă o folosești doar ca funcționalități Basic e ok. Dacă vrei sa o folosești ca aplicație principală, ii lipsesc câteva chestii. În Curve de exemplu e foarte util sa îți vezi cheltuielile totale din fiecare lună, iar apoi structurate pe categorie în funcție de MCC-ul comerciantului. Eventual ar fi super ok de adăugat si un field sa vezi cât ai alimentat și de pe ce card, dacă tot e sa fie.

CristianP
Junior entuziast
@Chris_T - Din pacate, toate aplicatiile mobile Orange sufera de aceasi problema: “abandonware”. Trec ani si apar doar cateva updaturi mici. Singura exceptie este Yoxo, exceptional facuta, dar mi-e frica sa nu aiba aceeasi soarta. Nu inteleg de ce Orange nu investeste mai mult in mobile development. Nici site-ul oficial nu e gata, are cateva pagini in design nou iar restul in design vechi. Asa este de cativa ani, sub ideea ca se lucreaza, dar de mai bine de 2 ani nu am vazut niciun progres. - Cu privire la intrebarea ta “Orange Money Premium cu o aplicație updatata, sau Curve Metal super profi?” raspunsul este categoric: REVOLUT METAL https://www.revolut.com/en-RO/introducing-revolut-metal - Folosesc Revolut de 1 an si jumatate si nu se compara cu nimic de pe piata. Plus ca au preturi la Premium sau Metal mai mici in Romania decat in alte tari. Orange Money nu tine pasul, chiar daca ar updata aplicatia.

Chris_t
Explorator
Big like, nu sunt foarte familiar cu abandonware-ul Orange :)) Din cauza ca nu prea folosesc aplicațiile lor. Raman momentan pe Curve, mai vedem. Cu Revolut am o mare problema...blocarea conturilor pe un algoritm neștiut de nimeni și suportul cvasi inexistent și outsourced prin Pakistan. Nu risc sa rămân cu fondurile blocate într-o instituție condusa de oligarhi ruși pentru ca...nu știe nimeni de ce 😉

CristianP
Junior entuziast
Nu sunt sigur de unde ai datele despre Revolut. - Au in-app support live chat 24/7 cu prioritate la conturile Premium si Metal. De 1 an jumate de cand ii folosesc, am apelat la suport de aprox. 20 de ori, cu diverse intrebari si / sau nevoie de ajutor si niciodata nu a durat mai mult de 2-3 minute sa ma puna in legatura cu cineva. Media ar fi cam de 30 secunde. Mentionez ca i-am apelat si in Weekend, noaptea, la 4 dimineata, orice zi si orice ora. - Cu privire la conturile blocate, aia este o problema ce avea loc acum 3 ani, aveau un algoritm foarte agresiv care bloca aiurea conturile. A fost scandal pe tema asta si au schimbat enorm. Acum nu mai blocheaza contul decat dupa anumite sume mai mari de bani venit brusc si vor doar dovada de unde ii ai, adica le trimiti scan la contractul de munca sau desfasuratorul cu ultimele cateva salarii, apoi deblocheaza. Dar, nu e blocat total, ai acces maxim sa faci toate operatiunile, gen cumparaturi, conversii, etc, dar nu poti depune sau extrage. Deci nu te afecteaza. Si prefer sa faca asa, stiind ca securitatea e maxima. - Acum au si poza cand te loghezi prima data in aplicatie, iti cer un selfie ca sa aiba acolo cine s-a logat pe cont nou sau telefon nou. - Institutia este inregistrata in Anglia, acum daca cei mai mari investitori / owners sunt Rusi, cu ce ma afecteaza? Fiecare produs sau serviciu pe care il folosesti zilnic apartine doar catorva oameni, acelasi grup de bogatasi care investesc sau cumpara companii intregi. Ai mai multa incredere in Englezi? Vezi ce a facut banca lor HSBC, cand a spalat bani pentru cartelele de droguri din America se Sud (aia pe care ii vezi la Narcos pe Netflix). Sau ai mai multa incredere in produsele din China (vezi telefonul tau unde e produs si majoritatea obiecteor si hainelor). Sau in Americani sa avem incredere. Mai erau Elvetienii cu o reputatie buna, pana s-a descoperit recent ca lucrau cu CIA si serviciile secrete germane sa produca hardware de encriptie cu backdoors si l-au exportat in toata lumea spunand ca are garantie de securitate elvetiana. I-au descoperit recent, dar dupa cativa zeci de ani de inselatorie si spionaj. Na, oligarhii rusi sunt cam cea mai mica problema a mea cand ma trezesc dimineata 🙂 - Nu stiu despre suportul din Pakistan, suna mai mult a reviews citite de pe net. Majoritatea celor de la suport au poza la profil si nume si multi pareau din Europa de Est. Plus ca dai rating la fiecare suport chat si daca primeste rating slab e in dezavantajul lor. Iti arata si cate mii de chaturi a rezolvat si durata lui medie de rezolvare. - Conversia valutara este fara de egal, cu mentiuneanca in Weekend are un mic surplus. - Vine si cu crypto monede (BTC LTC XRP BCH) si stocks trading si poti cumpara si aur din aplicatie (XAU). - Cashback e inclus, in tara doar 0.1% iar in afara tarii (inclusiv comenzi pe net) e 1%. - Abonamentul cel mai scump (Metal) e 500RON pe an din care am promit 370RON cash back din cumparaturi, deci pe anul 2020 am platit doar 130 RON diferenta. Au si abonamentul Premium care cred ca e 300RON. Metal e bun pentru Concierge si Metal card si mai sunt cateva mici avantaje, dar Premium e suficient. - E si contul gratis dar are limitari. - Are ai carduri digitale “stabile” si carduri digitale de unica folosinta, care se auto-distrug cand le folosesti pe net la o singura plata, apoi genereaza alt card. - Anul trecut doar eu aceam din grupul meu, acum majoritatea au, s-a raspandit enorm. - Si recent au actualizat masiv apliactie, new look si functionalitati, pe langa nenumarate updates mici la fiecare cateva zile sau 1-2 saptamani maxim. - Orange Money e greoi, incet, are comisioane mari si limite anuale la tranzactii si comision de retragere, etc. - Alegi cum crezi, dar e bine macar sa fii informat.

Ascary
Campion certificat
Cristian P vrei sa ne spui te rog care sunt comisioanele acelea "mari" ale lui Orange Money? Merci frumos.

CristianP
Junior entuziast
@Ascary - Cu mare placere. Dupa cum urmeaza, comisioane mari Orange Money: Retragere de numerar (răscumparare de moneda electronica) în magazinele Distribuitorilor Orange Money Valoare tranzacție 1 - 500 lei - Comision 5RON Valoare tranzacție 501 - 1,000 lei - Comision 15RON Valoare tranzacție > 1,000 lei - Comision 25RON - Am inchis recent contul meu Orange Money, aveam un rest vechi de 10RON si nu puteam inchide contul fara sa scot suma. Ca sa scot 10RON am platit 5RON, si am ramas cu 5. In maretia Universului, nu inseamna nimic, dar ma face sa ma intreb de ce, in 2020, inca mai avem comisioane la retragere, mai ales la sume atat de mici? Deci vorbim de principiu, nu te incurca in cei 5 RON, e vorba de idee. - Continuam: Administrare lunara Visa Platinum: 40 RON (30RON din 5 Iunie) Costa cat Revolut Premium care vine cu o multitudine de optiuni si servicii suplimentare. De ce sa achit la fel pentru mai putin? - Refuz plata nejustificat: 30RON Nu inteleg acest concept. De ce se taxeaza 30RON pentru nejustificare? Raspunsul nu poate fi justificat. Daca o plata se anuleaza, operatorul nu are de ce sa taxeze. - Conversie valutara: 1% Mi se pare foarte mult, mai ales in conditiile unor sume mai mari. Plus ca acel 1% se face in raport cu ce curs valutar? Revolut rezolva aceasta problema cu cel mai bun schimb valutar. Testat. Incontestabil. - Servicii in regim de urgenta strainatate: 125 Euro Disponibil doar in Visa Platinum, deci trebuie achitata administrarea lunara + 125Euro. - Am calatorit in multe tari cu Revolut si toate urgentele pe care le-am avut au costat 0 (gratis). Card fizic nu am cerut in alta tara, pentru ca am in aplicatie functie de generare card digital + Apple Pay, deci nu e nevoie. Daca pierd cardul, mai am inca 2 de rezerva de la ei, in locuri diferite, dar nici card fizic nu mai folosesc, decat in locuri unde nu au contactless. - Totodata, Orange Money are limite anuale de tranzactionare pentru moneda nationala si valuta, la care se adauga limite mici pentru depunere si retragere. Foarte important de retinut. Vezi lista aici: https://www.orange.ro/money/assets/pdf/limite-retrageri-depuneri-orange-money-stores.pdf?v3 - Orange Money a fost o idee buna cand a aparut, am fost fan, dar a suferit de acelasi proces lent de dezvoltare ca alte aplicatii Orange si intre timp au explodat cei de la Revolut, TransferWise si multi altii, lasand in urma orice concurenta. - Strict din punctul meu de vedere, in regimul actual, nu se justifica comisioanele si limitarile existente la Orange Money. - Lista completa aici (sunt multe zero-uri dar conteaza cele cu cifre): https://www.orange.ro/money/comisioane/ - Nu e nimic anti-ceva sau pro-altceva. Este doar rezultatul unei lungi perioade de testare, verificare, informare si folosire.