anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Pot deschide un cont Orange Money pentru persoana juridica?

mrsalexander
Explorator
As dori să aflu dacă e posibil să deschid un cont Orange Money pentru persoană juridică - PFI. Dețin deja un cont pe persoană fizică. dar am nevoie de un cont nou + card pentru tranzacții pe persoană juridică.
Mulțumesc!
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator

@mrsalexander, vom răspunde punctual la fiecare din întrebările tale:

 

  • Contul Orange Money poate fi deschis strict pe persoană fizică, pe CNP, și i se poate asocia orice număr de telefon Orange (fie el cartela PrePay, abonament pe persoană fizică sau juridică).
  • Dacă ai abonament la Orange pe persoană juridică, poți să-ți deschizi un cont Orange Money doar în magazin, dar numai pe persoană fizică (pe CNP), utilizând numărul tău de contact deja existent (adică cel de persoană juridică).
  • Se poate porta un număr din altă rețea la Orange ca să fie asociat unui cont Orange Money.
  • Dacă ai un număr PrePay, la fel, îți poți deschide un cont Orange Money în magazin pe persoană fizică (pe CNP), utilizând numărul de PrePay ca număr asociat contului.
  • În situația trecerii abonamentului de pe persoană fizică pe persoană juridică, contul Orange Money va rămâne tot pe persoană fizică. Nu putem emite decât un singur card/cont Orange Money. 

 

În concluzie, contul Orange Money se deschide doar pe CNP, pe persoană fizică. Nu avem posibilitatea să deschidem conturi Orange Money pe persoană juridică în acest moment. Chiar dacă ai un abonament pe persoană juridică sau o cartela PrePay, contul Orange Money se va putea activa în magazin, pe baza buletinului și poate fi asociat oricărui număr de telefon din rețeaua Orange.

Vizualizare soluţie în postul original

10 Răspunsuri 10

Vio73
#StarMember
Bun venit în Comunitate! Găsești detalii aici: https://comunitate.orange.ro/questions/1984972-cont-orange-money-card-firme

Jay
Campion certificat
Daca telefonul este pe persoana juridica... deoarece pentru contul OM este necesar un numar de telefon Orange..

Razvan
#StarMember
Da, sigur 🙂

Miha_Z
#StarMember
Oferim uneori link-uri in raspunsuri pentru a le oferi celorlalti membri si alte variante de raspunsuri. In ultimul timp s-au repetat intrebarile si nu are rost sa ne repetam in discutii. De aceea le indicam link-ul si intrebarea similara, in cazul in care se inchide intrebarea initiatorului sa stie unde poate gasi raspunsul.

mrsalexander
Explorator
Deci aș putea deschide un cont+card pe persoana juridică dacă am un număr Orange pe persoană juridică? S-ar putea porta un număr din altă rețea în Orange pentru asta? Dacă am un număr Orange prepay, poate fi folosit la deschiderea contului de persoană juridică? Mulțumesc!

Vio73
#StarMember
@mrsalexander, ai aici răspunsurile, pe site-ul Orange: https://www.orange.ro/money/cont/

mrsalexander
Explorator
Mulțumesc, dar mai am o întrebare. Am două abonamente pe persoană fizică; pentru unul din numere s-a emis un card Orange Money. Se poate transforma acest abonament în abonament pe persoană juridică? Dacă da, se poate solicita emiterea unui card de business Orange Money pe el, având în vedere că am deja unul de persoană fizică? Cum procedez?

Vio73
#StarMember
Ai detalii aici: https://www.orange.ro/help/cum-pot-s-fac-o-schimbare-de-titular-79

DanielaH
Moderator

@mrsalexander, vom răspunde punctual la fiecare din întrebările tale:

 

  • Contul Orange Money poate fi deschis strict pe persoană fizică, pe CNP, și i se poate asocia orice număr de telefon Orange (fie el cartela PrePay, abonament pe persoană fizică sau juridică).
  • Dacă ai abonament la Orange pe persoană juridică, poți să-ți deschizi un cont Orange Money doar în magazin, dar numai pe persoană fizică (pe CNP), utilizând numărul tău de contact deja existent (adică cel de persoană juridică).
  • Se poate porta un număr din altă rețea la Orange ca să fie asociat unui cont Orange Money.
  • Dacă ai un număr PrePay, la fel, îți poți deschide un cont Orange Money în magazin pe persoană fizică (pe CNP), utilizând numărul de PrePay ca număr asociat contului.
  • În situația trecerii abonamentului de pe persoană fizică pe persoană juridică, contul Orange Money va rămâne tot pe persoană fizică. Nu putem emite decât un singur card/cont Orange Money. 

 

În concluzie, contul Orange Money se deschide doar pe CNP, pe persoană fizică. Nu avem posibilitatea să deschidem conturi Orange Money pe persoană juridică în acest moment. Chiar dacă ai un abonament pe persoană juridică sau o cartela PrePay, contul Orange Money se va putea activa în magazin, pe baza buletinului și poate fi asociat oricărui număr de telefon din rețeaua Orange.

mrsalexander
Explorator
Multumesc pentru raspunsul detaliat si clar.