anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Plati NFC cu Oppo Watch in Romania

Costi_14
Junior
Buna. Am scris un mail celor de la Oppo Romania despre posibilitatea platilor NFC cu Oppo Watch. Aceștia au răspuns că se pot face plati cu ceasul in Romania. Este adevărat? A încercat cineva?
1 Soluţie acceptată‚

RafaHelper
#StarMember
Salut @Costi_14, ‏‏‎ ‎ In principiu ar trebui sa functioneze platile Google Pay prin NFC. Verifica daca pe telefonul tau ai configurat Google Pay, instaleaza tot pe telefon aplicatia Wear OS (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.wearable.app&hl=en) iar mai apoi conecteaza ceasul la telefon prin bluetooth. ‏‏‎ ‎ Verifica in aplicatiile ceasului daca apare Google Pay sau intra in Magazin Play de pe ceas si descarca aplicatia. In aplicatia Wear OS verifica daca exista optiunea Google Pay si configureaza daca este necesar. ‏‏‎ ‎ Sa ne spui daca ai reusit, iar daca mai ai intrebari te asteptam aici in comunitate.

Vizualizare soluţie în postul original

10 Răspunsuri 10

Amelie
Explorator
Din punct de vedere tehnic, s-ar putea. Și eu am deținut un oppo watch. Din păcate, Google Pay nu este disponibil în România ca și aplicație dedicată, ci doar ca un serviciu în cadrul celorlalte aplicații bancare din țară. Pentru Wear Os, Google Pay este disponibil doar în 6-7 țări europene și SUA.

Costi_14
Junior
Știu că nu este disponibila aplicația GPay in Romania. Tocmai de aceea am întrebat pe cei de la suport Oppo Romania. Mă întreb de ce au zis că se pot face plati cu GPay daca nu avem aplicația disponibila?

RafaHelper
#StarMember
Salut @Costi_14, ‏‏‎ ‎ In principiu ar trebui sa functioneze platile Google Pay prin NFC. Verifica daca pe telefonul tau ai configurat Google Pay, instaleaza tot pe telefon aplicatia Wear OS (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.wearable.app&hl=en) iar mai apoi conecteaza ceasul la telefon prin bluetooth. ‏‏‎ ‎ Verifica in aplicatiile ceasului daca apare Google Pay sau intra in Magazin Play de pe ceas si descarca aplicatia. In aplicatia Wear OS verifica daca exista optiunea Google Pay si configureaza daca este necesar. ‏‏‎ ‎ Sa ne spui daca ai reusit, iar daca mai ai intrebari te asteptam aici in comunitate.

Costi_14
Junior
Google Pay nu este disponibil pentru Wear OS in România. Eu nu dețin un Oppo Watch. As vrea sa achiziționez unul DAR doar daca se pot face plati prin NFC. Eu speram sa fie cineva care deține un Oppo Watch și să confirme/infirme posibilitatea plăților cu ceasul.

RafaHelper
#StarMember
@Costi_14 in acest caz iti recomand sa cumperi unul si daca nu poti configura Google Pay pe el sa il returnezi.

Amelie
Explorator
@Costi_14 am răspuns prima și v-am zis că am deținut OPPO watch tocmai că voiam această funcție. NU este în România Google Pay, de aceea l-am pus în vânzare, Nu l-am folosit decât o săptămână

Salut! Am verificat la colegii nostri si am aflat faptul ca ceasurile OPPO comercializate in Europa nu permit plati NFC momentan.

Costi_14
Junior
Google Pay pentru Wear OS este disponibil și în România. In sfârșit.

RafaHelper
#StarMember
Asa este, acum se poate instala si aplicația Google Pay direct din Magazin Play pe telefoanele Android compatibile. Solutia ar trebui actualizată cu ce am postat eu mai sus.

DanielaH
Moderator
Mulțumim pentru update! Vom schimba noi soluția și vom marca răspunsul lui rafa.helper.