anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Plăti contactless (NFC) cu telefonul

Laura_cio
Senior
Dacă dețin un telefon cu sistem de operare Android sau IOS, cum pot efectua plata contactless cu el?
1 Soluţie acceptată‚

Jay
Campion certificat
Poti efectua plati prin Apple Pay (aplicatia Apple Wallet pe iPhone) sau Google Pay (aplicatia pentru Android), adaugand cardul in aplicatia respectiva. Banca / Institutia financiara emitenta a cardului trebuie sa fie o institutie participanta, pentru ca respectivul card sa poata fi adaugat pe un dispozitiv. Cauti simbolul contactless pe terminal, la casa si, pentru a plati, tii telefonul deasupra simbolului.. Unele sisteme de plata necesita apropierea de dispozitivul care primeste plata, NFC, iar altele utilizeaza doar internetul. Pe langa aplicatiile Apple/Google mai sunt si unele aplicatii ale bancilor emitente care includ functionalitati de plata cu telefonul https://www.visa.ro/plateste-cu-visa/featured-technologies/plati-pe-mobil.html

Vizualizare soluţie în postul original

8 Răspunsuri 8

Jay
Campion certificat
Poti efectua plati prin Apple Pay (aplicatia Apple Wallet pe iPhone) sau Google Pay (aplicatia pentru Android), adaugand cardul in aplicatia respectiva. Banca / Institutia financiara emitenta a cardului trebuie sa fie o institutie participanta, pentru ca respectivul card sa poata fi adaugat pe un dispozitiv. Cauti simbolul contactless pe terminal, la casa si, pentru a plati, tii telefonul deasupra simbolului.. Unele sisteme de plata necesita apropierea de dispozitivul care primeste plata, NFC, iar altele utilizeaza doar internetul. Pe langa aplicatiile Apple/Google mai sunt si unele aplicatii ale bancilor emitente care includ functionalitati de plata cu telefonul https://www.visa.ro/plateste-cu-visa/featured-technologies/plati-pe-mobil.html

Vio73
#StarMember
Acum pot să plătesc oriunde doar cu telefonul. Oriunde există POS pentru carduri contactless, desigur. Banca Transilvania este prima care lansează serviciul de plată cu telefonul și da, funcționează cu orice smartphone cu Android care are și NFC. Chiar și cu cele mai vechi. Dacă ai un iPhone atunci ai nevoie de un sticker cu NFC pe care îl iei tot de la bancă, atunci când îți faci cardul și îl activezi. Sistemul este extrem de simplu de folosit, poți salva în aplicație mai multe carduri și să selectezi pe moment de pe care vrei să faci plata și are desigur și multe opțiuni de securizare. Da, există posibilitatea să îți fure cineva telefonul și să facă plăți cu el, însă funcționează la fel ca un card. Setezi o sumă maximă și gata. Apoi suni repede la bancă și blochezi cardul. https://buhnici.ro/acum-pot-sa-platesc-oriunde-doar-cu-telefonul/

Miha_Z
#StarMember
La nivel global, plata cu telefonul a luat amploare, iar marii producatori precum Apple, Google sau Samsung au realizat deja propriile aplicatii pentru telefon: Apple Pay, Google Pay sau Samsung Pay. Modul NFC transforma telefonul intr-un portofel virtual, deoarece informatiile bancare pot fi incarcate intr-o aplicatie de plata cu telefonul securizata, instalata pe smartphone, iar POS-urile le pot citi contactless, cu acordul utilizatorului. Platile ajung astfel sa fie mult mai rapide. Platile cu NFC in Romania sunt momentan disponibile in aplicatii de online banking mobile ale Bancii Transilvania si ING Bank. Pentru a plati cauti simbolul contactless pe terminal, la casa si tii telefonul deasupra simbolului..

eda2k
Cunoscător
Bună ziua, Dacă aveți un smartphone ce are implementată tehnologia NFC, puteți plăti contacteless. Din păcate, momentan doar cardurile de la ING, BT și Orange Money pot fi folosite în acest fel ... Succes !

mtarita
Începător
Buna, se folosește doar pe android cu aplicația orange pay ce o poți descarca de google play. Enjoy!

Jay
Campion certificat
Sper sa faca si băncile un astfel de pas, către plata cu telefonul.. Eu am de la banca o aplicație foarte ok.. nu cred ca le-ar fi prea greu să treacă la nivelul urmator.. sa nu mai iau cardul la mine.. sa am doar grija telefonului..

ro861
Junior entuziast
De cand banca cu care lucrez a introdus Apple Pay, nu prea am mai scos cardul din portofe/buzunar, aproape sa uit si PIN-ul...! Fac in medie 4-5 tranzactii pe zi si acum imi aleg magazinele de unde cumpar orice doar daca au plata cu cardul, contactless evident, sa pot plati cu telefonul. Asta da mutare inspre plati online...!

AnTT
Explorator
Salut! Ati vazut si acest update despre lansarea Google Pay: https://www.orange.ro/newsroom/comunicat/diverse-6/clientii-orange-money-pot-plati-in-premiera-in-romania-prin-google-pay-1198 ?