anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Plăți la supermarket cu telefonul din Orange Money dacă n-am card de debit sau credit

sorinp82
Junior entuziast
Pot efectua plăți la supermarket cu telefonul din contul Orange Money dacă n-am card de debit sau credit? Cum trebuie procedat? Mulțumesc.
1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Neata, Sorin! Ai reusit cu cardul? Din cate descrii tu, momentan nu ai generat un card. Nici virtual, nici fizic. De-aia nici nu ai sectiunea Cardurile Mele. Si fara un card (macar virtual daca nu si fizic), nu vei putea face plati la POS. Din Orange Money, in coltul din stanga sus, ar trebui sa ai un meniu (meniu hamburger se numeste), acolo ar trebui sa ai o lista de optiuni printre care si una de cerere card de debit/card de credit. Ti-as atasa un screenshot, dar eu mi-am generat deja ambele carduri si nu-mi mai apare. Dar acolo ar trebui sa fie. Dupa ce ti-ai generat un card, vei avea sectiunea Cardurie Mele in acelasi meniu, si vei putea adauga cardul nou creat, fie folosind datele de pe el, si introducandu-le manual in aplicatia Google Pay, fie urmand pasii descrisi de Jay, si adaugandu-l din Orange Money. Tot acolo ajungi, si are exact acelasi efect. Dar primul si primul lucru, este sa ceri intai un card. Atentie! Gandeste-te de pe acum daca vrei si card fizic! Pentru ca, odata cerut cardul virtual, nu mai poti sa ceri doar cardul fizic. Va trebui sa anulezi cardul virtual si sa le ceri pe amandoua odata. Intreaba-ma de unde stiu. :))
Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

16 Răspunsuri 16

Viocat
Senior certificat
Daca ai Nfc pe telefon, nu iti trebuie cardul fizic. Introduci datele cardului in telefon si faci plata cu acesta

Jay
Campion certificat
Salut! Nu este suficient sa descarci aplicatia, trebuie sa ai macar un card de debit virtual.. Eu folosesc doar plata cu telefonul, cardul fizic nu este la mine.. Ca sa poți achita cu telefonul, trebuie sa ai telefon cu NFC și sa fie bifa pe activ.. poti verifica asta în telefon la setări - conexiuni.. poza 1 Apoi trebuie sa inrolezi cardul in google pay, din aplicația Orange Money - cele 3 puncte dreapta sus - cardurile mele - google pay și urmezi pasii pe care ti-i "arata" google pay.. poze 2-4 La final trebuie sa arate ca in poza 5 și iti apare un mesaj ca poți face plăti prin google pay.. Cand faci plăti trebuie sa ai telefonul deblocat..

sorinp82
Junior entuziast
Salut și mersi de răspuns. NFC-ul pare că-l aveam setat pe aplicația George de la BCR. Când apăs cele 3 puncte din OM, nu-mi apar decât opțiunile: copiază IBAN, distribuie IBAN și istoric tranzacții. Alți pași nu mai sunt...mersi oricum.

sorinp82
Junior entuziast
@Viocat: "Daca ai Nfc pe telefon, nu iti trebuie cardul fizic. Introduci datele cardului in telefon si faci plata cu acesta" - cum fac asta, cum introduc datele cardului dacă nu am un card? Mersi frumos.

Anonim
Neaplicabil
Ce telefon ai? In setarile de plata prin NFC tre sa ai optiunea de a plati pe langa George si cu aplicatia Orange, daca o recunoaste. Mai ai varianta sa descarci Google Pay din magazin si de acolo iti gestionezi cardurile dupa bunul plac.

Jay
Campion certificat
@sorin, trebuie sa ai macar cardul virtual.. eu l-am cerut pe cel fizic după o luna, dar nu este obligatoriu sa ai încă un card în portofel dacă nu vrei, insa cel virtual iti trebuie pentru a putea face plăti cu telefonul din OM și a aduna puncte oty..

Vio73
#StarMember
Salutare! Funcționează foarte bine, dacă ai macar card virtual, pe care să îl ai înrolat în Google play. Activezi NFC și apropii telefonul de pos. Eu am așa ceva, cum vezi în poză. Succes!

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Neata, Sorin! Ai reusit cu cardul? Din cate descrii tu, momentan nu ai generat un card. Nici virtual, nici fizic. De-aia nici nu ai sectiunea Cardurile Mele. Si fara un card (macar virtual daca nu si fizic), nu vei putea face plati la POS. Din Orange Money, in coltul din stanga sus, ar trebui sa ai un meniu (meniu hamburger se numeste), acolo ar trebui sa ai o lista de optiuni printre care si una de cerere card de debit/card de credit. Ti-as atasa un screenshot, dar eu mi-am generat deja ambele carduri si nu-mi mai apare. Dar acolo ar trebui sa fie. Dupa ce ti-ai generat un card, vei avea sectiunea Cardurie Mele in acelasi meniu, si vei putea adauga cardul nou creat, fie folosind datele de pe el, si introducandu-le manual in aplicatia Google Pay, fie urmand pasii descrisi de Jay, si adaugandu-l din Orange Money. Tot acolo ajungi, si are exact acelasi efect. Dar primul si primul lucru, este sa ceri intai un card. Atentie! Gandeste-te de pe acum daca vrei si card fizic! Pentru ca, odata cerut cardul virtual, nu mai poti sa ceri doar cardul fizic. Va trebui sa anulezi cardul virtual si sa le ceri pe amandoua odata. Intreaba-ma de unde stiu. :))
Client Orange

Jay
Campion certificat
@arsradu, de cand ai cardul? Eu l-am cerut la distanta de fix o luna pe cel fizic, am verificat acum, eram sigura ca au fost cateva luni intre ele.. si nu a fost nevoie sa anulez cardul virtual ca sa le cer pe amandoua odata, virtual si fizic..

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Jay, acum 4 luni. Nu stiu cum era inainte...poate se putea (si normal ar fi sa se poata, nu vad de ce nu...), dar atunci cand am avut eu nevoie sa-mi fac doar cardul fizic (avandu-l deja pe cel virtual), nu se putea decat amandoua odata, sau doar virtual. Ciudat e ca te lasa sa dai comanda, nu-ti da nicio eroare, si primesti SMS dupa aia ca nu se poate. :)) Eu am zis ca daca nu ar trebui sa functioneze separat, independent unul de celalat (in sensul de comanda separata, nu neaparat bundled), sa se scoata optiunea de comanda card fizic atunci cand ai deja unul virtual. Pentru ca n-are niciun sens. Mai rau te induce in eroare. Pentru ca da senzatia ca se poate comanda separat, cum ziceam, nu-ti da nicio eroare, doar ca dupa ce finalizezi comanda, te anunta ca de fapt nu se poate. Am scris despre chestia asta aici, daca vrei sa arunci o privire: https://comunitate.orange.ro/questions/2820879-sfaturi-orange-money?answers_page=2#question_2820879_answers Momentan nu stiu sa se fi modificat ceva in sensul asta... Dar daca acum se poate, atunci e foarte bine.
Client Orange

Miha_Z
#StarMember
@arsradu pot fi cerute ambele carduri și separat. Luna trecută am ajutat o cunoștință la realizarea unui card OM și au fost probleme cu generarea cardurilor fizice cu ridicare din magazin. Am făcut mai întâi card virtual și l-am integrat in Google Pay și după o săptămână(când am sesizat că au rezolvat problema) am cerut din aplicatie și generarea cardului fizic. Deci se poate fara nicio problema.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Inseamna ca s-a rezolvat… cand am incercat eu, nu a mers. Mai mult, colegii de la relatii clienti Orange Money mi-au zis ca nu se poate. Acuma…ca nu se putea atunci sau deloc…nu stiu. Dar tot ei m-au ajutat si sa anulez cardul virtual astfel incat sa il pot genera din nou, de data asta combinat cu cel fizic. Dar bine de stiut ca acum merge. :)) Poate in urma feedback-ului, s-au facut modificari. Foarte bine! As vrea sa vad genul asta de raspuns si la celelalte probleme/bug-uri/sugestii oferite de-a lungul timpului. 😄
Client Orange

Viocat
Senior certificat
Si eu solicitat cardul fizic la vreo 5 luni dupa cel virtual. Nu am anulat nimic

sorinp82
Junior entuziast
Mulțumesc tuturor pentru suport și răspunsuri, cu ajutorul vostru am reușit. Am solicitat card de debit și l-am înrolat în Google Pay. Toate cele bune și pace.