anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Orange Money/ Reserve poate creste suma aprobata a creditului la nici doua zile de la aprobare?

Mada97D
Începător
Intrebarea este una simpla, de ce la nici doua zile de la data achizitionarii, adica mai exact 17.07.20, a doua zi suma aprobata pe care trebuie sa o rambuses care trebuie sa scada din orange money de (10.000 de lei) a crescut pana in prezent 20.07.20 la (10.013 de lei). Care e erroarea sau situatia de creste ori IFN ORANGE trage de colo colo ce poate, eu nu sunt dispus sa dau mai mult de 10.000 de lei plus dobanda. Rog un rapsuns concret si fara sa fiu pasat si sa mi sa spuna ca e ok sa imi creasca suma ca e dobanda care creste pe zi.
Mai jos si un atas. Nu mi se pare ok cum se procedeaza. Daca nu voi primi o lamurire sau sa se corecteze erroarea voi face si alte demersuri.
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator

Am revenit cu câteva clarificări de la colegii noștri de la Orange Money.

 

Creditul My Reserve are o dobandă fixă anuală stabilită la semnarea contractului și care este detaliată în scadențarul primit. În aplicația mobilă Orange Money se va vedea întotdeauna suma împrumutată plus dobânda acumulată zilnic. Pentru a vedea ce dobandă este percepută la fiecare rată este recomandată verificarea scadențarului.

 

De asemenea, rambursarea anticipată parțială a creditului va genera un nou plan de rambursare prin care se recalculează valoarea ratei și valoarea in lei a dobânzii, în funcție de opțiunea aleasă în aplicația mobilă: rambursare anticipată cu păstrarea numărului de luni de rambursare și scaderea valorii ratei sau rambursare anticipată cu păstrarea valorii ratei și scaderea numărului de luni de rambursare.

 

@Mada97D, legat de sesizarea ta punctuală, vei fi contactat de către colegii noștri.

 

Update 01.09.2021: Din data de 1 septembrie 2021 My Reserve nu mai face parte din oferta Orange Money. Acest serviciu a fost înlocuit de cardul de credit, care include mai multe beneficii. Pentru clienții existenți My Reserve nu se schimbă nimic, ei vor continua cu acest serviciu.

Vizualizare soluţie în postul original

8 Răspunsuri 8

DanielaH
Moderator
@Mada97D, bun venit în Comunitate și mulțumim pentru postare! Vom încerca să clarificăm mâine.

Mada97D
Începător
Mi au blocat accesul in aplicatia orange money sa mai pot vizualiza my reserve,e ok asa cum procedeaza?voi fi nevoit sa renut daca au asemenea procedee si nu raspunsuri de oferit.

Diana
Cunoscător
Ati rambursat 0.33 , costul total al creditului se actualizeaza dupa fiecare rambursare (se adauga dobanda) si ieri si azi pana la ora 11 nu a mers aplicatia conform , nici eu nu puteam vedea My Reserve , abia ati luat creditul de patru zile ,mie imi corespunde perfect suma rambursata cu graficul de rambursare a celei de a patra luna

Mada97D
Începător
Diana eu nici prima rata nu am platit-o iar suma imprumutata de 10.000 de pe 17-21.07.2020 am ajuns la 10.020 de lei ,ce dobanda sa pui frate daca e fixa pe an 24% ce sa mai percepi daca in suma de 399 lei e si dobanda pe care o dai ce dobanda se mai pune pe suma imprumutata ,ca toti spuneti e dobanda care dobanda la ce? poza de mai jos e de azi daca voi nu vede ti ce am spus si nici orange inseamna ca eu sunt ala nebunu. Da poza si mie cu stadiu my reserve al tau Diana.

Diana
Cunoscător
Costul total care apare primul sus este suma imprumutata plus dobanda la zi , nu inseamna ca v-a crescut imprumutul peste 10000.Urmariti graficul de rambursare Asa imi apare si mie prima suma mai mare decat imprumutul initial.Este totalul platit , include dobanda L-ati luat de 4 zile nu aveti de ce sa va crizati. Aici nu ne dam identitatea si emailul ,nu voi da curs cererii dvs

Mada97D
Începător
Ok,am o intrebare daca luna care vina eu platesc in loc de 400 lei 800 lei adica pentru luna august si septembrie,in septembrie mai platesc rata? sau ma duc in cu plata in luna octombrie?

Diana
Cunoscător
La rambursarea anticipata se diminueaza valoarea ratei ,timpul ramane acelasi daca depuneti 800 va va imparti cele 200 ramase la 10 luni (daca e pe un an),daca nu platiti o luna se penalizeaza,functioneaza ca orice credit de la banca Creditul se plateste lunar chiar daca depuneti o suma mai mare pana in momentul atingerii sumei datorate ,imprumut plus dobanda la lunile in care beneficiati de imprumut

DanielaH
Moderator

Am revenit cu câteva clarificări de la colegii noștri de la Orange Money.

 

Creditul My Reserve are o dobandă fixă anuală stabilită la semnarea contractului și care este detaliată în scadențarul primit. În aplicația mobilă Orange Money se va vedea întotdeauna suma împrumutată plus dobânda acumulată zilnic. Pentru a vedea ce dobandă este percepută la fiecare rată este recomandată verificarea scadențarului.

 

De asemenea, rambursarea anticipată parțială a creditului va genera un nou plan de rambursare prin care se recalculează valoarea ratei și valoarea in lei a dobânzii, în funcție de opțiunea aleasă în aplicația mobilă: rambursare anticipată cu păstrarea numărului de luni de rambursare și scaderea valorii ratei sau rambursare anticipată cu păstrarea valorii ratei și scaderea numărului de luni de rambursare.

 

@Mada97D, legat de sesizarea ta punctuală, vei fi contactat de către colegii noștri.

 

Update 01.09.2021: Din data de 1 septembrie 2021 My Reserve nu mai face parte din oferta Orange Money. Acest serviciu a fost înlocuit de cardul de credit, care include mai multe beneficii. Pentru clienții existenți My Reserve nu se schimbă nimic, ei vor continua cu acest serviciu.