anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Este oportuna renuntarea la pragul PIN 100 lei ?

Ascary
Campion certificat
Credeti ca bancile,dat fiind situatia actuala,sa renunte la pragul de 100 de lei pentru introducerea codului PIN,asfel clientul sa nu mai fie nevoit sa atinga tastele POS-ului. O metoda similara cu cea a Orange Money care nu cere cod PIN chiar daca suma este mai mare de 100 de lei,ar fi cred,benefica pentru populatie in astfel de momente.
1 Soluţie acceptată‚

Jay
Campion certificat
Eu cred ca, în perioada asta, este cel puțin la fel de periculos, dacă suntem în stare să cumpărăm tot ce prindem, ca să apucăm numai noi.. Dacă suntem în stare să facem "afaceri" cu lucrurile care ar putea fi necesare cel puțin sănătății, dacă nu chiar supraviețuirii, gen masca de protecție, spirt si altele.. Cred ca in astfel de perioade se vede cel mai bine cine suntem si de ce suntem în stare, deși nu este o perioadă în care să fii nevoit să lupți pentru supraviețuire.. oamenii cam asa se comporta... O situație grea scoate ce-i mai rau din unii.. Asa ca, în niciun caz nu vad să scadă pericolul golirii contului bancar, dacă n-ai avea cod PIN si ti-ai pierde cardul..

Vizualizare soluţie în postul original

7 Răspunsuri 7

Jay
Campion certificat
Hmm... Interesanta intrebarea ta... As spune ca e periculos pentru finantele fiecaruia, daca s-ar renunta la acest prag.. din cauza celor care nu fac nimic, in general, doar profita de ce ar putea fura de la ceilalti..

Razvan
#StarMember
Nu este oportună, deoarece în cazul în care îți pierzi cardul, oricine îl poate goli instant.

FLo1
#StarMember
Tipic pentru un Prisnel (Adrian prenumele), marca a USR. Daca strici ce merge bine vei regreta cand iti vei da seama ca nu ai rezolvat nimic. Oricum, pentru generatia dornica de plati CONTACTLESS, plata cu telefonul nu este conditionata de PIN nici macar la pragul de 1000 lei, nu 100 lei. Deci nu inteleg de ce sa ne gasim preocupari inutile. Oricum, ingrijorarea era fata de numarul de tranzactii, dar indiferent de valoarea totala, daca obisnuiai sa efectuezi mai multe tranzactii, tot multe vei face si pe viitor. Nicidecum sa scada numarul de tranzactii, pentru aceiasi suma cheltuita, daca ridici pragul la 500 de la 100 lei.

Laura_cio
Senior
Eu cred ca da, dar doar pentru aceasta perioada. Furtul are un risc mai mic dat fiind faptul ca ieșirile sunt limitate.

Jay
Campion certificat
Eu cred ca, în perioada asta, este cel puțin la fel de periculos, dacă suntem în stare să cumpărăm tot ce prindem, ca să apucăm numai noi.. Dacă suntem în stare să facem "afaceri" cu lucrurile care ar putea fi necesare cel puțin sănătății, dacă nu chiar supraviețuirii, gen masca de protecție, spirt si altele.. Cred ca in astfel de perioade se vede cel mai bine cine suntem si de ce suntem în stare, deși nu este o perioadă în care să fii nevoit să lupți pentru supraviețuire.. oamenii cam asa se comporta... O situație grea scoate ce-i mai rau din unii.. Asa ca, în niciun caz nu vad să scadă pericolul golirii contului bancar, dacă n-ai avea cod PIN si ti-ai pierde cardul..

Vio73
#StarMember
Nu cred că e în regulă! Trebuie lăsată așa!

FLo1
#StarMember
Dupa cum spuneam, varstnicii si cei care nu fac de obicei plati online vor "goli" cardul dintr-o tranzactie la ATM. Cei care au un obicei din platile cu cardul la POS-uri au majoritatea si o aplicatie mobila pentru plati via smartphone, iar aceasta nu cere PIN indiferent de valoarea tranzactiei. SIMPLU. Asadar sa nu complicam ce am simplificat deja.