anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum imi pot face cont Orange Money cu o carte de identitate provizorie?

Stoky
Începător
Salutare, vin și eu cu o întrebare sunt client orange de aproximativ 11 luni (abonament tel, internet home și cablu tv) cu tot pachetul meu nu îmi pot face cont orange Money pentru ca dețin o carte de identitate provizorie, întrebarea mea ar fi cum pot intra in posesia unui cont orange Money cu o carte de identitate provizorie?
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator

@Stoky, colegii ți-au oferit informația corectă. Din păcate, un cont Orange Money nu se poate activa cu o carte de identitate provizorie, ci doar cu CI/ Buletin de identitate în original.

 

La deschiderea contului Orange Money sunt necesare urmatoarele documente:

  • pentru cetățeni români – carte identitate/ buletin identitate
  • pentru cetățeni români PEP (persoană expusă politic) – carte identitate/ buletin identitate + al doilea document (permis de conducere, certificat de naștere etc, factură utilitaăți, contract chirie, contract proprietate)
  • pentru cetățeni străini cu rezidență în România – permis ședere/ carte de rezidență/ certificat de înregistrare + un document cu poză (pașaport, CI sau permis conducere din țara de reședință)

 

Documentele trebuie sa fie în original și în perioada de valabilitate. 

Vizualizare soluţie în postul original

6 Răspunsuri 6

Jay
Campion certificat
Salut! Dacă deja ai un răspuns oficial ca nu se poate face cont Orange Money cu o carte de identitate provizorie, nu prea are cum sa te ajute comunitatea cu asta.. Probabil sistemul bancar/financiar este mai pretențios, nu are același regim ca încheierea unui abonament de servicii..

Vio73
#StarMember
Salutare! Răspunsul nu poate veni decât tot de la ei, dar dacă l-ai primit deja, chiar nu știu ce să mai zic. Nu poți decât să mai întrebi după o perioadă sau să îți faci C.I., dacă poți! Baftă!

Doar_noi_4
Junior
Buna Singura modalitate este sa iti faci buletin

LucianDan
Începător
Nu cred ca merge cu C.I. provizorie. Dar daca ai un abonament Orange e posibil sa mearga. Mergi mai bine intr-o locatie Orange si incearca.

svetalex
Senior certificat
Așa cum ai primit răspunsul deja, nu poți utiliza carte de identitate provizorie sau alt document de identitate (pașaport) pentru deschiderea contului OM. Legat de motiv, mă gândesc că ține de modul în care este citită/procesată de sistem fotografia documentului de identitate la momentul când este încărcat în aplicație.

DanielaH
Moderator

@Stoky, colegii ți-au oferit informația corectă. Din păcate, un cont Orange Money nu se poate activa cu o carte de identitate provizorie, ci doar cu CI/ Buletin de identitate în original.

 

La deschiderea contului Orange Money sunt necesare urmatoarele documente:

  • pentru cetățeni români – carte identitate/ buletin identitate
  • pentru cetățeni români PEP (persoană expusă politic) – carte identitate/ buletin identitate + al doilea document (permis de conducere, certificat de naștere etc, factură utilitaăți, contract chirie, contract proprietate)
  • pentru cetățeni străini cu rezidență în România – permis ședere/ carte de rezidență/ certificat de înregistrare + un document cu poză (pașaport, CI sau permis conducere din țara de reședință)

 

Documentele trebuie sa fie în original și în perioada de valabilitate.