anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum fac plati prin NFC cand am mai multe carduri inregistrate?

dorel_cid
Începător
Cum fac plati folosind NFC atunci cand am inregistrate doua sau mai multe carduri?
1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember
@dorel_cid: Bun venit în Comunitate. Indiferent care sunt cardurile utilizate, din meniul de setari aferent NFC poți selecta aplicația pe care o dorești să o utilizezi implicit. Exemple universale: Apple Pay (la iOS), GPay (Android), Samsung Pay (pt telefoane Samsung), dar și proprii ale băncilor, precum BT Pay, George, ING Pay, Libra Pay... etc. Majoritatea îți permit adăugarea și altor carduri, aferente altor banci sau altor carduri emise de IFN-uri precum Orange Money, Revolut sau Monese, și chiar carduri ”atipice” precum cele de masă, vacanță, cadou etc. Plata se va efectua în funcție de cardul ales IMPLICIT în aplicația de plată selectată IMPLICIT a fi utilizată.

Vizualizare soluţie în postul original

9 Răspunsuri 9

RafaHelper
#StarMember
Salut @dorel_cid, Ce aplicații de plata ai instalate deja pe telefon? De la ce bănci ai cardurile?

FLo1
#StarMember
@dorel_cid: Bun venit în Comunitate. Indiferent care sunt cardurile utilizate, din meniul de setari aferent NFC poți selecta aplicația pe care o dorești să o utilizezi implicit. Exemple universale: Apple Pay (la iOS), GPay (Android), Samsung Pay (pt telefoane Samsung), dar și proprii ale băncilor, precum BT Pay, George, ING Pay, Libra Pay... etc. Majoritatea îți permit adăugarea și altor carduri, aferente altor banci sau altor carduri emise de IFN-uri precum Orange Money, Revolut sau Monese, și chiar carduri ”atipice” precum cele de masă, vacanță, cadou etc. Plata se va efectua în funcție de cardul ales IMPLICIT în aplicația de plată selectată IMPLICIT a fi utilizată.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Banuiesc ca vorbim de cardurile Orange Money. Daca da, adauga-ti ambele carduri in Google Pay (daca ai un telefon Android) sau Apple Wallet (daca ai un iOS), si, daca telefonul are NFC, in momentul in care faci plata, poti sa alegi cu ce card platesti. Exista un card pe care il vei seta ca implicit (de exemplu cardul de debit Orange Money), si carduri alternativ (de exemplu cardul de credit Orange Money). Daca nu vrei sa platesti cu cardul implicit, inainte sa apropii telefonul de POS, selectezi unul dintre celelalte carduri. Cand vei apropia telefonul, va face plata de pe cardul pe care l-ai selectat in momentul ala (cardul pe care il vezi in momentul ala pe ecran).
Client Orange

Neaplicabil
Eu in Apple pay am 3 carduri: când plătesc prin nfc pot selecta ce card vreau eu pt plata, la google pay e la fel poți salva câte carduri vrei

Pololică
#StarMember
Ca sa vin cu o completare: toate bancile au aplicatii proprii, si o mare parte din ele ofera posibilitatea ca, prin aplicatia proprie, sa poti face plati cu telefonul. ING Banck (prin ING HomeBank) si Banca Transilvania (prin BT Pay) ofera aceasta posibilitate. Am vazut la tata ca Raiffeisen (unde primeste pensia) ca au si ei RaiPay, dar nu stiu care ar fi setarile (prefera sa foloseasca fizic cardul, inca nu-i lamurit cu platile cu telefonul si prefera sa nu se grabeasca). La telefoane (ca aparate) situatia e un pic diferita: - la IPhone, aplicatia Wallet/Portofel (aplicatie proprie Apple) mi se pare cea mai buna optiune de plata cu telefonul prin NFC. In momentul in care initiezi plata, inainte de a atinge POS-ul, poti alege alt card decat cel implicit pentru plati (in principiu, cardul implicit este primul card introdus in Portofel/Wallet) - la Android, situatie este putin mai altfel. Google Pay nu are acorduri cu toate bancile din Romania (Raiffeisen este una din cele lipsa). Am spus mai devreme ca tata are card la ei si poate plati cu telefonul (NFC) doar prin aplicatia RaiPay. Totusi, o solutie ar fi Curve (pe care o folosesc pe Huawei Nova 8i (din ala fara Google pe el)) si ar rezolva o solutie mai... ok, zic. Aplicatia (Curve) foloseste un card care are in spate alt card (sau mai multe) si, prin aplicatie, poti seta unul implicit, iar, daca vroiai sa platesti cu altul, o poti face chiar daca deja ai platit (sa zicem ca ai card Raiffeisen, ca banca principala de plata, si BCR, ca banca secundara, iar curve e cardul de plata efectiva). Desi banii platiti cu cardul Curve au plecat din Reiffeisen, poti cere (prin aplicatia Curve) ca plata sa se faca prin BCR. In acel moment banii pleaca din BCR, iar returnarea in Reiffeisen va fi in 2-3 zile.

FLo1
#StarMember
@Pololica: Despre ING.... "ING Home Bank" este aplicația bancară. Pentru plăți ai ”ING Pay” (vezi detalii aici: https://ing.ro/informatii-utile/ce-e-bine-sa-stii-despre-ING-Pay ). Cât privește restul detaliilor: atât Wallet-ul de pe iOS dar și GPay (”wallet-ul” celor de la Google pe Android) permit adăugarea oricăror carduri, chiar și non-bancare. Așa cum scriam mai sus, aplicații/carduri de genul Revolut sau Monesse, unele carduri de masă/cadou/vacanță nu au ”aplicații dedicate pentru plată prin NFC”. Ca urmare te îndrumă pentru plăți cu telefonul către aplicațiile proprii ale iOS sau Android. Și reiterez: Din meniul NFC se alege APLICAȚIA de plată utilizată (preferată), iar din aplicația respectivă se selectează CARDUL implicit (preferat) a fi utilizat la momentul plății. Simplu! 😉

Pololică
#StarMember
@Flo1: stiu ca ING Home Bank este aplicatia, dar INGPay este serviciul (nu are echivalenta ca RaiPay sau BT Pay ca apliatii de sine statatoare pentru plata). In aplicatia ING HomBank stiu de activarea serviciului (prin care se creaza un card virtual legat de contul curent sau de contul cardului de credit si, prin activare, se modifica setarea telefonului privind aplicatia de plata prin NFC). Legat de Gpay (portofelul de la Google) nu accepta toate cardurile. Cel de Raiffesein sigur nu merge (tata are la ei) si GPay i-a refuzat inrolarea cardului (cred ca e MasterCard, spre rusinea mea nu m-a interesat tipul cardului). https://www.raiffeisen.ro/persoane-fizice/produsele-noastre/operatiuni-curente/plati-cu-telefonul/

FLo1
#StarMember
@Pololica: Majoritatea cardurilor (mai ales cele de credit), dacă sunt atașate pachetelor pentru ”începători”.... sunt mastercard. Pentru VISA în general se plătește mai mult. Perechea ING Home Bank și ING Pay sunt ceea ce BT oferă prin NeoBT/BT24 și BT Pay. Eu am în GPay carduri de BT, ING, BCR, Libra, Revolut, Monese și le gestionez fără probleme. iOS îl studiez doar, nu-l folosesc.

Vio73
#StarMember
Salutare! Eu aleg cardul cu ajutorul căruia doresc să plătesc dintre cele salvate în Gpay și rezolv imediat. Mai concret: sub cardul selectat îmi apare ,,Afișati-le pe toate" și de acolo îmi glisează pe care doresc să aleg. Ai și poză atașată. Sper să reușești și tu! Baftă!