anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Când va fi implementată autentificarea prin recunoașterea facială pe Google Pixel 4 XL în aplicația Orange Money?

vikeftimie
Junior entuziast
Pe dispozitivul android (v. 11) Google Pixel 4 XL nu este implementată autentificarea facială. Folosesc numai autentificarea prin cod numeric.
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator
Am revenit cu răspunsul colegilor noștri. Deocamdată pentru Android avem disponibilă opțiunea de autentificare cu amprentă, în afară de cea cu pin, însa în viitor cu siguranța o să implementăm și autentificarea prin face id. Pentru moment nu avem o dată stabilită până la care să activăm și această variantă, dar imediat ce vom avea noutăți o să vă anunțăm, inclusiv aici în Comunitate.

Vizualizare soluţie în postul original

14 Răspunsuri 14

FLo1
#StarMember
@vikeftimie: Nu e o problema dependenta de operator, ci strict de producatorul "Google Pixel 4XL" (Goagal). Daca vor veni cu un updatede firmware... sunt sanse. Altfel ... never ever.

vikeftimie
Junior entuziast
Adică autentificarea biometrică prin recunoașterea facială este implementată în aplicație și e o problemă a softului telefonului (Android 11)? Mă îndoiesc. Îmi funcționează impecabil pentru alte aplicații mai ales pentru cele bancare. Deci cred că este nevoie de un update software al Orange Money.

vikeftimie
Junior entuziast
Eu am încadrat întrebarea în categoria Orange Money deși n-am mai specificat și în titlu. Deci întrebarea mea se referă strict la implementarea autentificării biometrice în aplicația Orange Money.

FLo1
#StarMember
@vikeftimie: Intrucat se pare ca algoritmul de implementare al "recunoasterii faciale" pe acest model de telefon este implementat superficial (vezi https://www.go4it.ro/content/telefoane-mobile/deblocarea-faciala-de-pe-pixel-4-are-o-problema-grava-oricine-iti-poate-debloca-telefonul-daca-nu-esti-atent-18476762/ ), consider ca anumiti dezvoltatori de aplicatii, ca masura de siguranta, au blocat aceasta posibilitate de verificare a identitatii. Si revin: atunci cand Google va veni cu un update care sa repare aceasta problema, cu siguranta si alte aplicatii (aka Orange Money) se vor conforma.

vikeftimie
Junior entuziast
Îmi oferiți un articol de acum un an? Folosesc dispozitivul de mai bine de 6 luni și pot infirma suspiciunile din articolul sugerat. Nu, nu funcționează deblocarea facială dacă ochii nu sunt deschiși (bineînțeles dacă opțiunea este activată în setări). Pe mine mă interesa un răspuns oficial din partea Orange privitor la implementarea sau neimplementarea autentificării biometrice prin recunoaștere facială în aplicația Orange Money și eventual un calendar. P.S. Autentificarea facială în Google Pixel 4 XL este la fel de sigură ca cea din iPhone, tehnologia fiind oarecum aceeași.

DanielaH
Moderator
@vikeftimie, bine ai revenit în Comunitate! Am modificat noi titlul întrebării tale pentru a fi mai clar la ce anume se referă exact. Ne vom interesa la colegii noștri de la Orange Money și vom reveni cu răspunsul lor.

FLo1
#StarMember
Pentru un raspuns "oficial" exista caile de comunicare CLAR stabilite de catre Orange pe www.orange.com/contact Iti recomand apelul gratuit la 300 (sau taxabil la 0374300300), email la serviciul.clienti@orange.ro, sau pe chat bot-ul Djingo accesibil din pagina de contac sau pe www.orange.ro. Comunitatea este a CLIENTILOR Orange. Daca ai noroc, un moderator probabil iti va directiona intrebarea spre cineva de la suport tehnic.

vikeftimie
Junior entuziast
Mulțumesc, Daniela

vikeftimie
Junior entuziast
1. Tocmai, am folosit canalele oficiale și am primit răspunsuri vagi, incomplete. 2. Am considerat că o comunitate "a clienților" trebuie să aibă între moderatori angajați Orange, inclusiv din suport tehnic. Nu înțeleg de ce o companie ar înființa o comunitate fără a fi bine conectată la opiniile și doleanțele clienților. Deci nu înțeleg îmi sugerați.

Iulia_11
Junior
Eu am citit pe un site ca este implementata aceasta idee. Cel mai curand posibil :))

mihai_13
Maestru
eu personal nu cred ca va fii implementata "recunosterea faciala" ca metoda de logare/deblocare/etc in Orange Money.. - de exemplu in Statele Unite pentru aplicatiile semibancare(orange money) sau bancare se foloseste numai password sau Iris scanner --- nu fingerprint nu recunoastere faciala

vikeftimie
Junior entuziast
Sigur, Mihai, nu este exclusă ipoteza. Totuși la noi, companii mari precum BCR au implementat recunoașterea facială. O folosesc în aplicația George. Bine, în cazul tranzacțiilor este nevoie și de token. De asemenea și fintech-ul Revolut a implementat.

DanielaH
Moderator
Am revenit cu răspunsul colegilor noștri. Deocamdată pentru Android avem disponibilă opțiunea de autentificare cu amprentă, în afară de cea cu pin, însa în viitor cu siguranța o să implementăm și autentificarea prin face id. Pentru moment nu avem o dată stabilită până la care să activăm și această variantă, dar imediat ce vom avea noutăți o să vă anunțăm, inclusiv aici în Comunitate.

vikeftimie
Junior entuziast
Mulțumesc, DanielaH.