anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Router / receiver ONT mai performant

ed25519
Junior

Buna seara,

Pentru clientii preluati de la Telekom fix, cu tehnologie FTTH, exista posibilitatea achizitionarii unui ONT mai performant, eventual cu Wi-Fi 6, etc.? Cel curent are circa 7-8 ani, el functioneaza bine dar partea de Wi-fi e cam depasita. Daca este posibil, care este procedura?

1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember

Salutare!

Poți să îi suni și să le spui că ăla e obosit și vrei să treci la model din zilele noastre, wifi 6. Poți face acest lucru telefonic, la numărul 300 sau 0374300300 sau din secțiunea Contact:

https://orangeromaniacommunications.custhelp.com/app/ask

 

Baftă! 

Vizualizare soluţie în postul original

7 Răspunsuri 7

Vio73
#StarMember

Salutare!

Poți să îi suni și să le spui că ăla e obosit și vrei să treci la model din zilele noastre, wifi 6. Poți face acest lucru telefonic, la numărul 300 sau 0374300300 sau din secțiunea Contact:

https://orangeromaniacommunications.custhelp.com/app/ask

 

Baftă! 

ed25519
Junior

Iti multumesc @Vio73 pentru raspuns - asa voi face. Vazusem ceva ca WiFi6 nu este disponibil pentru fibra de la Telekom Fix, dar nu intelegeam care e logica ca doar nu e Wi-Fi6 mai rapid decat fibra de 1gbps, trebuie sa mearga dpdv tehnic. In perioada urmatoare voi comanda unul mai nou...

Eu am ZTE FR6600, chiar prin fibra fostului Telekom, dar nu îl poți pune in bridge. Îmi place însă că vitezele pe wifi sunt foarte bune ( peste 1700 Mbps/ 900).

ed25519
Junior

@Vio73 cum adica "nu il pot pune in bridge"? Adica, stiu ce inseamna, dar de ce as avea nevoie? In ZTE FR6600 intra fibra optica direct, corect? Nu imi trebuie alt ONT/router upstream, iar daca vreau sa mai pun unul downstream il pot cumpara pe acela asigurandu-ma ca merge in bridge mode.

Nu am incercat, dar nu-mi trebuie bridge. Merge un alt router după, eeu am.

dar in ZTE FR6600 intra fibra optica direct, nu mai trebuie nici un alt device, corect? Ai idee daca primesti si IPv6 cu el? Clientii vechi  Telekom nu au inca IPv6..

Nu cred. Dar am pe infrastructura T și merge super. Am două case și nu sunt acum acolo, dar am net de 1,8 Gbps. Atenție, eu nu am servicii de la OROC, ci de la ORO, dar pe infrastructura lor.

Îți atașez un test de viteză de zilele trecute,  prin wifi, cum spuneam.

Intră fibra optică direct, evident.