anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Orange TV Connect pe Smart TV

claudieux
Începător

Salut!

M-am portat recent la Orange si facand-o telefonic, contractul a fost semnat cu Orange Communications care recent s-a unit cu Orange. Ulterior, mi-am activat optiunea SPORT pentru a avea acces si la canalele Orange Sport 1 si 2. Problema e ca pot accesa noile canale doar in aplicatie Orange TV Connect, pe telefon sau pe internet. Daca doresc sa le urmaresc pe Smart TV, singura aplicatie disponibile este Orange TV Go, iar in aplicatia respectiva primesc o eroare cum sa nu sunt abonat la respectivul pachet.

S-a mai confruntat vreo cineva cu situatia asta? Aveti idee daca o sa "uneasca" si cele doua aplicatii TV?

Multumesc!

1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator

Salut, @claudieux!

Cum spunea și Pololica, aplicațiile Orange TV Go (pentru Orange) și Orange TV Connect (pentru Orange Romania Communications) sunt momentan două aplicații diferite. 

Mai multe detalii aici - https://www.orange.ro/tv/tv-go/

Pentru a avea acces la Orange TV Go trebuie să fi abonat Orange.

________________________________

Update:  

Începând cu data de 22 aprilie, clienții Orange Romania Communications vor putea accesa online canalele TV, în funcție de ofertă, și prin serviciul Orange TV Go folosind credențialele pe care le utilizau pentru Orange TV Connect.

Aplicația Orange TV Connect și site-ul tvconnect.orange.ro nu vor mai fi disponibile începând cu data de 15 mai 2024. Clienții vor putea urmări canalele TV cu Orange TV Go.

Vizualizare soluţie în postul original

7 Răspunsuri 7

Pololică
#StarMember

De unit se vor uni, doar ca nu stim o data fixa in calendar (nici macar o perioada estimata, doar probabil in urmatorii 2-3 ani, pana se aranjeaza toate detaliile. Ca fapt divers, Statul Roman a fost actionar la Telekom si trebuie sa aiba o cota din Orange. Problema este data ca proportia detinuta de Stat in Orange Comunications (fostul "Telekom Fix") s-a pastrat la Orange Comuniocations, dar, din ce am inteles, se doreste fuziunea intre cele doua Orange-uri (Orange Comunications si Orange "simplu") si Statul va avea o cota (procent) mai mica decat pana acum si ... dureaza).

Legat de problema ta (cu aplicatia): va trebui sa astepti raspunsurile celor de la tehnic sa te lamureasca.

DanielaH
Moderator

Salut, @claudieux!

Cum spunea și Pololica, aplicațiile Orange TV Go (pentru Orange) și Orange TV Connect (pentru Orange Romania Communications) sunt momentan două aplicații diferite. 

Mai multe detalii aici - https://www.orange.ro/tv/tv-go/

Pentru a avea acces la Orange TV Go trebuie să fi abonat Orange.

________________________________

Update:  

Începând cu data de 22 aprilie, clienții Orange Romania Communications vor putea accesa online canalele TV, în funcție de ofertă, și prin serviciul Orange TV Go folosind credențialele pe care le utilizau pentru Orange TV Connect.

Aplicația Orange TV Connect și site-ul tvconnect.orange.ro nu vor mai fi disponibile începând cu data de 15 mai 2024. Clienții vor putea urmări canalele TV cu Orange TV Go.

Buna ziua,

Eu sunt client si Orange (3 abonamente de voce de cate 15 euro fiecare plus un abonament net 4G fix) si Orange Romania Communications (TV premium + Max Pack). Incepand de azi am, dupa lungi discutii contradictorii si insistente obositoare, acces la Orange TV connect dar nu si pe Smart TV (desi am un tv pe terasa casei pe care, uneori, as vrea sa vizualizez si continut TV). Cu toate ca sunt client si Orange si am toate conditiile specificate pe sait pentru a beneficia si de Orange TV GO, eu nu am nici acum acces, prin aplicatia Orange TV Go pe Smart TV, la anumite posturi TV pe care le pot viziona doar pe telefon, in aplicatia cu acelasi nume. Primesc, in varianta pentru Smart TV, mesajul ca nu sunt abonat la respectivul pachet. Prin telefon mi s-a spus ca, de pilda postul Pro TV, pe care il vad doar pe telefon din aplicatia TV GO, este disponibil si pe varianta Smart TV numai pentru cei care se aboneaza la Orange GO TV premium. Nu mi-au spus nici de ce daca pe telefon pot sa vad asta, pe smart TV nu mai am acces. Am cerut sa ma abonez la optiunea premium care include si Pro TV HD. Chiar si cu optiunea asta activa, nu am avut accesl la acel canal pe TV GO pentru Smart TV. Am cerut iarasi explicatii prin telefon si, pentru ca de fiecare data vorbesti cu alt consultant, ultima persoana cu care am discutat mi-a zis sa astept cateva momente (care sau facut multe minute, dupa ce am discutat deja vreo 2 ore, pe rand, cu diversi consultanti) si a revenit ca sa-mi spuna ca eu nu pot avea acces la optiunea Orange TV GO premium. Iar cand am intrebat-o de ce, a inchis conversatia pur si simplu. Se facuse ora 20 si daca programul s-a incheiat, atunci s-a terminat brusc (si in halul ala) si conversatia. Drept care, am cerut explicatii si pe mail de la Orange dar, pana la ora asta, inca nu am primit niciun raspuns desi au trecut cele 48 de ore specificate in mesajul automat de confirmare a inregistrarii solicitarii mele (nr. 200300901). De ce se intampla toate astea la Orange? 

@Dâdâlă, bun venit în Comunitate!

Îmi pare rău pentru situația ta, dar sunt sigură că se va rezolva. Fiind vorba de o situație punctuală care implică verificarea contului tău personal, din păcate ea nu poate fi tratată în Comunitate unde nu pot fi expuse date cu caracter personal. Dar dacă ai depus deja o sesizare la noi prin e-mail, înseamnă că problema este cunoscută și va fi analizată de către colegii noștri. Îți recomandăm să aștepti răspunsul lor. Să ne ții la curent când se va soluționa.

Buna ziua.

Nu este o situatie punctuala, este o situatie generala pentru fostii abonati Telekom de servicii fixe.

User2023
Începător

Buna tuturor,

Imi cer scuze daca sunt redundant pe acest argument, insa sper ca din 2022 sa se fi schimbat in pozitiv ceva.

Am un abonament TV Premium Orange Romania Communications; nu am abonament Orange Romania. Ceea ce imi doresc e sa pot vedea Orange Sport 1, Orange Sport 2, Prima Sport HD si Prima Sport 2 pe o aplicatie folosind Chromecast. Nu pe tableta, nu pe laptop, nu pe telefon; ci o aplicatie similara cu Orange TV Go per Chromecast.

Din pacate pe aplicatia Orange TV Go nu pot vedea canalele de mai sus, din cauza ca nu am un abonament Orange Romania ci doar  TV Premium Orange Romania Communications. In 2024 (aproape) e inca imposibil de activat ceva pachet in plus pentru a le putea viziona?

Daca prin Orange TV Go e inca imposibil, aplicata Orange TV Connect nu e disponibila per Chromecast?

Daca nici una din optiunile de mai sus nu sunt realizabile ... Cum as putea vedea Orange Sport 1, Orange Sport 2, Prima Sport HD si Prima Sport 2 pe Chromecast , cu un abonament TV Premium Orange Romania Communications (nu Orange Romania), folosind doar Chromecast-ul fara mirroring de pe telefon, fara tableta si fara laptop?

Multumesc mult

Speranta e desarta ca o companie ca Orange sa schimbe ceva intr-un interval de timp rezonabil, ei nu sunt capabili de asa ceva. Aplicatia Orange TV connect foloseste vechea tehnologie Telekom, care este complet depasita si asa de slaba incat se blocehaza imediat ce mai multi utilizatori o folosesc (de exemplu Duminica seara). Este de inteles ca Orange nu doreste sa mai investeasca in ea, dar este complet de neinteles de ce abonatii Orange Romania Communications nu primesc acces la Orange TV Go. 

As descrie situatia ca fiind absolut tipica pentru cum merg lucrurile in Romania.