anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Nu functioneaza serviciul 5G pe Galaxy S23 Plus

gabilonu
Junior entuziast

Buna seara, detin un abonament orange comunication 5G si de curand am achizitionat un Galaxy S23 Plus, pe care nu functioneaza serviciul 5G, exista vreo setare?

Mentionez ca pe Galaxy S22 Plus serviciul 5g functioneaza!

45 Răspunsuri 45

Poate fi  din soft și din setări! Normal ar fi trebuit să fii ajutat de cei de la Tehnic.

gabilonu
Junior entuziast

Am sa mai incerc la cei de la tehnic,probabil prea nou telefonul pentru OROC!

😀

Se prea poate, așa cred și eu.

gabilonu
Junior entuziast

Am fost la un magazin Orange azi,cei de acolo nu m-au putut ajuta pentru ca sunt pe Orange comunication!

ORO (Orange Romania) si OROC (Orange Romania Communications, aka fostul Telekom Fix) sunt (inca) institutii diferite. Si, din cate stiu, si magazinele sunt diferite. Deci, daca vrei sa mergi in magazin, trebuie sa fie un magazin Orange Romania Communications.

Client Orange

Razvan
#StarMember

Salut! Este vorba de provizionarea simului și accesul la 5G în rețea. OROC este o rețea de tip MNVO și Samsung nu dă acces la 5G la rețele virtuale, de exemplu Lika. Dacă ai posibilitatea, dă jos și instalează un soft cu CSC ORO pentru a avea acces la 5G.

Asta am spus și eu. Cred că este vorba de soft. Dacă celălalt funcționează cu soft de ORO, acesta are probabil soft CSC RO  sau altceva și de aia . Poate chiar să te uite la soft și să vedă dacă primul are terminația de ORO și celălalt ce are.

gabilonu
Junior entuziast

Salut,de unde sa iau softul?

De-asta te intrebasem de model. 😛

Softul il poti lua de aici de exemplu. Problema e ca trebuie sa stii modelul corect. Si sa iei varianta pentru Orange Romania. Posibil sa fie, posibil sa nu fie.

Client Orange

https://www.sammobile.com/samsung/galaxy-s23-plus/firmware/#SM-S916B

 De aici, dar nu recomand, dacă nu te pricepi. Mai bine mergi la un service autorizat. Se folosește o aplicație numită Odin, e complicat și poți să-l bușești.

delfinas
#StarMember & April's Problem Solver

Telefonul de unde l-ai cumparat?

gabilonu
Junior entuziast

Samsung Romania!

Cred  că poți vorbi și cu suportul de la Samsung și să le ceri un sfat.

Razvan
#StarMember

Se instalează ușor softul cu odin, problema este că nu prea ia CSC corect, mie îmi lua mereu pe Ungaria, la un model mai vechi. 

delfinas
#StarMember & April's Problem Solver

Ar treui sa apelezi la serviciul tehnic Orange, sa ti se trimita setarile de retea pt noul telefon. Probabil ca reteaua nu "vede" ca folosesti un al telefon acum.