anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Nu îmi merge Internetul la viteza 5g în București

claudiu89
Junior entuziast

Bună ziua, am abonament smart plus 15, și nu îmi merge Internetul la viteza 5g. Am telefon compatibil, sunt din București. Am sunat la 300 și de 3 săptămânii îmi spun ca se va rezolva. În fiecare zi ma suna și ma întreabă dacă s-a remediat problema. Nu pot sa spun decât ca sunt neserioși! Ce am citit pe comunitate, scria ca se rezolva. Le am spus despre activarea profilului 5G, și au zis ca nu știu nimic despre asta. Dacă știți altceva voi, va rog sa ma ajutați. Multumesc!

 

1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Da, e alt operator. Problema e o combinatie intre suportul oferit de operator si cel oferit de producator. Ambele trebuie sa fie acolo.


Ca idee, mai avem un topic similar in comunitate in care un user are 5G pe S22 Ultra dar nu si pe fratele mai nou S23 Ultra. 


Deci, cum ziceam, fie ajustezi operatorul astfel incat sa fie suportat de telefon, fie schimbi telefonul. Momentan doar S22 Ultra pare sa functioneze (din ce am putut vedea in Comunitate), varianta cu soft Orange. Deci…fie Samsung nu a adaugat suport in soft pe S23-ul ala, fie Orange a adaugat, dar numai in versiunea comercializata de ei.


In experienta mea, as zice ca Samsung trebuie sa adauge suport. Si faptul ca e sau nu cumparat de la Orange are mai putina importanta. Daaar, in cazul asta specific, se poate sa gresesc. 


De-aia ziceam eventual sa incerci si intr-un Shop un alt model cu SIM-ul tau. Daca merge, problema e telefonul (fie trebuie sa aiba o versiune mai noua cu suport pentru asa ceva de la Samsung, fie trebuie sa aiba soft customizat de Orange).

Ideea e ca Telekom-ul nu are 5G decat pe anumite telefoane. Cred ca abia de curand au inceput si ei. Vazusem undeva cateva modele de Samsung si cam atat... Nu mai gasesc pagina. Ce se intampla cu numerele transferate de la Telekom...? Nu stiu. Din cate stiu, infrastructura folosita este a Orange-ului, deci...teoretic ar trebui sa mearga. Dar e clar ca undeva se face o diferentiere.

Deci, cum ziceam, fie schimbi abonamentul, treci pe ORO, faci o schimbare de SIM si teoretic ar trebui sa mearga. Fie...schimbi telefonul. Dar cu ce...nu stiu. Cum ziceam, in afara de S22 Ultra, nu stiu sa mai fie si altele care ar avea suport 5G pe OROC.

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

61 Răspunsuri 61

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Salut Claudiu,

Hai sa le luam pe rand. 🙂

  1. semnal 5G este? Ce vreau sa spun, e doar o problema de viteza 5G sau nu exista nici semnal 5G (si deci, nici viteza nu e de 5G)?
  2. telefonul e setat pe 5G/4G/3G/2G automat in preferintele de retea?
  3. poti sa treci telefonul pe Mod Avion si inapoi?
  4. despre ce model de telefon e vorba?
  5. pe alt telefon compatibil (si eventual testat pe Orange), cu acelasi SIM, functioneaza?
Client Orange

claudiu89
Junior entuziast

Salut

1. Nu îmi apare acel 5G, în dreapta ecranului sus, deci automat nu e viteza 5G

2. Da

3.Da

4.Samsung A 53 5G

5. Am încercat, nu funcționează 

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Da, e o problema cu 5G-ul la OROC, pe anumite telefoane. Au mai avut si altii aceleasi probleme, pe diverse device-uri. E posibil sa fie o problema de telefon (vezi daca ai vreun udpate de soft), saaau…de la OROC. Dar daca zici ca ai sunat si au activat tot ce trebuie pe cont…atunci, nu stiu ce sa zic.

Ai incercat meniul INFO sa vezi ce-ti apare acolo? Daca nu, incearca (presupunand ca poti sa-l accesezi).

Concret:

*#*#4636#*#* (incearca sa faci un pic de pauza inainte de ultima *) > Phone Information

Eventual pune un screenshot (fara IMEI/IMSI/ICCID/Numare de telefon sau alte informatii care nu ne intereseaza oricum).

Client Orange

Observ ca anumite telefoane Samsung au probleme pe reteaua de  5G OROC...

claudiu89
Junior entuziast

Salut. Am revenit, nici o schimbare, am observat ca în "Service mode" am "restrictDCNR:1". Aveți idee cum o scot? Multumesc

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Salut,

Fie schimbi operatorul, fie telefonul. Poti sa treci pe ORO si ar trebui sa fie ok. De asemenea, poti testa functionalitatea pe OROC si intr-un Orange Shop. Alta solutie nu cred ca exista. 

Client Orange

claudiu89
Junior entuziast

Dar aceasta restricție poate fi de la ei? Sau a telefonului? Pana sa ma portez, la concurenta aveam 5g

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Da, e alt operator. Problema e o combinatie intre suportul oferit de operator si cel oferit de producator. Ambele trebuie sa fie acolo.


Ca idee, mai avem un topic similar in comunitate in care un user are 5G pe S22 Ultra dar nu si pe fratele mai nou S23 Ultra. 


Deci, cum ziceam, fie ajustezi operatorul astfel incat sa fie suportat de telefon, fie schimbi telefonul. Momentan doar S22 Ultra pare sa functioneze (din ce am putut vedea in Comunitate), varianta cu soft Orange. Deci…fie Samsung nu a adaugat suport in soft pe S23-ul ala, fie Orange a adaugat, dar numai in versiunea comercializata de ei.


In experienta mea, as zice ca Samsung trebuie sa adauge suport. Si faptul ca e sau nu cumparat de la Orange are mai putina importanta. Daaar, in cazul asta specific, se poate sa gresesc. 


De-aia ziceam eventual sa incerci si intr-un Shop un alt model cu SIM-ul tau. Daca merge, problema e telefonul (fie trebuie sa aiba o versiune mai noua cu suport pentru asa ceva de la Samsung, fie trebuie sa aiba soft customizat de Orange).

Ideea e ca Telekom-ul nu are 5G decat pe anumite telefoane. Cred ca abia de curand au inceput si ei. Vazusem undeva cateva modele de Samsung si cam atat... Nu mai gasesc pagina. Ce se intampla cu numerele transferate de la Telekom...? Nu stiu. Din cate stiu, infrastructura folosita este a Orange-ului, deci...teoretic ar trebui sa mearga. Dar e clar ca undeva se face o diferentiere.

Deci, cum ziceam, fie schimbi abonamentul, treci pe ORO, faci o schimbare de SIM si teoretic ar trebui sa mearga. Fie...schimbi telefonul. Dar cu ce...nu stiu. Cum ziceam, in afara de S22 Ultra, nu stiu sa mai fie si altele care ar avea suport 5G pe OROC.

Client Orange

claudiu89
Junior entuziast

Am inteles. Multumesc

Cred că din softul telefonului, care nu are configurarea necesară să vadă rețeaua 5g OROC. Adică nu se ,,pupă" între ele.

 

De ce e mai usor sa dam vina pe telefon si sa nu acceptam faptul ca OROC inca nu ofera suport 5G?

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Pentru ca, daca nu ar fi oferit suport 5G, colegul de pe celalalt thread, nu ar fi avut 5G pe S22 Ultra, pe OROC. 🙂

Client Orange

Eu cred clar că e vorba de compatibilitate a softului cu rețeaua OROC.  Sau mai bine zis, de incompatibilitate.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Exact. Fie e o chestie adaugata de Orange, caz in care trebuie CSC custom. Fie e o chestie adaugata de Samsung, caz in care ei trebuie sa adauge suport pe partea lor. Oricum ar fi, in momentul de fata, problema pare de telefon.

Client Orange