anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Internet prin fibra - Mufa pt cat5 este asemenea pentru cat6?

andrei366
Junior

Salut !

Am internet prin fibra optica de la telekom (orange) de multi ani. Astazi mufa rj45 s a stricat si as vrea sa achizitionez una noua pentru a o monta (am uneltele necesare). Cablul de internet este de tip cat5, pe internet sunt multe mufe rj45 doar ca la specificatii scrie ca sunt pentru cat6. Intrebarea mea este...Mufa pt cat5 este asemenea pentru cat6?
Daca bag direct fibra in laptop o sa functioneze sau imi trebuie un router ?

3 Răspunsuri 3

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Salut,

Mufa e aceeasi din cate stiu (RJ45).  Fibra direct in laptop..nu cred ca merge. Ai intrare de fibra optica in laptop? Daca nu, ai nevoie de un router. Si chiar ai asa, trebuie configurat. Nu cred ca poti sa tragi fibra direct in laptop. 

Client Orange

@andrei366: Dacă ai clește de sertizare, atunci o mufă RJ45 e unică dimensional. Deci fie că e pentru CAT5 sau CAT6 nu vei avea probleme,  indiferent de cablul UTP utilizat. Succes.

Vio73
#StarMember

Salutare!

Trebuie să îi suni la 300 sau 0374300300 și apoi 1-3-2 pentru asistență sau să le scrii la adresa sesizari@orange.com sau din secțiunea Contact:

https://orangeromaniacommunications.custhelp.com/app/ask

De la ei vei primi un răspuns adecvat și te vor ajuta să rezolvi probleme sau cel puțin așa ar trebui să fie!

Baftă multă!